Samsung Micro LED

Jaki wybrać telewizor i o jakiej przekątnej? Odpowiadamy na to pytanie

Maciej Zabłocki | 28.12.2022, 09:00

Konsole nowej generacji dostępne są na rynku od ponad 2 lat, a to dla niektórych doskonała okazja, by rozejrzeć się za nowym telewizorem. To właśnie w 2023 roku do sprzedaży wejdą gry tworzone już tylko z myślą o PlayStation 5 oraz Xbox Series X/S. Pozycje w pełni wykorzystujące takie technologie jak VRR czy 4K przy 60 klatkach na sekundę. Zmienna częstotliwość odświeżania klatek doskonale sprawdza się w trybie 40 klatek, który pozwala na znacznie bardziej komfortową zabawę, niż w 30 ramkach obrazowych. 

Materiał powstał przy współpracy z RTV Euro AGD.

Dalsza część tekstu pod wideo

Taki komfort wymaga jednak najnowocześniejszego złącza HDMI 2.1, który, choć obecny jest w telewizorach od kilku lat, nie pełni jeszcze jakiegoś standardu. Wszystko dlatego, że nie odczuwamy regularnej potrzeby wymiany odbiornika na nowszy, skoro starszy działa sprawnie i nic mu nie dolega. Są jednak sytuacje w których nie możemy lub nie chcemy już dłużej czekać i w takich okolicznościach nowy telewizor idealnie wkomponuje się w nasze plany zakupowe. Duże znaczenie, obok wsparcia dla najnowszych technologii, ma także przekątna ekranu. Jak to mówią - apetyt rośnie w miarę jedzenia, dlatego jeśli do tej pory korzystaliśmy z 55", a mamy miejsce i przestrzeń, by postawić tam większy telewizor, to prawdopodobnie z tej opcji skorzystamy. 

Większa przekątna gwarantuje jeszcze lepsze wrażenia z oglądania czy grania

Samsung QE65QN85BATXXH 6

W internecie znajdziemy pewne określone reguły tłumaczące nam, jak duża odległość potrzebna jest do wygodnego oglądania treści na ekranie o określonej przekątnej. Docelowo, warto wykonać pewne nietypowe obliczenie i czterokrotnie pomnożyć te wartość. Przykładowo, mając 65", optymalnie byłoby siedzieć od telewizora w odległości ok. 2,6 metra. Zwykle taka matematyka jest w pełni wystarczająca i miarodajna. Współczesne telewizory 75 cali nie kosztują już majątku i wybrane egzemplarze można dzisiaj kupić nawet za 4000 zł, chociaż nie będą to propozycje z najwyższej półki. Powinny jednak spełnić wymagania większości osób. Najnowszy, 75" model Samsung Neo QLED QN85 wyceniony został na 8600 zł w atrakcyjnej promocji. To telewizor zbudowany z wykorzystaniem technologii MiniLED podświetlającej matrycę w znacznie lepszy i bardziej zaawansowany sposób od dotychczas stosowanych metod. Stref podświetlenia jest znacznie więcej i można dzięki temu zadbać o głębszą czerń, lepsze kontrasty, wyższy współczynnik HDR czy znacznie dłuższą żywotność. 

Telewizory Samsung, w porównaniu do konkurencji, mają też sprawdzony system operacyjny oparty na autorskim rozwiązaniu zwanym TizenOS. Oferuje nie tylko znakomitą szybkość działania, ale również dostęp do najważniejszych aplikacji VOD, jak Netflix, Disney+, HBO Max czy Viaplay. Nie brakuje także wsparcia dla AirPlay, AppleTV czy dostępu do Canal+ Online lub Playera. W ramach współpracy Samsunga z Microsoftem, na telewizorach tego producenta znajdziecie także Xbox Game Pass. Wystarczy jedynie podłączyć kontroler od Xboxa za pomocą bluetooth, by móc w pełni cieszyć się dostępem do ponad 100 gier (przy założeniu, że korzystacie z abonamentu Xbox Game Pass Ultimate). Samsungi mają też niezwykle niskie opóźnienia (ok. 10 ms) i najlepszy na rynku upłynniacz obrazu dla graczy, którego działanie powoduje złudzenie, jakby pozycja uruchomiona w 30 klatkach działała niczym w 60. Rezultaty są znakomite i znacznie poprawiają komfort użytkowania. 

Xbox jako aplikacja

Oczywiście, koreański dostawca nie jest jedynym, który oferuje sprawdzone modele TV dla graczy. Równie znakomicie radzi sobie LG ze swoją serią OLED - znajdziecie tam nieograniczony kontrast, przepiękną czerń i znakomite kolory. To wszystko przy niskich opóźnieniach i znakomitym poziomie HDR, choć nie tak wysokim jak w przypadku modeli MiniLED. Samsung wprowadził w tym roku konkurenta dla OLED oznaczonego jako QD-OLED. Co to w praktyce oznacza? Otrzymujemy wszystkie zalety organicznych matryc, przy jednocześnie wyższej jasności i jeszcze lepszym nasyceniu kolorów. Nie sposób jednak wrócić do klasycznych ekranów LCD, gdy choć raz kupimy telewizor OLED lub MiniLED. Ich jakość jest nieporównywalnie wyższa, gwarantując także dostęp do najważniejszych technologii dla graczy, w tym wsparcia 4K przy 120 Hz i zmiennej częstotliwości odświeżania. 

Niezależnie jednak od tego, który z telewizorów wybierzecie, warto zwrócić uwagę na to, by dysponował 100 lub 120 Hz matrycą. Do tego niezbędne jest co najmniej jedno złącze HDMI 2.1, wsparcie dla rozdzielczości 4K i opóźnienia na poziomie poniżej 15 ms. Taki ekran zagwarantuje odpowiednią jakość dla konsol PlayStation 5 czy Xbox Series X. Dostęp do obszernej biblioteki VOD będzie dodatkowym atutem. Duże znaczenie odgrywają też głośniki. Niektóre telewizory wyposażone są w pełen zestaw 2+1 lub 4+1 o mocy sięgającej nawet 80W. Taka kombinacja zagwarantuje niezwykłe wrażenia i kinowe brzmienie bez konieczności inwestowania w zewnętrzny soundbar lub komplet pięciu głośników. 

Źródło: Materiał sponsorowany
Maciej Zabłocki Strona autora
Swoją przygodę z recenzowaniem gier rozpoczął w 2005 roku. Z wykształcenia dziennikarz, ale zawodowo pracujący też w marketingu. Na PPE odpowiada głównie za testy sprzętów i dział tech. Gatunkowo uwielbia RPG, strategie i wyścigi. Uzależniony od codziennego czytania newsów i oglądania konferencji.
cropper