cc

Co oglądać w weekend – Netflix, Disney+, Apple TV+ kina

Dawid Ilnicki | Wczoraj, 20:20

W tym tygodniu na Netflixie pojawiła się serialowa kontynuacja znanej serii filmowej, która zapowiada się całkiem interesująco, podobnie jak dwie rodzime produkcje również dodane do biblioteki. Ciekawie prezentują się również nowości na Disney+ i Apple TV+, a w kinach również znajdzie się kilka atrakcyjnych premier.

W tym tygodniu przyglądamy się ofercie Netflixa, Disney+, Apple TV+ i kin.

Netflix

Od środy można już oglądać “Wednesday”, serialowe rozwinięcie znanej i lubianej serii “Rodzina Adamsów”, przy której - co istotne - pracował sam Tim Burton. Ma być ono w założeniu połączeniem typowej teen-dramy, z komediowym horrorem, a jej główną bohaterką będzie tytułowa Wednesday Adams, grana przez - znaną choćby z “X” Ti Westa czy też ostatniego “Krzyku” -  Jennę Ortegę. W serii zobaczymy również m.in. Gwendoline Christie, Catherinę Zetę-Jones, Christinę Ricci, Luisa Guzmana czy Jamie McShane’a, a trailer daje nadzieję na produkcję, której uda się choć w pewnym stopniu nawiązać do oryginalnej atmosfery filmowego pierwowzoru.

Dwie interesujące, rodzime produkcje trafiają w tym tygodniu na stronę streamingowego giganta. O pierwszej wiadomo mniej, bo będzie miała ona swoją premierę w środę. To thriller “Plan lekcji” w reżyserii Daniela Markowicza, w którym głównym bohaterem jest policjant, próbujący rozpracować gang, który prawdopodobnie był odpowiedzialny za śmierć jego przyjaciela, nauczyciela. W roli głównej Piotr Witwicki, pamiętany przede wszystkim jako Chada z “Procederu”, a obok niego zagrają m.in. Jan Wieczorkowski, Roma Gąsiorowska, Rafał Zawierucha i Marcin Bosak. Nie wiedzieć czemu na Youtube można odnaleźć trailery wyłącznie po włosku i w języku hindi. 

O drugiej produkcji wiadomo dużo więcej, bo jest to znakomity dokument Jakuba Mikurdy “Ucieczka na Srebrny Glob”. Reżyser zajął się w nim krętymi kolejami realizacji polskiego filmu science fiction, którym było “Na Srebrnym Globie” Andrzeja Żuławskiego. Obraz został dokończony dopiero po latach i w opinii wielu ekspertów mocno odbiegał od tego, co początkowo planował twórca “Opętania”. Ostatecznie przełożyło się to na mocno mieszane oceny tego dzieła, które w opinii wielu mogło dorównać nawet “Stalkerowi” Andrieja Tarkowskiego, gdyby tylko zostało zrealizowane zgodnie z pierwotnymi planami.

W tym tygodniu na Netflixie pojawi się też kilka propozycji europejskich. Taką jest brytyjski dramat “Pływaczki”, oparta na faktach historia dwóch sióstr, które starają się dostać na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro z ogarniętej wojną Syrii. Zupełnie inną propozycją jest francuski “Pacjent”, który został zaklasyfikowany jako film sensacyjny. Jak co tydzień na stronie pojawią się nowe produkcje dokumentalne, takie jak “Ghislaine Maxwell: Obrzydliwie bogata”, o wspólniczce Jeffreya Epsteina, “Co się stało z królem delfinów?”, a także muzyczny “Zappa wraca na Sycylię”. W piątek na stronie pojawi się również trzeci sezon serialu “Blood & Water”.

Disney+

Przygotowując się do premiery z dawna wyczekiwanej drugiej części Disney+ doda do swojej oferty “Avatara”, który trafia do polskiej oferty już w poniedziałek. Tego samego dnia można będzie tam zobaczyć również “Elton John: Koncert na żywo z Dodger Stadium”. Z kolei w piątek swą premierę będzie miał typowy świąteczny film krótkometrażowy “Strażnicy Galaktyki: Coraz bliżej święta”, który ma przedstawić historię dziejącą się pomiędzy akcją drugiego i trzeciego filmu, który ma mieć swoją kinową premierę już niedługo.

Apple TV+

Ciekawie wygląda środowa premiera nowego serialu na Apple TV+ “Oddział specjalny Echo 3”, który jest reklamowany obecnością w ekipie tworzącej serię twórców “The Hurt Locker” i “Zero Dark Thirty”. Na granicę kolumbijsko - wenezuelską zostaje wysłany oddział specjalny, który ma odnaleźć kobietę, która zniknęła pośród walk partyzanckich. W obsadzie mamy znane nazwiska: Michiel Huisman, Luke Evans czy Jessica Ann Collins.

Kina

Interesujący weekend w kinach, gdzie wchodzą na ekrany cztery produkcje, które już widziałem. Za sprawą głośnego już tu i ówdzie filmu kanibalistycznego powraca Luca Guadagnino (“Tamte dni, tamte noce”, “Suspiria”) z “Do ostatniej kości”. Reżyser całkiem sprawnie wymieszał kino drogi z dramatem społecznym, ulokowanym na modnej ostatnio - zwłaszcza w niszowym kinie amerykańskim -  prowincji, dodając do tego historię dwójki młodych ludzi, granych przez Timothee Chalameta i kojarzoną z “Zagubionych w Kosmosie” Taylor Russell. Nie tylko ten duet zasługuje na wspomnienie, bo show momentami kradnie Mark Rylance, a warto zwrócić uwagę również na ciekawy epizodzik Michaela Stuhlbarga, jakże odmienny od jego najbardziej znanych kreacji. 

Osobiście bardzo podobały mi się dwa inne filmy, które widziałem na American Film Fest. Pierwszy to “Moonage Daydream”, oryginalny dokument o Davidzie Bowiem, niezłożony z typowych wypowiedzi “gadających głów” i nie próbujący w porządku chronologicznym opowiedzieć losy całej kariery, a raczej oddający energię jego koncertów i wypowiedzi medialnych. Znakomita rzecz, choć zabrakło mi w niej trochę spojrzenia na sam początek boomu, związanego z fenomenem tego scenicznego kameleona i niezwykłej osobowości.

Druga propozycja to “Jednym głosem” Marii Schrader, klasyczny film śledczy, będący ekranizacją książki Meghan Twohey i Jodi Kantor, dwóch reporterek The New York Times, zajmujących się sprawą Harveya Weinsteina. Obraz raczej nie przejdzie do historii jak “Wszyscy ludzie prezydenta” czy choćby “Spotlight”, ale został zrealizowany pierwszorzędnie, a świetne role grają w nim Carey Mulligan i Zoe Kazan.

Do kin trafia w końcu francuskie “Na pełny etat”, pokazywane jeszcze na Festiwalu Nowe Horyzonty. To ciekawy dramat społeczny, w którym bohaterką jest pewna kobieta, dojeżdżająca do pracy w Paryżu podczas strajków, paraliżujących komunikację miejską. Pod względem dynamiki z jaką ukazywane jest zwykłe życie obraz może stanąć w jednym szeregu choćby z “Punktem wrzenia” choć tym razem nie dotyczy gastronomii.

W kinach pojawią się również animowany “Dziwny świat”, typowy przedstawiciel kina świątecznego, czyli “Święta inaczej”, a także dokument “Superheroes”, opowiadający o ludziach zmagających się z okrucieństwami wojny w Ukrainie, kręcony zarówno na terenie tego kraju, jak i Polski, a także Francji.

cropper