Invincible

10 najbardziej wyczekiwanych produkcji animowanych, które zobaczymy w najbliższych miesiącach

Dawid Ilnicki | 25.06.2023, 16:00

W drugiej połowie roku doczekamy się kilku niezwykle atrakcyjnych premier filmów  animowanych. Dwie superprodukcje na stulecie istnienia przygotowało studio Walta Disneya, a dużą premierą - zapowiadaną na ostatnie miesiąca 2023 - ma być nowy obraz prężnie działającego studia. Nie zabraknie kontynuacji hitów serialowych dla dorosłych, a czarnym koniem zestawienia może się okazać powrót prawdziwej legendy animacji.

Czy 2023 będzie można nazwać rokiem produkcji animowanych? Jeśli nawet uznać tak postawione pytanie za zdecydowanie przesadzone, trzeba przyznać, że jest ono oparte na solidnych podstawach. Z jednej strony bowiem ogromne zyski w box office notuje “Super Mario Bros.”, który przy budżecie wynoszącym 100 milionów dolarów zarobił już na całym świecie ponad trzynaście razy tyle i nadal ma szanse na poprawienie tych statystyk. Z drugiej zaś ogromnym sukcesem artystycznym okazała się animacja “Spider-Man: Poprzez Multiwersum”, dostarczając widzom fabułę bardziej skomplikowaną, a przy tym również mocniej wciągającą, niż “jedynka”, wrzucając jeszcze więcej nawiązań do przeróżnych komiksów - tak jeśli chodzi o elementy czysto fabularne, jak i estetyczne.

Dalsza część tekstu pod wideo

Przed nami niezwykle interesujące pół roku, jeśli chodzi o premiery animowanych filmów i seriali. W tym czasie pojawi się zarówno kilka zupełnie nowych produkcji, zrealizowanych przez studia, mające już na koncie wielkie kasowe hity, takie jak choćby seria o Minionkach, jak również kontynuacje serialowe, w tym przede wszystkim jednej, niezwykle chwalonej produkcji dla dorosłych. W nawiązaniu do tego tytułu warto wspomnieć również o dotąd dwusezonowej serii “Undone” od Amazon Prime, która ma się doczekać trzeciej odsłony, choć prawdopodobnie dopiero na początku przyszłego roku.

Nimona

Już za tydzień powinniśmy się przekonać czy Netflix spróbuje dorównać swoim zeszłorocznym osiągnięciom na polu animacji. Przypomnijmy bowiem, że streamingowy gigant mógł się pochwalić aż dwoma nominowanymi do Oscara obrazami, w tym również ostatecznym zwycięzcą, czyli filmem “Pinokio” Guillermo del Toro. Wokół najnowszej, mającej na świecie premierę 14 czerwca, animacji “Nimona”, opartej na komiksie Nate’a Stevensona, co prawda nie ma tak dużego szumu, ale ostatecznie może się ona okazać sprawnym widowiskiem. Głosu głównym postaciom w tym filmie użyczyli Chloe Grace Moretz i Riz Ahmed.

Między nami żywiołami

Na prawdziwy hit frekwencyjny w kinach zapowiadała się animacja zrealizowana we współpracy studiów Walta Disneya i Pixara, która u nas będzie miała swoją premierę 14. lipca. Widowisko “Między nami żywiołami” miało być pomyślane jako romantyczna komedia, o dosłownym godzeniu ognia z wodą, leciutko przypominająca niegdysiejszy przebój box office “W głowie się nie mieści”. Wygląda na to, że tym razem nie uda się powtórzyć sukcesu tamtego widowiska, ale i tak w polskich kinach obraz powinien się cieszyć sporą popularnością.

Wojownicze Żółwie Ninja: Zmutowany Chaos

Bohaterowie komiksów Kevina Eastmana i Petera Lairda, którzy w pamięci widzów zapadli głównie za sprawą serii animowanej, realizowanej jeszcze w latach 80’, nie mieli dotąd szczęścia do pełnometrażowych produkcji. Dotychczasowe obrazy co prawda zarabiały na siebie, ale raczej nie spełniały pod tym względem oczekiwań szefów studia, a ponadto nie zyskiwały wysokich ocen recenzenckich. Najnowsza produkcja, graficznie wyraźnie inspirowana dwoma filmami wspomnianej serii o Spidermanie, ma być skierowana do nastolatków, na co wskazuje nie tylko zachowanie bohaterów, ale także decyzja o tym by głosy głównych bohaterów podkładali młodzi aktorzy.

Uciekające kurczaki: Era Nuggetsów

Po 23 latach od premiery “Uciekających kurczaków”, które na całym świecie zarobiły ponad 220 milionów dolarów, w końcówce tego roku, na Netflixie pojawi się sequel do tego widowiska. Tworzona przez reżysera Sama Fella, na podstawie scenariusza Kereya Kilpatricka, Johna O’Farrella i Rachel Tunnard produkcja ma opowiedzieć o bohaterach pierwszej części: Rocky’m i Ginger, którzy zostają zmuszeni do ratowania zagrożonego zagładą gatunku. Realizacja tego filmu napotkała problemy, z uwagi na decyzję o zastąpieniu aktorów podkładających głos w pierwszej części nowymi, młodszymi, tak więc w drugiej części nie usłyszymy m.in. pojawiającego się w pierwszej części Mela Gibsona i Julii Sawalha.

Niezwyciężony: sezon 2

Na premierę drugiej serii tego serialu czekają wszyscy ci, którzy lubią oryginalne seriale superbohaterskie, które rozsadzają formułę definiowaną przede wszystkim przez widowiska DC  i Marvela. A w tych zdecydowanie najlepsze jest właśnie Amazon Prime, mające na koncie także chwalony serial “The Boys”. Fenomen “Invincible”, opartego na komiksie Roberta Kirkmana, zasadza się na połączeniu mocno oldschoolowej, kojarzonej jeszcze z latami 90’ kreski z nowoczesnym podejściem, w którym najpotężniejsza istota na świecie jest jednocześnie postacią negatywną, jak również znakomitym castingu. Duet JK Simmonsa ze Stephenem Yeunem, wspierany również m.in. Waltonem Gogginsem, użyczającym głosu Cecilowi Stedmanowi sprawdza się tu idealnie i nie dziwią duże oczekiwania wobec drugiej odsłony tej serii. 

Życzenie

Premiera “Wish” ma być głównym punktem obchodów stulecia animowanego studia Walta Disneya, co widać choćby w chęci połączenia tradycyjnej animacji z komputerową, jak również oryginalnej opowieści z ciągłymi nawiązaniami do przebogatej tradycji wytwórni. Nieprzypadkowo także do głównej roli wybrano Adrianę DeBose, zdobywczynię Oscara za dwugoplanową rolę w nowej wersji “West Side Story”, a zaplanowana na listopad premiera jest wyczekiwana nie tylko przez miłośników tego typu widowisk, ale również szefostwo Walta Disneya, któremu z pewnością marzy się w końcu wielki, komercyjny sukces.

Trolle 3

Jeszcze w tym roku ma się pojawić trzecia część serii, o której było w ostatnich latach głośno, głównie w okresie pandemicznym. Druga odsłona serii stała się bowiem przedmiotem kontrowersji, odnoszących się do wypuszczenia tego widowiska wprost na VOD, bez konsultacji z kinami, których przedstawiciele obawiali się, że tego typu praktyki staną się niedługo powszechne. Świadomi tego typu decyzji mieli nie być również aktorzy, użyczający w filmie głosów postaciom, czyli Anna Kendrick i Justin Timberlake. Pierwsza część serii zarobiła całkiem sporo, bo niemal 350 milionów dolarów, a choć trzeciej nie wróży się takiego wyniku, dzieciaki na całym świecie pewnie będą chciały ją zobaczyć. 

BRZRKR

Keanu Reeves nie daje o sobie zapomnieć! Ledwo co opadły emocje wokół znakomitej, czwartej części serii “John Wick” (pamiętamy również występ gwiazdora w grze “Cyberpunk 2077” w roli nieśmiertelnego Johnny’ego Silverhanda), a tymczasem aktor niedługo otrzyma swój własny serial. Ma nim być właśnie netflixowy “BRZRKR” opowiadający o trwającej 80000 lat wojnie, toczonej przez wojownika określanego mianem B. Jest to ekranizacja komiksu, który Reeves stworzył wraz z Mattem Kindtem i Ronem Garneyem. Jako pierwszy ma się pojawić film pełnometrażowy, a późniejsza seria ma rozszerzyć całe uniwersum. Keanu ratujący pikujące notowania Netflixa? Jeśli nie on, to kto?

Migration

Film Benjamina Rennera to najnowszy projekt studia Illumination, odpowiedzialnego choćby za niezwykle dochodową, a liczącą sobie już pięć części serii o Minionkach, która w przyszłym roku doczeka się zresztą kontynuacji. Tymczasem zaś 25 minut kolejnego filmu od tego studia zostało pokazane w tym roku na festiwalu animacji w Annecy. Scenariusz historii o stadzie dzikich kaczek, które ruszają na wyprawę z Wysp Brytyjskich, przez Nowy Jork aż do Bahamów napisał Mike White, odpowiedzialny za popularną serię HBO “Biały Lotos”. W obsadzie głosowej znaleźli się m.in. Elizabeth Banks, Kumail Nanjiani, Keegan Michael-Kay, Awkwafina i Danny DeVito.

How do you live?

Wielkim wydarzeniem ma być również, zapowiedziana na lipiec, premiera nowego obrazu legendarnego studia Ghibli. Przede wszystkim dlatego, że jego reżyserem jest sam Hayao Miyazaki. Mistrz japońskiej animacji oparł scenariusz swego najnowszego dzieła na powieści zapoczątkowanej przez Yuzo Yamamoto, a dokończonej przez Yoshino Genzaburo w pierwszej połowie XX. wieku. Dopiero w 2017 roku na podstawie powieści powstała manga autorstwa Shoichi Hagi. Opowiada ona o dorastaniu pewnego piętnastolatka, po śmierci ojca żyjącego z matką i wujkiem, nazywanego przez kolegów Koperu, co ma nawiązywać do postaci Mikołaja Kopernika. Powstanie obrazu zapowiedziano już w 2016 roku, a japońska opinia publiczna liczyła, że jego premiera będzie miała miejsce w 2020 roku, podczas igrzysk olimpijskich w Tokio. Rodacy Miyazakiego będą mogli go obejrzeć trzy lata później, a wielkie zainteresowanie dodatkowo podgrzewa fakt, że Ghibli zrezygnowało ze zwyczajowej promocji, nie realizując nawet trailera zapowiadającego nowy film.

Źródło: własna
Dawid Ilnicki Strona autora
Z uwagi na zainteresowanie kinem i jego historią nie ma wiele czasu na grę, a mimo to szuka okazji, by kolejny raz przejść trylogię Mass Effect czy też kilka kolejnych tur w Disciples II. Filmowo-serialowo fan produkcji HBO, science fiction, thrillerów i horrorów.
cropper