Korea

Co oglądać w weekend – Netflix, HBO MAX, Amazon Prime, Apple TV+, kina

Dawid Ilnicki | 09.12.2022, 20:59

W tym tygodniu na Netflixie pojawi się głośna produkcja w reżyserii Guillermo del Toro. Kilka interesujących nowości można będzie zobaczyć również na HBO MAX, a także na Amazon Prime. Drogę do odkupienia win za swoje ostatnie wybryki rozpoczyna Will Smith, który zagrał główną rolę w głośnym filmie, który pojawi się na Apple TV+.

W tym tygodniu przyglądamy się ofercie Netflixa, HBO MAX, Amazon Prime, Apple TV+ i kin.

Netflix

Już w piątek powraca “Pinokio”. Jeśli wierzyć Internetowi jest to już 22. adaptacja dzieła Carlo Collodiego, nie licząc oczywiście produkcji telewizyjnych, którą tym razem realizuje Guillermo del Toro, do spółki z Markiem Gustafssonem. Kto zna twórczość Meksykanina ten z pewnością spodziewa się dużo mroczniejszej wersji znanej historii i rzeczywiście tak będzie. Dość powiedzieć, że akcja najnowszego filmu animowanego toczyć się ma w faszystowskich Włoszech. Udział w tym przedsięwzięciu wzięli m.in. Ewan McGregor, Tilda Swinton, Christoph Waltz, Cate Blachett, Ron Pearlman, Finn Wolfhard czy John Turturro. 

W tym tygodniu warto zwrócić uwagę także na dwie propozycje serialowe. Pierwszą z nich jest druga część dobrze znanego cyklu “Dom z papieru - Korea”, klasyczna próba wykorzystania ogromnej popularności wcześniejszego cyklu poprzez skojarzenie go z jeszcze mocno interesującym widza krajem, jakim jest Korea. Polecane głównie amatorom tego formatu. Drugim jest “Dragon Age: Rozgrzeszenie”, bazujący na popularności serii gier serial anime, który powstał we współpracy Netflixa z firmą BioWare i zadebiutuje na stronie w piątek, podobnie jak poprzednia, wymieniona tu pozycja.

Wśród nowych filmów Netflixa kilka propozycji europejskich. Rzut oka na krótki opis fabuły hiszpańskich “Krzywych linii Boga” wywołuje myśl, że być może trochę pospieszyliśmy się z listą filmów rozgrywających się w szpitalach psychiatrycznych, choć w tym przypadku mamy do czynienia nie z horrorem, a z kryminałem. Zupełnie inną propozycją jest, wyprodukowana również na Półwyspie Iberyjskim, komedia romantyczna “Smiley”. Bardzo typową produkcją na ten okres jest z kolei włoskie “Nienawidzę świąt”, które rywalizuje z polskim “Jeszcze przed świętami” i serialem “Jak zepsuć święta” o to, którą pozycję świąteczną wybiorą widzowie. Bo więcej niż jednej nikt zapewne nie wytrzyma…

Interesującą propozycją może być indyjski film “CAT”, nie mający wiele wspólnego ze stereotypowymi produkcjami z tego kraju, bo opowiadający o człowieku infiltrującym mafię narkotykową. Wśród cotygodniowych propozycji dokumentalnych tym razem przyrodniczy “Zaklinacze słoni”, również pokazującym Indie. Z kolei film “W biały dzień: zbrodnia w Narvarte” opowiada o sprawie zabójstwa pięciu osób w 2015 roku w Meksyku.

HBO MAX

Dwie interesujące nowości lądują w tym tygodniu w ofercie HBO MAX. Głośniejszą jest rzecz jasna “Cyrano” Joe Wrighta, kolejna ekranizacja znanej sztuki Edmonda Rostanda, w której tym razem w rolę w główną rolę wciela się tym razem - znany z roli Tyriona Lanninstera - Peter Dinklage, a obok niego występują m.in. Haley Bennett i Ben Mendelsohn. Zdecydowanie mniej znanym filmem jest “Błogosławieństwo”, ostatni film angielskiego reżysera Terence’a Davisa. Obie produkcje pojawiają się w ofercie w niedzielę.

Już w środę na stronie pojawił się pierwszy odcinek trzeciego sezonu serialu “Mroczne materie” opartego na twórczości Philipa Pullmana. Sprawdzić warto z pewnością włoską “Dystopię”, w której zagrał - znany choćby z “Suburry” Alessandro Borghi. Nieczęsto zdarza się próba zrealizowania europejskiego filmu science fiction, a w dodatku ma on dużo wyższe noty na IMDB niż w Polsce. Niezłe noty zbiera również niemiecka komedia “Contra”, a także francuski wojenny dramat “Do widzenia, panie Haffmann”. Wśród nieco starszych tytułów zwraca uwagę “Zostań” Marca Fostera, “Sprzymierzeni” Roberta Zemeckisa z duetem Brad Pitt - Marion Cotillard, a także “Star Trek” z 2009 roku. 

Amazon Prime

Amazon stawia w tym tygodniu na bardzo nietypową produkcję. “The Bad Guy” opowiada bowiem o prokuratorze, który poświęciwszy swoje życie zwalczaniu mafii, pewnego razu zostaje skazany za kierowanie organizacją przestępczą. Serial ma być utrzymany w konwencji komedii kryminalnej i liczy sobie sześć odcinków. Oprócz tego uwagę zwraca także francuski komediodramat “Hawa”, którego bohaterką jest dziewczynka mieszkająca z poważnie chorą babcią.

APPLE TV+

Mocny tydzień na Apple TV+, który zaczął się w zasadzie w poprzedni piątek. To wtedy bowiem do biblioteki trafiły - przeoczone przeze mnie w zeszłym tygodniu - pierwsze odcinki drugiego sezonu bardzo dobrego serialu “Kulawe konie”, opowiadającego o tajnej komórce brytyjskiego MI5, którą - używając dość specyficznej terminologii piłkarskiej - można by nazwać szpiegowskim “Klubem Kokosa”. Przewodzi mu, znakomicie grany przez wyjątkowo cierpkiego Gary’ego Oldmana - Jackson Lamb. Pierwszy sezon był udanym połączeniem sensacyjnej intrygi z niezłym humorem. Kolejne odcinki będą się pojawiały co tydzień.

Produkcją tygodnia jest tu jednak “Wyzwolenie”, które reklamowane jest jako próba rehabilitacji Willa Smitha, po niesławnym występie na ostatniej gali oscarowej. Amerykański gwiazdor odtwarza bowiem główną rolę w filmie Antoine’a Fuqua (znanego dzięki “Dniu próby”), opowiadającym o niewolniku, który ucieka z plantacji w Luizjanie. Fabuła obrazu została oparta na prawdziwych wydarzeniach, które miały wywołać w Ameryce drugiej połowy XIX wieku wielką dyskusję na temat okrucieństwa niewolnictwa. Obok Smitha występują tu m.in. Ben Foster i Mustafa Shakir.

Kina

Oferta kinowa nie bardzo zachęca do wyjścia z domu, na czym ucierpi pewnie film Anny Jadowskiej “Kobieta na dachu”. Zaczyna się on nietypową próbą napadu na bank, którego chce dokonać - grana przez Dorotę Pomykałę - starsza kobieta. Na przekór jednak pojawiającym się w takich wypadkach naturalnym intuicjom, sugerującym pójście twórców w stronę komedii, tak naprawdę mamy tu do czynienia z poważnym dramatem psychologicznym, którego głównym atutem jest świetna i zasłużenie nagrodzona w Gdyni rola wspomnianej już aktorki.

Co prócz tego? Francuski “Piękny poranek” kusi Leą Seydoux w jednej z głównych ról i wysokimi ocenami na portalach filmowych. “Świąteczna niespodzianka” to w pełni transparentny treściowo norweski film familijny, a brytyjska “Wielka ucieczka” zapowiada się na standardowy film dla młodzieży. Powiązana tematycznie z wchodzącym właśnie w decydującą fazę mundialem w Katarze jest z kolei niemiecko-holenderski “Mecz o wszystko”.

Dawid Ilnicki Strona autora
Z uwagi na zainteresowanie kinem i jego historią nie ma wiele czasu na grę, a mimo to szuka okazji, by kolejny raz przejść trylogię Mass Effect czy też kilka kolejnych tur w Disciples II. Filmowo-serialowo fan produkcji HBO, science fiction, thrillerów i horrorów.
cropper