One piece

Co oglądać w weekend - Netflix, HBO MAX, Disney+, kina

Dawid Ilnicki | 01.09, 20:58

Najgłośniejszą premierę w tym tygodniu przedstawi Netflix, który dostarczy kolejnego materiału do rozważań czy realizowanie aktorskich wersji serii anime ma jakikolwiek sens. Kilka ciekawych produkcji z ostatnich lat pojawi się na HBO MAX i Disney+. W kinach zaś najbardziej wyczekiwane są tym razem dwa polskie filmy, choć i na powrót Denzela Washingtona do jednej ze swych najpopularniejszych ról kinomani też pewnie spojrzą łaskawym okiem.

W tym tygodniu przyglądamy się ofercie Netflixa, HBO MAX, Disney+ i kin.

Dalsza część tekstu pod wideo

Netflix

Już od pewnego czasu wiadomo było, że - ostatecznie skasowany po pierwszym sezonie - “Cowboy Bebop” nie będzie jedyną słynną japońską serią anime, które doczeka się swojego aktorskiego odpowiednika. Kolejną tego typu produkcją będzie bowiem, wchodzący na serwis w piątek, “One Piece”, oparty na mandze autorstwa Eiichiro Ody, rozsławionej za sprawą realizowanego do dziś japońskiego serialu anime. Opowieść o młodym piracie Monkey D. Luffy’m, wraz z ekipą Słomkowego Kapelusza poszukującymi największego na świecie skarbu, rozwijali Matt Owens i Steven Maeda, a w obsadzie serii znaleźli się m.in. Mackenyu, Emily Rudd i Jacob Gibson. Głównego bohatera zagra Inaki Godoy.

Tego samego dnia na stronę Netflixa trafi kolejna część, przeznaczonego dla dorosłych, animowanego serialu “Rozczarowani”. Rozwijana przez Matta Groeninga, twórcę m.in. “Simpsonów”, a także “Futuramy” produkcja doczekała się już pięciu sezonów, które cieszą się całkiem sporą popularnością na całym świecie. W bezceremonialny sposób podchodzi ona do typowych, bajkowych fabuł, łącząc klasyczną fantasy z czarnym humorem, opowiadając o przygodach pewnej księżniczki, która wraz ze swym znajomym elfem i pewnym demonem przeżywa różne dziwne przygody, za nic mając sobie swoje obowiązki.

Netflix kontynuuje trend umieszczania na swoim serwisie popularnych polskich seriali. Takim jest bez wątpienia telewizyjny sitcom “Rodzinka.pl”, pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów Małgorzaty Kożuchowskiej, Tomasza Karolaka i Macieja Musiała, której odcinki pojawiły się czwartek. Drugą, zgoła odmienną propozycją jest serial Łukasza Palkowskiego “Żmijowisko”, mający swą premierę w 2019. Powstał on na bazie powieści Wojciecha Chmielarza, należącej rzecz jasna do gatunku kryminałów.

Ciekawie zapowiada się inny nowy film Netflixa, skandynawski dramat “Półtora dnia”, w którym w roli reżysera debiutuje znany szwedzko-libański aktor Fares Fares, grający tu zresztą jednego z głównych bohaterów. Fabuła filmu opowiada o losach pewnego mężczyzny, który uzbrojony wdziera się do przychodni, by porwać stamtąd swoją córkę. W samym środku tej rodzinnej awantury znajduje się również pewien policjant.

Wśród, tradycyjnie na początku miesiąca dodawanych, starszych propozycji uwagę zwraca szczególnie animacja “Krudowie 2: Nowa era” z 2020 roku, a także  leciwy thriller “Przebudzenie” z 2007 roku, w którym parę głównych bohaterów zagrali Hayden Christensen i Jessica Alba. Dużo bardziej aktualną propozycją jest nowy polski, trzyodcinkowy serial dokumentalny, czyli “Sprawa Iwony Wieczorek”, w którym autorzy przyglądają się tej  sprawie, budzącej emocje do dziś.

HBO MAX

Od piątku będzie można sprawdzić nową animację osadzoną w świecie Człowieka-Nietoperza, czyli “Batman: Dusza smoka”. 42. film animowany osadzony w uniwersum DC, wyreżyserowany przez Sama Liu prezentuje zupełnie nową opowieść, która wcześniej nie pojawiła się w żadnym komiksie. Głosu głównemu bohaterowi użycza tym razem David Giuntoli, a na liście płac znaleźli się również Marc Dacascos, Kelly Hu i Michael Jai-White.

Serwis Warner Bros. również stara się dodawać do oferty polskie produkcje, a więc i tu pojawi się dobrze kojarzony przez widzów tytuł, którym jest trzysezonowa “Szadź”, oparta na powieści Igora Brejdyganta. W rolach głównych antagonistów, seryjnego mordercy i tropiącej go prokuratorki, występują Maciej Stuhr i Aleksandra Popławska. Mającą już swoje lata propozycją jest z kolei australijski film “Ulepszenie” w reżyserii Leigh Whanella, w którym sparaliżowany bohater poddaje się zabiegowi, po którym drżeć będą mogli zabójcy jego żony.

Disney+

Kilka mniej znanych produkcji pojawi się na Disney+. Amatorów seriali medycznych powinien zainteresować szósty sezon serii “Rezydenci”, jednej z popularniejszych pozycji tego typu w ostatnich latach. Wśród nowych filmów, które zostały dodane na serwis są melodramaty “Brooklyn” z duetem Saoirse Ronan - Domhnall Gleeson, “Z dala od zgiełku” Thomasa Vinterberga (reżysera oscarowego “Na rauszu”) i “Joy” Davida O. Russella z Robertem de Niro, Jennifer Lawrence i Bradleyem Cooperem.

Kina

Choć Robert McCall nie doczekał się tak wielkiej popularności jak John Wick, to jednak seria “The Equalizer”, realizowana od początku przez Antoine’a Fuqua, jest jednym z popularniejszych współczesnych cykli filmów akcji. Tym razem w “Bez litości 3”, grany przez niezmordowanego Denzela Washingtona - człowiek, który się kulom nie kłaniał - będzie musiał jeszcze na jakiś czas zrezygnować ze spokojnego życia na włoskiej prowincji, by rozprawić się z lokalną organizacją przestępczą. Tegoroczne widowisko ma być ostatnią odsłoną cyklu, ale oczywiście już pojawiają się pomysły na obrazy o młodości McCalla, które miałby wyreżyserować sam Washington. Ciekawe kogo wybierze do głównej roli…

Duże emocje budzą dwie polskie produkcje. Pierwszą jest “Ukryta sieć” Piotra Adamskiego, która wygląda na próbę zrealizowania rasowego thrillera w duchu filmów skandynawskich. Scenariusz oparto na powieści Jakuba Szamałka, który zresztą pracował nad scenariuszem do samego filmu. W obsadzie znaleźli się m.in. Magdalena Koleśnik, Andrzej Seweryn i Piotr Trojan. Pierwsze recenzje zwiastują ciekawą, polską produkcję, którą warto się zainteresować.

Drugą rodzimą propozycją jest wyprodukowany przez TVP “Raport Pileckiego” w reżyserii Piotra Łukaszewicza i Leszka Wosiewicza. Scenariusz historycznego obrazu koncentruje się wokół postaci rotmistrza Witolda Pileckiego, granego tutaj przez Przemysława Wyszyńskiego, który w trakcie II. wojny światowej dostał się do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, by sporządzić sprawozdania z sytuacji tam panującej, a także organizować ruch oporu. Sam film budził jednak kontrowersje już w 2019 roku, ze względu na niezgodność ówcześnie forsowanej linii fabularnej z historycznymi przekazami, a także kilka dość osobliwych pomysłów jednego z reżyserów.

Do kin trafia również irlandzka “Cicha dziewczyna”, film niespodziewanie nominowany do Oscara w kategorii Film zagraniczny. Interesującą pozycją jest pokazywany już na Octopusie obraz “Medusa Deluxe”, który rzeczywiście wygląda pięknie, szkoda tylko że fabularnie prezentuje się już dużo gorzej. W kinach również litewski dramat “Serce motyla”, a także familijne “Sekrety mojego taty”.

Dawid Ilnicki Strona autora
Z uwagi na zainteresowanie kinem i jego historią nie ma wiele czasu na grę, a mimo to szuka okazji, by kolejny raz przejść trylogię Mass Effect czy też kilka kolejnych tur w Disciples II. Filmowo-serialowo fan produkcji HBO, science fiction, thrillerów i horrorów.
cropper