Jung_E

Co oglądać w weekend – Netflix, HBO MAX, Disney+, Amazon Prime, kina

Dawid Ilnicki | 20.01, 21:45

Przed nami niezwykle atrakcyjny weekend filmowo - serialowy. Interesująco będzie przede wszystkim w kinach, gdzie trafiają trzy głośne produkcje. Na Netflixie premierę będzie miało zarówno kilka seriali, jak i ciekawie zapowiadający się film. Warto również zwrócić uwagę na ofertę HBO MAX i Amazon Prime, a także dwie nowe propozycje Disneya.

W tym tygodniu przyglądamy się ofercie Netflixa, HBO MAX, Disney+, Amazon Prime i kin. 

Netflix

Już dziś na Netflixie premierę miał serial “Różowe lata 90’”, naturalnie od razu kojarzący się z realizowaną na przełomie wieków serią “Różowe lata 70’”, która doczekała się ośmiu sezonów. Jest to, w rzeczy samej, kontynuacja hitu sprzed lat i fani z pewnością rozpoznają w niej postacie pojawiające się w starszej produkcji, bo w rolach głównych wystąpili tu Kurtwood Smith i Debra “Jo” Rupp, natomiast w poszczególnych odcinkach mają się również pojawić m.in. Ashton Kutcher, Mila Kunis, Topher Grace czy Laura Prepon. Już niedługo przekonamy się czy kolejna próba odświeżenia starej formuły spotka się z dobrym przyjęciem widzów.

Dużo ciekawszą propozycją serialową jest dla mnie osobiście już czwarty sezon izraelskiej “Faudy”. Netflixowa produkcja to jedna z najlepszych pozycji jeśli chodzi o seriale akcji, w dużej mierze dlatego, że została osadzona w nietypowej scenerii, a jej głównym bohaterem jest - grany przez Liora Raza - izraelski agent Doron Cavillio, pracujący nad schwytaniem kolejnych terrorystów. Wartka akcja i interesujące lokacje sprawiają, że dość łatwo zapomnieć o tym jak bardzo tendencyjna bywa to opowieść, ale z drugiej strony zainteresowani głębszym kontekstem zawsze mogą sięgnąć po odpowiednie źródła, o których zapewne w ogóle by nie pomyśleli, gdyby nie seans tej bardzo ciekawej produkcji.

Interesująco wygląda także najnowsza premiera filmowa, którą jest długo wyczekiwane koreańskie “Jung_E”. Informacje o tym filmie pojawiały się już pod koniec 2021 roku, ale w następnym nie miał on swojej premiery i pojawia się dopiero w styczniu 2023. Reżyserem tego obrazu jest twórca słynnego “Zombie Express” Yeon Sang-ho, który tym razem zabierze widzów do końcówki XXII wieku, w którym zmiany klimatyczne sprawiły, że nasza planeta nie nadaje się do zamieszkania, a pojedynczy ludzie zostali zmuszeni do zamieszkania w schronach, gdzie zresztą wybucha wojny domowej. Film pojawi się w ofercie Netflixa w piątek.

Wśród nowych propozycji serialowych ciekawie wygląda również anime “Makabryczne japońskie opowieści”, które firmuje swoim nazwiskiem Junji Ito, znany rysownik mang, utrzymanych w klimacie horroru. Antologia ma się składać z dwunastu odcinków, a w bibliotece pojawiła się dziś. Zupełnie inną propozycją jest francuski miniserial “Kobiety na Wojnie”, osadzony w czasach I. Wojny Światowej. Również z tego kraju pochodzi nowy serial komediowy “Nasz kandydat”, który wyraźnie próbuje nawiązać do sukcesu filmu “Nietykalni”. Głównym bohaterem jest tu bowiem człowiek, który znalazł się w nietypowym dla siebie środowisku, tym razem politycznym. Na wyjątkowo odważnych czeka turecki serial fantasy “Shahmaran”, a w podobnym duchu zdaje się utrzymana koreańska seria “Alchemia dusz”, której drugą część można oglądać od soboty.

Wśród starszych propozycji warto zwrócić uwagę na “Snake Eyes: Genezę GI Joe”. Film z 2021 roku, który miał być udaną kontynuacją serii, ale zarobił ponad dwa razy mniej niż kosztował. W piątek na stronie pojawi się również indyjski film szpiegowski “Misja Majnu”, a dzień wcześniej saudyjska komedia “Alkhallat+”. Ciekawostka, bowiem jest to pierwsza produkcja Netflixa, pochodząca z Arabii Saudyjskiej. Żadnym novum nie są za to produkcje z Nollywood, a w piątek do biblioteki trafi kolejny nigeryjski thriller “Zła dzielnica”.

HBO MAX

Wraz z pierwszym odcinkiem “The Last of Us” na stronę HBO MAX trafił również klasyk światowego kina, jakim jest “Na los szczęścia, Baltazarze” Roberta Bressona. To nadal niezwykle ważny obraz, choćby z tego powodu, że wyraźnie nawiązuje do niego “IO” Jerzego Skolimowskiego, które wciąż pozostaje w rywalizacji o nominację do Oscara i według ekspertów ma na nią ogromne szanse. W piątek na stronę trafi austriacka “Wielka wolność” w 2021 roku nagrodzona w Cannes (w sekcji Un Certain Regard), co po raz kolejny przypomina o tym, że HBO od pewnego czasu uzupełnia ofertę o wiele głośnych, festiwalowych tytułów.

Disney+

W oczekiwaniu na premierę najnowszego filmu Marvela “Black Panther: Wakanda Forever” w tym tygodniu na serwisie pojawią się dwa seriale. Pierwszy z nich to pierwszy sezon “Braci Hardy”, serii opartej o znaną w Stanach Zjednoczonych serią powieści Edwarda Stratemeyera, kilkukrotnie już ekranizowanych. Drugą jest zaś “Mały demon”, nawiązująca do wielu znakomitych tytułów kina grozy (“Dziecko Rosemary”, “Omen”) seria animowana dla dorosłych, w której matka i córka, będąca owocem związku z samym Szatanem, a zatem uznawana za Antychrysta, przemierzają Amerykę. W obsadzie głosowej tej produkcji znaleźli się m.in. Aubrey Plaza i Danny DeVito.

Amazon Prime

Tymczasem od piątku sukcesywnie będą się pojawiały kolejne odcinki drugiego sezonu serialu animowanego “Legenda Vox Machiny” opartej na pierwszej kampanii z gry “Dungeons and Dragons”. Produkcja jest interesująca także dlatego, że realizację jej pierwszych dziesięciu z dwunastu odcinków sfinansowali użytkownicy serwisy Kickstarter, a następnie zainteresował się nią Amazon. Tuż po premierze seria zyskała bardzo wysokie oceny na serwisach filmowych . Drugi sezon liczy sobie również dwanaście odcinków, które będą pokazywane co tydzień.

Kina

Bardzo ciekawy weekend w kinach, gdzie pojawi się w końcu najnowszy obraz w reżyserii Martina McDonagha “Duchy Inisherin”. Brytyjski reżyser znów zestawia w nim znakomitych Brendana Gleesona i Colina Farrella, którzy grali już u niego w mocno specyficznej komedii “In Bruges” (znanej u nas pod słynnym tytułem “Najpierw strzelaj, później zwiedzaj”), tym razem jednak osadzając akcję na początku XX wieku. Toczy się ona na fikcyjnej wyspie, tuż po Irlandzkiej wojnie domowej i skupia się na losach dwójki mężczyzn, których dawna, wielka przyjaźń właśnie niespodziewanie się kończy. Niezwykła, z ducha becketowska opowiastka, w której błyszczą także świetni Kerry Condon i Barry Keoghan, przekonuje również o tym, że rok 2022 był w filmie rokiem osła.

Do kin trafia także najnowsza produkcja Damiena Chazelle’a, twórcy “Whiplash” czy “La La Land”, czyli “Babilon”. Wciąż młody twórca przygląda się tym razem czasom wczesnego Hollywood, śledząc narodziny i upadek wielkich gwiazd filmowych tych czasów. W rolach głównych wystąpili tu Margot Robbie i Brad Pitt, a sam tytuł był długo typowany na oscarowego pewniaka. Patrząc jednak na oceny krytyków może podzielić los “Amsterdamu” Davida O. Russella, choć w przypadku “Babilonu” pojawiają się różne recenzje.

A gdyby tego było mało w kinach pojawią się w ten weekend również “Niebezpieczni dżentelmeni”. Tym razem mamy tu do czynienia z polską produkcją, której akcja rozgrywa się w Zakopanem, a jej bohaterami są Tadeusz Boy-Żeleński, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Joseph Conrad i Bronisław Malinowski, którzy wpadają w spore problemy po jednej z typowych narkotycznych imprez. Obraz wyróżnia się znakomitą obsadą, bo wspomniany kwartet grają Tomasz Kot, Marcin Dorociński, Andrzej Seweryn i Wojciech Mecwaldowski, a choć scenariusz wydaje się mocno karkołomny, to jednak jest również mocno intrygujący.

Do kin trafi również, pokazywany już na American Film Festival, dramat “Till” , opowiadający o autentycznych wydarzeniach po linczu 14-latka w Mississippi w 1955 roku, opowiedzianych z perspektywy matki, domagającej się sprawiedliwego osądzenia sprawców tego mordu. Film ważny przede wszystkim dla Amerykanów, pokazujący jednak ważny wycinek historii ludzkości, zwłaszcza iż ustawa antylinczowa została przegłosowana dopiero w 2022 roku.

W kinach również dwie propozycje dla najmłodszych: “Zadziwiający kot Maurycy” i hiszpańskie “Mumie”. Propozycją dokumentalną jest z kolei “Fenomen” opowiadający o losach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, organizowanej od 1993 roku przez Jerzego Owsiaka.

Dawid Ilnicki Strona autora
Z uwagi na zainteresowanie kinem i jego historią nie ma wiele czasu na grę, a mimo to szuka okazji, by kolejny raz przejść trylogię Mass Effect czy też kilka kolejnych tur w Disciples II. Filmowo-serialowo fan produkcji HBO, science fiction, thrillerów i horrorów.
cropper