Meg 2

Co oglądać w weekend - Netflix, HBO MAX, Disney+, Amazon Prime, Skyshowtime, kina

Dawid Ilnicki | 04.08, 20:59

Najbliższy weekend powinien upłynąć po znakiem nadrabiania zaległości, zwłaszcza u tych, którzy nie poszli do kin zobaczyć wielkie superprodukcje. Dotyczy to zwłaszcza wielkiego widowiska MCU, które ma swoją premierę na Disney+, gdzie trafi również kontynuacja znanego serialu. Kilka ciekawych propozycji, z bliższej lub dalszej przeszłości, pojawi się także na innych serwisach, jak HBO MAX i Amazon Prime, gdzie powracają wszystkie filmy o Jamesie Bondzie.

W tym tygodniu przyglądamy się ofercie Netflixa, HBO MAX, Disney+, Amazon Prime, Skyshowtime i kin.

Dalsza część tekstu pod wideo

Netflix

Wzorem wcześniejszych praktyk przy okazji premiery najnowszego sezonu “Wiedźmina”, kiedy to podzielono wyświetlanie odcinków na dwie części, z podobnym przypadkiem mamy do czynienia także przy “Prawniku z Lincolna”. Od środy można więc oglądać pięć świeżych epizodów, kończących drugi sezon tej produkcji. Oparta ona została na materiale książkowym autorstwa Michaela Connelly'ego, stającego się w ostatnich latach prawdziwym specjalistą od sensacyjnej rozrywki (vide amazonowski serial “Bosch”). Na podstawie tej konkretnej powieści powstał wcześniej film Brada Furmana z 2011 roku, w którym w główną rolę wcielił się Matthew McConaughey. W serialu zastępuje go Manuel Garcia - Rulfo.

Dwie nowości serialowe pojawią się w tym tygodniu na Netflixie. Pierwszą jest koreański “Zombieverse”, który wydaje się próbą zrealizowania czegoś w rodzaju reality-show w rzeczywistości opanowanego przez nieumarlaki Seulu. Drugim jest kolejna propozycja z Republiki Południowej Afryki “Śmiertelne pożądanie”. Streamingowy gigant produkuje całkiem sporo filmów i seriali w tym kraju, a choć żaden z nich nie osiągnął jeszcze tak dużego sukcesu jak pozycja azjatyckie, wciąż trwają próby poszukiwania wielkiego hitu. Najnowsza propozycja opowiada o akademickiej wykładowczyni, która wdaje się w romans z młodszym mężczyzną, a ten oczywiście wpędza ją w duże problemy. Dotychczas pokazano siedem odcinków tej produkcji, od piątku można zobaczyć kolejne.

Przełom miesięcy to zwykle okres kiedy na Netflixie pojawia się również wiele produkcji na licencji. I tak jest również tym razem. Użytkownicy serwisu mogą obejrzeć m.in. “Spider-Mana: Bez drogi do domu”, “Babel”, a także “Saharę”. Postraszyć można się również niesławną “Polityką” Patryka Vegi. Mająca swoją premierę w 2019 roku produkcja miała być mocno obrazoburczą wizją naszego życia publicznego, a ostatecznie wylądowała dwa poziomy niżej niż choćby klasyczne “Polskie Zoo”, przy czym w kinie udało jej się zarobić ponad 10 milionów dolarów.

Wśród typowych produkcji dokumentalnych napotykamy na kolejną część “Sportowych opowieści”, “Ostatnie chwile Mario Biondo”, a także serial “Polowanie na Veerappana”. Indyjski dokument opowiada o wysiłkach władz, mających na celu schwytanie groźnego przemytnika. W zupełnie inne rejony celuje mroczna, saudyjska komedia “Konfrontacja”.

HBO MAX

Kilka ciekawych propozycji pojawi się w tym tygodniu na HBO MAX. Najbardziej znaną jest bez wątpienia “Wielki zielony krokodyl domowy”, kosztująca około 50 milionów dolarów ekranizacja książki dla dzieci Bernarda Wabera, będącą miksem tradycyjnego kina aktorskiego z animacją. Klasyczna, familijna pozycja opowiada o przyjaźni młodego, trafiającego do Nowego Jorku chłopaka z tytułowym bohaterem, a w jednej z głównych ról występuje tu Javier Bardem.

Do biblioteki serwisu Warnera trafia również “Godland” Hlynura Palmassona. Ilustrowana pięknymi zdjęciami dzikiej, islandzkiej przyrody opowieść o pastorze Lucasie, który zmierza do nowo założonego kościoła luterańskiego, mając za przewodnika nieco zrzędliwego Ragnara. Skusić się można również na ostatni film Joanny Hogg “Odwieczna córka”, a także belgijsko-francuski horror “Mastema”.

Disney+

Znakomity tydzień na Disney+, gdzie pojawią się co najmniej trzy głośne produkcje. Największą jest rzecz jasna ostatnia odsłona “Strażników Galaktyki” reżyserowana przez Jamesa Gunna. Okazała się ona sporym sukcesem w box office, zarabiając niemal 850 milionów dolarów (więcej od pierwszej części, mniej od drugiej), ale również okazała się zdecydowanie najlepszym widowiskiem słabnącej w ostatnich latach franczyzy, w którym jedynym problemem okazuje się niezbyt przekonująca postać przeciwnika: Wielkiego Ewolucjonisty, w tej części dybiącego głównie na Rocketa.

Z drugim sezonem i to od razu w całości powraca również serial “The Bear”. Głównym bohaterem produkcji jest Carmy Berzatto, grany przez Jeremy’ego Allana White’a, szef kuchni, pracujący wcześniej w najbardziej ekskluzywnych restauracjach, który przenosi się do Chicago, by przejąć bar z kanapkami, należący wcześniej do jego zmarłego brata. Jego potyczki z kuzynem, a także pracującą w tym przybytku ekipą, pośród której nie brakuje barwnych postaci, wypełniały dziesięć dotychczasowych, ledwie półgodzinnych odcinków serii, która słusznie doczekała się wielkiego rozgłosu, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych.

Na serwis trafia również poprzedni film Wesa Andersona “Kurier francuski z Liberty, Kansas Evening Sun” stanowiący swoisty hołd reżysera dla prasy, ze szczególnym uwzględnieniem New Yorkera. W tym momencie zwykle wymienia się część obsady, ale wiadomo, że w przypadku tego twórcy jest ona tak bogata, że zajęłaby przynajmniej dwa akapity. Na serwisie pojawią się w tym tygodniu także nowe odcinki już 34. sezonu “Simpsonów”, a także nieomalże już klasyczny“Speed: Niebezpieczna prędkość”.

Amazon Prime

Do regularnego streamingu powracają wszystkie filmy o Jamesie Bondzie: od “Doctor No”, aż po “Nie czas umierać” z 2021 roku, w którym w rolę agenta 007 po raz ostatni wcielił się Daniel Craig. Podczas gdy widzowie nadal czekają na wybór nowego aktora do tej roli, można będzie więc powtórzyć sobie wszystkie, dotychczasowe 25 filmów z tego cyklu.

Serwis Amazona uzupełnia bibliotekę o dwa kinowe hity z poprzednich lat. Mowa tu o “Ostatniej nocy w Soho” Edgara Wrighta, a także “Trzech Tysiącach lat tęsknoty” George’a Millera. Oba tytuły, wbrew pozorom, wiele łączy choć pierwszy osadzony jest w Londynie lat 60., a z kolei drugim grana przez Tildę Swinton uczona spotyka na swojej drodze Dżinna, którego odtwarza Idris Elba. Oba obrazy zaliczyły klapy w box office, bo pierwszy zarobił ponad 20 milionów dolarów, a drugi trochę mniej.

Od piątku na serwisie pojawiać się będą również nowe odcinki serialu “Wszystkie kwiaty Alice Hart”. Ekranizacja bestsellerowej powieści Holly Ringland opowiada o młodej kobiecie, która przeprowadza się na położoną na odludziu farmę, znaną z uprawy kwiatów, prowadzoną przez jej babcię, o której istnieniu nie miała ona pojęcia. W jedną z głównych ról wciela się w tej produkcji Sigourney Weaver.

Skyshowtime

Pierwszą z wielkich produkcji, jaką będzie można zobaczyć na Skyshowtime w sierpniu jest “Kot w butach: Ostatnie życzenie”. Ostatnia i zdaniem wielu najbardziej udana opowieść o dobrze znanym bohaterze, który tym razem musi zjednoczyć siły z byłą partnerką, by uciec przeznaczeniu. W obsadzie głosowej znaleźli się tu m.in. Antonio Banderas, Salma Hayek, Florence Pugh, Olivia Coleman i Ray Winston. Widowisko Dreamworks zostało nominowane do Oscara, ale przegrało z “Pinokio” od Guillermo del Toro.

Kina

Jedną z dwóch wyczekiwanych premier jest w tym tygodniu “Meg 2: Głębia”. Sequel do jednego z najgłupszych widowisk katastroficznych, o którym jednak da się niewątpliwie powiedzieć to, że niczego nie udaje. Po raz kolejny zatem grany przez Jasona Stathama, Jason Taylor wraz ze swą ekipą stanie oko w oko z krwiożerczym rekinem, który tym razem ma być rzecz jasna jeszcze większy niż w pierwszej części. Niespodzianką jest fakt, iż za kamerą stanął tym razem nie Jon Turteltaub, a znany dotąd głównie z niszowych horrorów (“Lista płatnych zleceń”, “In the Earth”) Ben Wheatley, który zapewne stworzył tym razem coś, czego nie da się porównać z żadnym jego wcześniejszym obrazem.

Wielką popularność dwóch dotychczasowych części animowanego “Spidermana”, będą próbowały wykorzystać “Wojownicze Żółwie Ninja: zmutowany chaos”. Po trailerach dało się bowiem poznać podobną estetykę i sposób opowiadania historii, który znów ma być bardzo bliski komiksowemu pierwowzorowi. Czego by jednak nie powiedzieć o Spider Manie jest to bohater dużo popularniejszy niż tercet stworzony przez Kevina Eastmana i Petera Lairda, dotychczas kojarzący się z kiepskimi filmami z XX i XXI wieku. Najnowsza pozycja, pomyślana jako reboot całej serii może to jednak zmienić.

Do kin wchodzi w tym tygodniu również nowy film Francois Ozona “Moja zbrodnia”. Odsadzona w Paryżu lat 30. opowieść koncentruje się na losach młodej aktorki, granej przez Nadię Tereszkiewicz, próbującej wybić się w zawodzie, która jednak zostaje oskarżona o zabicie znanego producenta. Recenzje sugerują kolejny klasowy film tego uznanego francuskiego twórcy, na który warto będzie wybrać się do kina. Dużo rzadziej promowaną propozycją jest z kolei “Rodeo”, pełnometrażowy debiut Loli Quivoron, umiejscowiony w środowisku motocyklistów.

Sześć lat po filmie Janusza Zaorskiego powracają “Porady na zdrady 2”, tym razem z Sarą Bustamante-Drozdek w roli reżyserki. Pierwszy film jest do dziś uważany za jedną z najsłabszych polskich komedii romantycznych i wątpliwe, by sequel zdołał to zmienić. Dużo ciekawszą propozycją jest z kolei, pokazywany na tegorocznym DOCS Against Gravity, dokument “Świat po pracy” Erika Gandiniego, który w fascynujący sposób przygląda się kwestii pracy w różnych zakątkach świata, unikając formułowania jednoznacznych wniosków.

Drugą animację, jaka trafia do naszych kin w tym tygodniu jest “Mavka i strażnicy lasu”. Realizowana od 2015 roku ukraińska produkcja, w której tytułowa strażniczka lasu musi bronić swego domu przed zakusami chciwej księżniczki.

Dawid Ilnicki Strona autora
Z uwagi na zainteresowanie kinem i jego historią nie ma wiele czasu na grę, a mimo to szuka okazji, by kolejny raz przejść trylogię Mass Effect czy też kilka kolejnych tur w Disciples II. Filmowo-serialowo fan produkcji HBO, science fiction, thrillerów i horrorów.
cropper