kompania braci

Co oglądać w weekend – Netflix, Amazon Prime, Skyshowtime, kina

Dawid Ilnicki | 15.09, 20:59

Kolejny ciekawy tydzień na Netflixie, gdzie pojawi się m.in. nowość prosto z festiwalu w Wenecji i świeża rodzima produkcja. Z kolei Amazon Prime da swoim użytkownikom dostęp do czteroczęściowej serii filmowej, której ostatnią odsłoną mogliśmy zobaczyć w tym roku. Na Skyshowtime w końcu zostaną dodane pierwsze odcinki długo wyczekiwanego serialu Riana Johnsona. Trzy interesujące obrazy będzie można zobaczyć w kinach.

W tym tygodniu przyglądamy się ofercie Netflixa, Amazon Prime, Skyshowtime i kin.

Dalsza część tekstu pod wideo

Netflix

Już od jakiegoś czasu mówiło się o sprzedawaniu praw do własnych produkcji przez HBO MAX, które będą pokazywane na innych serwisach streamingowych. W tym tygodniu na Netflixie pojawią się dwie klasyczne produkcje wojenne, wyprodukowane dla najlepszej ongiś amerykańskiej telewizji. Pierwszą z nich jest “Kompania Braci”, której scenariusz został oparty na pracy amerykańskiego historyka - Stephena Ambrose’a, opowiadającej o amerykańskich żołnierzach walczących na froncie II. wojny światowej. W pamięci widzów zapadły nie tylko efektowne sekwencje, ale także główne role Damiana Lewisa, Rona Livingstona i stosunek granych przez nich bohaterów do kapitana Herberta Sobela, którego odtwarza - znany z “Przyjaciół” - David Schwimmer. Miniserial należy już do telewizyjnej klasyki i z pewnością warto go zobaczyć.

Inną stronę zmagań amerykańskiej armii podczas największego konfliktu zbrojnego XX. wieku pokazuje o kilka lat starszy “Pacyfik”, czerpiący z kolei z książek Eugene’a Sledge’a i Roberta Leckiego. Miniseria opowiada prawdziwą historię żołnierzy walczących z japońskim przeciwnikiem na wyspach Pacyfiku. W założeniu serial, którego producentami wykonawczymi byli m.in. Steven Spielberg i Tom Hanks ma dopełniać “Kompanię Braci”, a w obsadzie prócz Jamesa Badge’a Dale’a, Josepha Mazzello czy Jona Sedy znajdziemy również Rami Maleka i Jona Bernthala. Obie produkcje liczą sobie dziesięć odcinków.

Na szczęście nie same głośne produkcje z przeszłości trafią w tym tygodniu na stronę streamingowego giganta, bowiem absolutną premierą jest nowy film Pablo Larraina “Hrabia”, pokazywany przed kilkoma dniami na festiwalu w Wenecji. Ci, którzy widzieli kilka wcześniejszych filmów tego reżysera dobrze wiedzą, że w ostatnim czasie zajmował się głównie oryginalnymi biografiami sławnych ludzi, takich jak księżna Diana czy Jackie Kennedy. Tym razem podjął się on jednak trudnego zadania opowiedzenia o swym rodaku, Augusto Pinochecie, niezwykle kontrowersyjnej postaci dyktatora Chile, który w 1973 roku - przewodząc juncie wojskowej -  obalił legalnie wybranego na prezydenta Salvadora Allende.

Nową propozycją jest również “Freestyle”, film Macieja Bochniaka, w przerwach między realizowaniem odcinków seriali zajmującego się również tworzeniem filmów muzycznych (dokument “Miliard Szczęśliwych ludzi” z 2011 roku). Bohaterem jego najnowszego obrazu jest wschodzący gwiazdor rapu o kryminalnej przeszłości, grany przez Macieja Musiałowskiego, który decyduje się na ryzykowną decyzję po to, by wynająć studio nagraniowe. Obok wspomnianego aktora zobaczymy tu również Nel Kaczmarek, Michała Sikorskiego, a także znanego raczej jako twórca muzyki (“IO) Pawła Mykietyna.

Swą premierę będą miały również dwie miniserie. Pierwsza jest oparta na faktach francuska “Tapie”, opowiadająca o człowieku z rodziny robotniczej, który po latach staje się jednym z najpotężniejszych biznesmenów, znanych choćby ze sponsorowania wieloletniego mistrza Ligue 1, Olympique Marsylii. Na typową kryminalną serię wyglądają z kolei meksykańskie “Czwartkowe wdowy”.

W piątek swą premierę będzie miał już siódmy sezon popularnego serialu dokumentalnego “Jak przeżyć w najcięższych więzieniach świata”. Zupełnie inną pozycją jest seria “Świat Wrestlingu”, która pojawiła się na Netflixie w środę. W filmowym dokumencie “Zwykli ludzie” twórcy zastanawiają się z kolei jak to się stało, że z pozoru normalni obywatele Niemiec popełniali straszliwe zbrodnie podczas II. wojny światowej. Narratorem filmu jest Brian Cox.

Amazon Prime

Od piątku swą bezpieczną przystań znajdzie na serwisie Amazon Prime cała tetralogia przygód Johna Wicka, gdzie trafia również ostatnia część, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, przekładającym się na najlepszy wynik finansowy obrazów z tej serii. Niemal trzygodzinny film nie zawiódł chyba żadnego fana poprzednich odsłon zmagań małomównego bohatera, granego przez Keanu Reevesa, z przedstawicielami międzynarodowej organizacji zabójców, reprezentowanych tym razem przez Markiza de Gramonta, jak również Caine’a, którego zagrał Donnie Yen. Kilka sekwencji z tego filmu z pewnością przejdzie do historii kina akcji.

Nowymi propozycjami od Prime są też brytyjski serial “Wilderness” i autobiograficzne “A Million Miles Away”. Pierwszy z nich został oparty na powieści B.E. Jonesa i opowiada o bardzo nietypowych wakacjach młodej, brytyjskiej pary, które zmienią się w walkę o przetrwanie. Drugi to opowieść o - granym tu przez Michaela Penę - Jose Hernandezie, pierwszym imigrancie, który poleciał w kosmos.

Skyshowtime

Od piątku serwis zacznie dodawać do swojej oferty kolejne odcinki cenionego serialu “Poker Face”, który miał swą światową premierę w marcu tego roku. Twórcą tej serii jest Rian Johnson, znany z takich filmów jak “Na noże”, “Glass Onion”, a także “Star Wars: The Last Jedi”. Tak jak w przypadku dwóch pierwszych tytułów tak i tu mamy do czynienia z produkcją kryminalną, z pojawiającymi się od czasu do czasu wątkami komediowymi, inspirowaną takimi seriami jak choćby “Colombo”. W główną rolę wciela się tu, znana choćby z netflixowych seriali “Orange is the New Black” i “Russian Doll” Natasha Lyonne, a obok niej pojawiają się również m.in. Adrien Brody, Hong Chau, Chloe Sevigny, Ron Perlman i Benjamin Bratt.

Kina

Od piątku na dużym ekranie będzie można zobaczyć “Duchy w Wenecji”, kolejną część zmagań Kennetha Branagha z twórczością Agathy Christie. To kolejny stylowy kryminał, w którym sam aktor wcieli się w postać Herkulesa Poirot, rozwiązując kolejną sprawę morderstwa. Obok niego zobaczymy tu Kelly Reilly, zdobywczynię Oscara Michelle Yeoh, Jamie Dornana, Kyle’a Allena i Tinę Fey.

Drugiej części doczekał się również rodzimy projekt, którą są “Teściowie”. Pierwsza odsłona z 2021 roku opowiadała o bardzo nietypowym weselu, które ostatecznie właściwie nie doszło do skutku, cieszyła się całkiem sporym zainteresowaniem wśród widzów. W sequelu zabraknie Marcina Dorocińskiego, ale ponownie zagrają w nim Izabela Kuna, Adam Woronowicz, Maja Ostaszewska i Ewa Dałkowska, wsparci tym razem Erykiem Kulmem juniorem i Andrzejem Zielińskim.

Do kin trafi także głośny film “Sound of Freedom. Dźwięk wolności” Alejandro Monteverde z Jimem Caviezelem w roli głównej. Oparty na faktach obraz opowiada o byłym agencie rządowym Timie Ballardzie, który zrezygnował z pracy, by tropić handlarzy dziećmi i w tym celu trafił do Kolumbii, rozbijając siatkę przestępczą. Jego działania w konsekwencji doprowadziły do uchwalenia specjalnych praw, dzięki którym amerykański rząd zobowiązuje się do współpracy z przedstawicielami innych krajów, by przeciwdziałać tego typu przestępstwom.

W kinach można będzie również zobaczyć francuskiego kandydata do Oscara, film “St. Omer” w reżyserii znanej dotąd głównie dzięki dokumentom Alice Diop. Zupełnie inną propozycją jest Olivera Peyona “Skończ z tymi kłamstwami”, będący ekranizacją znanej powieści Phillippe’a Bessona. Tradycyjną propozycją familijną jest z kolei film “Mru i ja”.

Dawid Ilnicki Strona autora
Z uwagi na zainteresowanie kinem i jego historią nie ma wiele czasu na grę, a mimo to szuka okazji, by kolejny raz przejść trylogię Mass Effect czy też kilka kolejnych tur w Disciples II. Filmowo-serialowo fan produkcji HBO, science fiction, thrillerów i horrorów.
cropper