Path of Exile

Ranking marki Diablo i innych RPG w podobnym stylu

Bartosz Dawidowski | 11.12.2022, 09:00

Dzięki gali The Game Awards 2022 poznaliśmy wreszcie datę premiery Diablo 4. Przed nami jeszcze kilka miesięcy oczekiwania. Pytanie zatem, w jakie tytuły, wykonane w podobnych klimatach, warto zagrać przed przybyciem Lilith? Nasz ranking pomoże wam w wyborze najlepszych dungeon crawlerów/RPG-ów akcji w „diablopodobnym” stylu!

10. Wolcen: Lords of Mayhem

Wolcen to jedna z nowszych propozycji w naszym zestawieniu, która pojawiła się w dystrybucji na początku 2020 roku. Produkcja przygotowana w środowisku CryEngine 3 nie jest może tak wyrafinowana mechanicznie, jak większość gier z rankingu. Dzieło Wolcen Studio oferuje w zamian bardzo ładną grafikę, które nie powstydziłoby się Diablo 4. Szkoda tylko, że produkcja wciąż cierpi na sporo bugów.

9. Titan Quest Anniversary Edition

Titan Quest mocno się zestarzał (nie tylko pod względem wizualnym, ale przede wszystkim mechaniki rozgrywki). Gra nadal oferuje jednak przyjemną przygodę. Co ważne – produkcja doczekała się w 2016 roku swego rodzaju „reedycji” w postaci Anniversary Edition, która zapewniła masę poprawek i ulepszeń gameplayowych względem pierwotnego wydania tego hitu.

8. The Incredible Adventures of Van Helsing – Complete Pack

Gre zespołu NeocoreGames, która debiutowała w maju 2013 roku, wciąż potrafi dać masę frajdy za sprawą fantastycznego, gotyckiego klimatu i fabuły zainspirowaną w pewnym stopniu „Draculą” Brama Stokera. Van Helsing zapewnia na PC, PS4 i XOne długie godziny świetnej zabawy. Polecam grać w ten projekt na PC, ze względu na pewne problemy techniczne, na które cierpiały wydania konsolowe.

7. Diablo (z modem The Hell)

Pomimo mocno leciwej grafiki pierwsze Diablo wciąż zachwyca niepokojącym, przerażającym klimatem, który jest bardziej mroczny nawet od Diablo 2. Obecnie w tego klasyka najlepiej zagrać poprzez wersję ze sklepu GOG. Do dyspozycji mamy też przyzwoite, konsolowe wydanie, które pojawiło się na PS1 w 1998 roku. Nie oszukujmy się jednak – najwspanialsze wrażenia w tej kultowej produkcji z 1997 roku uzyskamy na PC. A tutaj najlepiej bawić się obecnie z doskonałym modem The Hell/The Hell 2, który nie tylko ulepsza większość elementów gameplayowych, ale wprowadza też opcję grania w 4K (w The Hell 2), wsparcie multiplayerowe, a nawet świeże klasy postaci czy questy i przedmioty. 

6. Last Epoch

Last Epoch to chyba największe, pozytywne zaskoczenie ostatnich lat w kategorii gier inspirowanych Diablo. Pomimo tego, że produkcja wciąż znajduje się w fazie Early Acceess, już teraz możemy mówić o dużej głębi systemu łupów/klas/zdolności i bardzo przyjemnej grafice. Do tego deweloperzy są mocno zaangażowani w rozwijanie tego projektu. Warto dać mu szansę!

5. Diablo 3: Eternal Collection

Diablo 3 wywołało wielkie kontrowersje w momencie premiery. I trudno się dziwić takim krytycznym reakcjom, bo tytuł miał na starcie masę problemów z serwerami a na dokładkę cierpiał na sporo bugów i nieprzemyślanych funkcji, takich jak niesławny Auction House, który po czasie, w marcu 2014 roku, całkowicie wyłączono. Od tego momentu wprowadzono wiele pożądanych zmian gameplayowych, skupiających się przede wszystkim na ulepszaniu łupów, co wyszło całemu projektowi na zdrowie.

Można mieć pewne zarzuty, co do estetyki, która jest mniej mroczna, niż w Diablo 2 czy fabuły z Diablo 3, ale to mimo wszystko obecnie tytuł, który potrafi dać masę frajdy i przykuć do konsoli czy PC na całe tygodnie/miesiące (szczególnie w kompletnym wydaniu Eternal Collection). W szczególności miód wylewa się z tej propozycji Blizzard, gdy włączymy znakomitą kooperację kanapową (lokalną) na konsolach dla maksymalnie 4 osób. Satysfakcja z takiej „imprezowej” konfiguracji gwarantowana! A na deser mamy jeszcze – jeśli ktoś nie ma zainteresowanych znajomych pod ręką - wybornie smakujący tryb online.

4. Grim Dawn

Grim Dawn to jeden z najlepszych „klonów Diablo II”. Bardzo ładny graficznie (śliczna oprawa 3D, z estetycznymi oświetleniem i cieniowaniem), dobrze zrównoważony pod względem mechaniki walki, oferujący ciekawe opcje rozwijania hybrydowych klas postaci i fantastycznie bogaty w zakresie zdobywanego ekwipunku. Tytuł, który opracowano na silniku kultowego Titan Quest, pojawił się pierwotnie na PC (2016), by 5 lat później doczekać się portu na Xbox One.

3. Torchlight 2 (z modami)

Torchlight 2 już w swojej domyślnej postaci jest rozkoszną propozycją „diablopodobną”, która szczególnie przypadnie do gustu fanom Diablo 2. Ten dungeon crawler nabiera jednak jeszcze większych rumieńców, gdy wzbogacimy go na PC fantastycznie mocnymi modami, tworzonymi na przestrzeni lat przez fanów. Takie dzieła zapewniają nie tylko lepiej zbalansowany gameplay i bogatszy ekwipunek, ale dostarczają też m.in. masy ciekawych miejscówek. W szczególności godne polecenia są takie projekty jak Torchlight 2 Essentials (doskonały pakiet modów), Blanks Landmarks, The Endless Dungeon oraz Extra Chunky.

2. Path of Exile (free-to-play)

Wiem, że większość z was reaguje alergicznie na frazę “free-to-play”. Path of Exile tak dobrze jednak korzysta z tej gratisowej formuły, że grę warto przynajmniej włączyć jeden raz. Prawdopodobnie złapiecie bakcyla, tak jak setki tysięcy innych graczy, zakochanych w tym diablopodobnym tytule, który wolny jest od mikrotransakcji typu „pay-to-win”. Path of Exile oferuje zaskakująco głęboki gameplay a przy tym ładną grafikę, pomimo wielu lat na karku (wciąż rozwijana pozycja debiutowała w 2013 roku). Co ważne – gra jest dostępna oprócz PC również na konsolach (PS4, XOne).

1. Diablo 2: Resurrected

Jest wciąż wiele osób, które grają w oryginalne wydanie Diablo II z 2000 roku. Ja polecam jednak zabawę w zremasterowanej wersji tego gamingowego arcydzieła. Diablo II: Resurrected, które pojawiło się na konsolach (Switch, PS4, PS5, XOne, XSX) i PC we wrześniu 2021 roku wyszło znakomicie. Nawet jeśli deweloperzy nie zrobili prawie nic, by uwspółcześnić pewne anachronizmy gameplayowe sprzed 22 lat. Na pewno produkcję można śmiało polecić osobom szukającym wierności w kwestiach rozgrywki – Resurrected idealnie oddaje charakter zabawy z pierwotnego wydania Diablo II – serwując przy tym bardzo zręcznie ulepszoną oprawę wizualną. Jeśli nie graliście wcześniej w dzieło Blizzard z 2000 roku, to obecnie najlepsza produkcja od której warto zacząć przygodę z marką i całym gatunkiem roleplayów, wykonanych w podobnym stylu.

Bartosz Dawidowski Strona autora
Dla PPE pisze nieprzerwanie od momentu założenia portalu w 2010 roku. Przygodę z interaktywną rozrywką zaczynał od gier na kasetach magnetofonowych, by później zapałać miłością do Amigi i PlayStation. Wciąż tęskni za złotą erą najlepszych japońskich RPG-ów z lat 90. Fan strategii, gier oferujących symulacyjne elementy i bogatą immersję. Miłośnik lotnictwa w każdej postaci.
cropper