Piotr Rozbicki Piotr Rozbicki 19.05.2018
Dark Souls: Remastered (PS4, Xbox One, PC, Switch). Premiera, cena, wymagania sprzętowe
2632V

Dark Souls: Remastered (PS4, Xbox One, PC, Switch). Premiera, cena, wymagania sprzętowe

Powrót legendy po latach, czyli Dark Souls: Remastered, nastąpi już niebawem. Z tej okazji postanowiliśmy zebrać najważniejsze informacje o grze i przedstawić je Wam w skondensowanej formie.

Data premiery

Dark Souls: Remastered pojawi się na półkach sklepowych już w najbliższy piątek, czyli 25 maja 2018 roku. Jedynie na wersję na konsolę Nintendo Switch będziemy musieli poczekać do III kwartału tego roku.

Cena i edycje specjalne

Na chwilę obecną oferta remastera Dark Souls nie figuruje jeszcze w sklepach cyfrowych. Jeśli chodzi o oferty wydań fizycznych, to kształtują się one następująco.

Wersja PS4 i Xbox - ok. 140 zł.

 • Gra
 • Ekskluzywny metalplate (do zamówień przedpremierowych)

Wersja Nintendo Switch

 • Gra

Wersja na PC będzie dostępna na Steam. Dodatkowo, posiadacze steamowej wersji gry Dark Souls: Prepare to Die Edition będą mogli kupić remaster za połowę rynkowej ceny.

Lokalizacja

Dark Souls: Remastered otrzyma polskie napisy na wszystkich platformach z wyjątkiem Nintendo Switch -  w tym przypadku kwestia lokalizacji nie została jeszcze potwierdzona.

Proces powstawania

Po zakończeniu prac nad trzecią częścią Dark Souls Hidetaka Miyazaki i jego zespół ruszyli do prac nad nowym projektem. W tym czasie From Software postanowiło jednak przypomnieć graczom klasyczną i legendarną już pierwszą część z 2011 roku i wydać ją w definitywnej, zremasterowanej wersji na sprzęty obecnej generacji. Jednocześnie, wraz z premierą na Switcha, będzie to pierwszy w historii DS dostępny na platformie przenośnej. Produkcją portów na PS4, XOne i PC zajął się polski QLOC.

Rozgrywka

Dark Souls to gra, która w pewnym sensie zredefiniowała pojęcie gier action- RPG. Jej duchowy poprzednik (również zaliczany do serii Souls, choć nie powiązany bezpośrednio fabularnie), czyli Demon's Souls, wprowadził na siódmej generacji konsol wiele unikalnych rozwiązań gameplayowych, ale to właśnie Dark Souls je rozwinął oraz sprawił, że przeszły do historii. To przede wszystkim gra trudna, wręcz brutalnie trudna. Wymagająca od gracza pokory oraz nauki. Tutaj każdy, nawet najmniejszy przeciwnik może nas zabić w mgnieniu oka, podobnie jak czyhające na każdym kroku pułapki. Jednocześnie jednak jest to gra sprawiedliwa, która nagradza cierpliwych oraz nieustępliwych. 

Piękna i przerażająca kraina Lordran, to misternie i pomysłowo zbudowany, spójny świat. Poruszanie się po nim i poznawanie go, znajdowanie skrótów oraz ukrytych ścieżek, jest przygodą samą w sobie. Podobnie jak starcia z legendarnymi już bossami, które wystawią nasze umiejętności oraz zręczność na próbę. Sam rozwój postaci również jest elastyczny i nieograniczony jedynie do wybranych początkowo statystyk. 

Unikalnym elementem wszystkich Soulsów jest specyficzny system multiplayer. Otóż w trakcie zwykłej rozgrywki gracze między sobą się nie spotykają, jednak w swoich własnych światach gry mogą zostawiać cenne (bądź mylące) wskazówki dla innych. W odpowiednich sytuacjach gracze też mogą nawiedzać światy innych ludzi by ich wesprzeć lub zaatakować. To zrodziło swoisty system zasad i zwyczajów pomiędzy graczami, którego nie sposób porównać do czegokolwiek innego w historii gier.

Podobnie jest z fabułą. Opowieść snuta w Dark Souls jest minimalistyczna oraz enigmatyczna i zależy w dużej mierze od tego, co uda się odkryć samemu graczowi. Zachęca do własnych interpretacji oraz poszukiwania informacji znalezionych przez innych graczy, którymi dzielą się w sieci.

Zremasterowana wersja gry to najbardziej pełne wydanie, co oznacza, że w jej skład wchodzą dodatek Artorias of the Abyss.

Zmiany względem oryginału

Dark Souls: Remastered w porównaniu do oryginalnej wersji gry z 2011 roku zaoferuje 60 klatek animacji (30 fps dla wersji na Nintendo Switch) oraz rozdzielczości 1080p (720p w trybie przenośnym na Switch). Wersja na PC posiadać będzie natywną rozdzielczość 4K. Ponadto poprawiono tekstury i oświetlenie, wprowadzono dedykowane serwery, a także zwiększono maksymalną liczbę graczy online z 4 do 6. Wzorem Dark Souls 3 i Bloodborne, wprowadzono też możliwość dobierania się graczy poprzez wpisywanie hasła. Remaster uniknie też problemów poprzednika z chrupiącą animacją i ma oferować w pełni płynną rozgrywkę.

Wymagania systemowe

Minimalne: 

 • System operacyjny: Windows 7/8.1/10 64-bit
 • Procesor: Intel Core i5-2300 2.8 GHz / AMD FX-6300 3.5 GHz 
 • Pamięć: 6 GB RAM 
 • Karta graficzna: 1 GB GeForce GTX 460 / Radeon HD 6870 lub lepsza
 • Miejsce na dysku: 8 GB HDD

Zalecane:

 • System operacyjny: Windows 10 64-bit
 • Procesor: Intel Core i5-4570 3.2 GHz / AMD FX-8350 4.2 GHz 
 • Pamięć: 8 GB RAM 
 • Karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 660 / Radeon HD 7870 lub lepsza 
 • Miejsce na dysku: 8 GB HDD

Warto obejrzeć

Tagi: Bandai Namco Dark Souls Remastered From Software qloc