Chłopaki z baraków

Najlepsze seriale, które miały ponad 10 sezonów

Dawid Ilnicki | 12.11, 14:00

W czasach prawdziwej nadprodukcji seriali częściej słyszy się o seriach, które zostały skasowane - tak jak ostatnio “Westworld” - niż tych, które zakończono zgodnie z intencjami ich autorów. Prawdziwym reliktem wydają się zaś serie, które doczekały się więcej niż dziesięciu sezonów, choć kilka takich tytułów realizuje się z powodzeniem do dziś.

“To nie są czasy dla długich seriali telewizyjnych”- można by sparafrazować tytuł słynnej powieści, na podstawie której powstał nagradzany i niezwykle popularny film braci Coen. Rzeczywiście obecnie ideałem wydają się serie, kończące się na kilku sezonach, które pozwalają na właściwe domknięcie wszystkich pojawiających się w nich wątków. Nieliczne przypadki, takie jak choćby “The Walking Dead” są często krytykowane, a wręcz wykpiwane za odcinanie kuponów lub ciągnięcie się w nieskończoność. W czasach starej telewizji najpopularniejszym formatem były jednak procedurale, które w zasadzie mogły być realizowane w nieskończoność, a decyzja o ich dalszym produkowaniu zależała od statystyk oglądalności.

Wśród seriali mogących się pochwalić przynajmniej dziesięcioma sezonami wiele jest jednak takich, które realizuje się do dziś. Są wśród nich przede wszystkim animacje dla dorosłych, sitcomy, a także pojedyncze procedural dramy, które zdołały zgromadzić wokół siebie spore grono oddanych fanów, dzięki którym realizowanie kolejnych sezonów nadal jest opłacalne. Wybraliśmy dziesięć najciekawszych, a także z pewnych względów najważniejszych seriali, które przetrwały przynajmniej dziesięć lat.

Z Archiwum X 11 sezonów

Mający swą premierę w 1993 roku serial, którego twórcą był Chris Carter, doczekał się aż jedenastu sezonów, a także 218 odcinków. Widzów kusił w latach 90. poprzedniego stulecia nie tylko znakomitym motywem muzycznym, ale także fabułą, wykorzystującą przeróżne teorie spiskowe, jak również duetem znakomitych bohaterów, granych przez Gillian Anderson i Davida Duchovny’ego. Z początku traktująca się niezwykle poważnie produkcja bardzo szybko przeszła w pastisz, a choć ostatni sezon, który pojawił się w telewizji w 2018 roku nie cieszył się już taką popularnością jak pierwsze, marka pewnie powróci w kolejnych latach. Tymczasem wszystkie odcinki można obejrzeć na Disney+.

MASH 11 sezonów

Realizację serialu na podstawie filmu Roberta Altmana z 1970 roku rozpoczęto dwa lata później i doczekał się on aż jedenastu sezonów, w trakcie których zmianie ulegał również charakter produkcji, co wiąże się z dużą rotacją jeśli chodzi o scenarzystów pracujących nad nią. W 1983 roku w Stanach Zjednoczonych wyemitowano ostatni odcinek: "Goodbye, Farewell and Amen”, który aż do 2010 roku cieszył się najwyższą oglądalność i do dziś pozostaje najchętniej oglądanym finałem serialu w historii. Znajduje się on w ofercie Disney+.

Współczesna rodzina 11 sezonów

Grający w tym serialu główną rolę Ed O’ Neill jest prawdziwym weteranem długich seriali, bo wcześniej zaliczył jedenaście sezonów, znanego również u nas za sprawą wyświetlania na Polsacie, sitcomu “Świat według Bundych”, którego produkcję zakończono w 1997 roku. Dwa lata później rozpoczęto emisję innego serialu komediowego “Modern Family”, którą zakończono w 2020 roku na 250 odcinkach (+ jednym specjalnym). Choć u nas cieszył się on mniejszą popularnością niż wspomniani wcześniej “Bundy”, w Stanach Zjednoczonych został uznany za jeden z najlepszych sitcomów wszech czasów, czego dowodem są liczne nagrody. Można go oglądać na Disney+.

Chłopaki z Baraków 12 sezonów

Niepozorna, kanadyjska produkcja, opowiadająca o trzech przyjaciołach mieszkających na osiedlu barakowozów, należy do tych serii, do których najtrudniej przekonać widza, który zna ją tylko z internetowych obrazków. Okazuje się jednak, że po obejrzeniu kilku odcinków nawet najwięksi sceptycy zazwyczaj zasilają grono jej entuzjastów. Serial sprawnie i niezwykle zabawnie wykorzystuje formułę mockumentu i jest jednym z najbardziej “memicznych” dzieł XXI wieku. “No kurde, miało wyjść inaczej”, “Zawsze miałem łeb do interesów” czy mini-wykładzik o odpowiedzialności to teksty, które dobrze znają także ci, którzy nie obejrzeli nawet pojedynczego odcinka serii. Ich strata, choć trzeba przyznać, że kilka ostatnich sezonów nie dorównuje już poziomem pierwszym. Wszystkie można jednak zobaczyć na Netflixie.

Nowojorscy gliniarze 12 sezonów

Zanim widzowie poznali najlepsze, nowoczesne serie policyjne, takie jak choćby “The Shield”, najbardziej popularne były procedurale, a wśród nich niewątpliwie wyróżniała się seria zapoczątkowana przez Stevena Bolcho i Davida Milcha, która doczekała się dwunastu sezonów i 261 odcinków. Opowiadała ona o zmaganiach policjantów z fikcyjnego 15. okręgu na Manhattanie, wśród których wyróżniali się przede wszystkim James Martinez (Nicholas Turturro) i nasz rodak Andy Sipowicz (Dennis Franz), który jako jedyny dotrwał do końca serii. Choć dziś patrzy się na nią jak zabytek starej telewizji, tak naprawdę zainspirowała ona twórców wielu późniejszych, niekonwencjonalnych dzieł tego typu.

Ostry dyżur 15 sezonów

Choć pokazywany u nas na Polsacie serial już kilka lat temu w długości wyprzedziła realizowana od 2005 roku seria “Chirurdzy” to nie ulega wątpliwości, że podwaliny pod wielką popularność telewizyjnych produkcji medycznych położyła właśnie znana od 1994 roku seria, przy której majstrował sam Michael Crichton. Doczekała się ona 15 sezonów i 331 odcinków i zakończyła w 2009 roku. Wpłynęła na wielką popularność, grającego doktora Douga Rossa, George’a Clooneya i Julianny Margulies, która jednak w 1999 roku odrzuciła ofertę 27 milionów dolarów za grę w ósmym i dziewiątym sezonie “Ostrego dyżuru”, a ta uczyniłaby ją w tym momencie najlepiej opłacaną aktorką na świecie. U nas “ Ostry dyżur” jest dostępny na HBO MAX.

Głowa rodziny 21 sezonów

Jedną z najlepiej ocenianych animowanych serii dla dorosłych jest realizowana od 1999 roku “Głowa rodziny”, która dotąd doczekała się 21 sezonów i dalej jest produkowana. Wymyślona przez Setha MacFarlane’a produkcja, opowiada o przygodach rodziny Griffinów, pośród której wyróżnia się przede wszystkim zwariowany Peter. Mocny, momentami niezwykle czarny humor w połączeniu z poruszanymi tematami sprawił, że serial zdobył sobie wierną publikę i niewątpliwie wpłynął na kształt wielu późniejszych, bardzo podobnych dzieł, a w Polsce można go zobaczyć na Disney+.

South Park 25 sezonów

Legendarna ze względu na ostrość humoru i niewybredność dowcipów stała się kolejna amerykańska seria animowana dla dorosłych realizowana od 1997 roku. Jej twórcami są Trey Parker i Matt Stone, a do tej pory liczy ona sobie 25 sezonów i 319 odcinków, które jednak dalej są produkowane. Choć początkowo skupiała się ona na przygodach głównych bohaterów: Stana Marsha, Kyle’a Broflovskiego, Erica Cartmana i Kenny McCormicka, wkrótce przeszła w formułę, z której jest znana do dziś, czyli wyjątkowo zjadliwego komentarza na temat współczesności. Ma to swoje zalety i wady, bo niektóre odcinki z poprzednich lat są obecnie średnio zrozumiałe bez znajomości ówczesnego kontekstu, ale do historii przeszły choćby takie epizody jak ten z 2008 roku, o nagłym braku Internetu, do dziś niezwykle zabawny.

Simpsonowie  34 sezony

Legendarny serialem stał się realizowany od 1989 roku serial animowany, stworzony przez Matta Groeninga, który liczy już sobie 734 odcinki. Opowiadająca o tytułowej rodzinie, składającej się z Homera, Marge, Barta i Lisy produkcja miała być w zamierzeniu satyrą na amerykańską kulturę, styl życia, a po latach można w niej również odnaleźć niezwykle ciekawe świadectwo zmieniających się czasów. Obecnie w Polsce można ją oglądać na Disney+.

Doctor Who 39 sezonów

26 sezonów liczyła sobie pierwsza wersja serialu z lat 1963-1989, która w 2005 roku została wznowiona, dając fanom brytyjskiej produkcji jak dotąd 13 nowych serii. Jej głównym bohaterem jest przedstawiciel rasy Władców Czasu, podróżujący po czasie i przestrzeni statkiem kosmicznym, który wygląda jak budka telefoniczna. W trakcie wielu kolejnych części w postać doktora wcielali się przeróżni aktorzy, tacy jak Tom Baker, Patrick Troughton, Jodie Whittaker, Matt Smith, David Tennant, Peter Capaldi czy ostatnio Ncuti Gatwa. Serial jest u nas dostępny w ofercie Canal+.

cropper