Halloween

Co oglądać w weekend – Netflix, HBO MAX, Disney+, Amazon Prime, kina

Dawid Ilnicki | 27.10.2022, 22:00

Bardzo ciekawy tydzień na Netflixie, gdzie pojawi się kilka głośnych i niezwykle interesująco zapowiadających się produkcji, w tym jednak polska, idealnie pasująca do tej pory roku. Z kolei Disney+ pokaże wyczekiwany, bardzo dobry horror. Nieźle zapowiada się również premiera Amazon Prime, jak i kilka tytułów, które w weekend trafiają do kin.

W tym tygodniu przyglądamy się ofercie Netflixa, HBO MAX, Disney+, Amazon Prime i kin.

Dalsza część tekstu pod wideo

Netflix

Premierą tygodnia na Netflixie jest bez wątpienia niemiecki kandydat do Oscara, obraz “Na Zachodzie bez zmian”, który jest drugą próbą ekranizacji słynnej powieści Ericha Marii Remarque’a, wydanej w 1929 roku i opowiadającej o I. wojnie światowej. Dzieło niemieckiego pisarza należy do klasyki literatury antywojennej, a jej głównymi bohaterami jest grupka bardzo młodych ludzi, w tym przede wszystkim Paul Baumer, który decyduje się na sfałszowanie swoich danych, by móc trafić na front. Tam oczywiście staje się on świadkiem wszelkich okrucieństw jakie niesie za sobą ten konflikt zbrojny. W filmie zobaczymy m.in. Daniela Bruhla i Albrechta Schucha (“Berlin Alexanderplatz”), a obraz wyreżyserował Edward Berger.

Od wtorku ruszył również “Gabinet osobliwości”, antologia horrorów, które firmuje swoim nazwiskiem sam Guillermo del Toro. Jest to kolejny efekt współpracy pomiędzy meksykańskim twórcą i streamingowym gigantem, którego efektem ma być również “Pinokio”. W jego nowym serialu zagrają m.in. F. Murray Abraham, Sofia Boutella, Rupert Grint i Andrew Lincoln. Poszczególne odcinki serii zrealizowali zaś tacy twórcy jak choćby Vincenzo Natali czy Panos Cosmatos, dlatego z pewnością jest na co czekać.

Nie jest to jednak jedyna propozycja Netflixa należąca do kina grozy. W środę trafił tu bowiem kolejny film wyreżyserowany przez Bartosza Kowalskiego. Mowa o “Ostatniej Wieczerzy”. Twórca ten zasłynął już obrazem reklamowanym jako “pierwszy polski slasher”, czyli “W lesie dziś nie zaśnie nikt”, które doczekało się nawet sequela. Akcja jego najnowszego obrazu została osadzona w 1987 roku i koncentruje się wokół postaci duchownego, który trafia do klasztoru, specjalizującego się w egzorcyzmach. Wkrótce okaże się, że nie jest on tym za kogo się podaje. Projekt, w którym wystąpią m.in. Piotr Żurawski, Sebastian Stankiewicz, Lech Dyblik i Olaf Lubaszenko był trzymany w sporej tajemnicy i nie posiada nawet trailera. A amatorom polskich produkcji należy przypomnieć, że od poniedziałku można już oglądać trzeci sezon serialu “Bogdan Boner: Egzorcysta”.

Kolejną głośną premierą jest “Dobry opiekun”, oparty na faktach thriller, którego głównym bohaterem jest grany przez Eddiego Redmayne’a pielęgniarz, z czasem okazujący się kimś zupełnie innym niż się z początku wydawał. Całość została oparta na głośnej książce Charlesa Graebera z 2013 roku, która opisywała serię tajemniczych wypadków, mających miejsce w pewnym amerykańskim szpitalu. Obok Redmayne’a główną rolę w filmie Tobiasa Lindholma zagrała Jessica Chastain. Zbierający dobre oceny film miał swoją premierę wczoraj. Zupełnie inny gatunek reprezentuje włoski film akcji “Okraść Mussoliniego”, osadzony w końcówce II. Wojny Światowej.

A jeśli komuś byłoby mało to na stronie pojawią się też dwa nieco starsze filmy. Pierwszym jest “Król Staten Island”, oparty luźno na doświadczeniach aktora grającego w niej główną rolę, czyli Pete’a Davidsona, niezły komediodramat o człowieku poszukującym swojego miejsca na Ziemi. Do biblioteki trafia również głośne “Polowanie” Craiga Zobela, interesująca dystopia z nurtu krwawych “zabijanek” z Hilary Swank w jednej z głównych ról. Entuzjaści skandynawskiego noir powinni pamiętać o trzecim sezonie serialu “Karppi”.

HBO MAX

W poniedziałek na stronie miał premierę ostatni odcinek “Rodu smoka”, jeśli więc - podobnie jak ja - oglądacie seriale dopiero po pojawieniu się ostatniego odcinka przypominam, że można się już tym zająć. Głośną premierą serialową jest również dodanie do oferty “Prezydenckiego pokera”, klasycznego politycznego serialu amerykańskiego, w której w rolę Josiah “Jeda” Bartleta wcielił się Martin Sheen. Z dzisiejszej perspektywy to raczej ciekawostka, zwłaszcza iż później podobne produkcje zaczęły zaludniać typy spod ciemnej gwiazdy, tacy jak chyba najbardziej znany Francis Underwood. Z drugiej strony seria stanowi również niezłą przeciwwagę dla - również obecnego w ofercie HBO MAX - serialu “Figurantka” (“Veep”), także liczącego sobie siedem sezonów.

Disney+

Tu wzrok kierujemy w stronę filmu “Barbarzyńcy”, który od dłuższego czasu znajduje się na listach najważniejszych filmów grozy w tym roku i pojawia się u nas w okresie, kiedy do oferty trafia coraz więcej czołowych horrorów z tego roku (“Smile”, “Speak no Evil”). Za najnowszy odpowiedzialny jest Zach Cregger, aktor, który tym obrazem debiutuje w roli reżysera. Gwiazdą “Barbarzyńców” jest bez wątpienia Bill Skarsgard, znany już  z występu w innym horrorze, tyle że zupełnie innym, którym było “To”. Jest to pozycja obowiązkowa jeśli chodzi o ten gatunek w tym roku.

Amazon Prime

Tymczasem na Amazonie premierę będzie miał nowy, sześcioodcinkowy miniserial kryminalny “The Devils Hour”, którego twórcą jest Tom Moran. W rolach głównych wystąpili tu Jessica Raine i Peter Capaldi. Wśród twórców tego psychologicznego thrillera zwraca uwagę nazwisko Stevena Moffata, odpowiedzialnego m.in. za “Sherlocka” i najnowszą odsłonę “Doctora Who”.

Kina

Za mało horrorów w tym tygodniu? A proszę bardzo, w kinach pojawia się właśnie “Halloween. Finał”. Kończący najnowszą trylogię obrazów z Michaelem Myersem film Davida Gordona Greena, w którym do roli Laurie Strode znów powróciła Jamie Lee Curtis. To już trzynasty obraz z długiej i całkiem niezłej - szczególnie biorąc pod uwagę inne horrorowe franczyzy - serii, której najnowsza odsłona oceniana była całkiem nieźle. Jak będzie z finałem okaże się już za kilka dni. Oprócz tego do kin wchodzą również dwa, dużo słabiej kojarzone tytuły: “Egzorcyzmy siostry Ann” i brytyjskie “Siedlisko zła”.

W kinach pojawi się także najnowszy film Japończyka Hirokazu Koreedy “Baby Broker”, który łączy w sobie zarówno stare, jak i nowe wątki w twórczości nagrodzonego za “Złodziejaszków” w Cannes reżysera. Z jednej strony więc Koreeda eksploruje tu znów trudne wątki rodzinne, czyniąc podstawą najnowszej produkcji sytuację, w której młoda kobieta postanawia zostawić swoje dziecko w oknie życia. Z drugiej jednak strony jest to już drugi film Japończyka po “Prawdzie” kręcony poza Japonią, tym razem w Korei Południowej. Widać to już w obsadzie, w której znaleźli się znakomici Song Kang-Ho i Donna Bae. Najnowsza produkcja to sympatyczne kino drogi, z pewnością wtórne wobec poprzednich, wielkich filmów tego twórcy, którą jednak i tak ogląda się bardzo dobrze.

W kinach studyjnych będzie można obejrzeć również francuskie “Zdarzyło się”, pokazywane już w tym roku na Nowych Horyzontach, z dzisiejszej perspektywy jeszcze bardziej interesujące, biorąc pod uwagę to, że zostało oparte na prozie Annie Ernaux, nagrodzonej literacką Nagrodą Nobla. Sam obraz został w zeszłym roku nagrodzony prestiżową nagrodą na festiwalu w Wenecji.

Dawid Ilnicki Strona autora
Z uwagi na zainteresowanie kinem i jego historią nie ma wiele czasu na grę, a mimo to szuka okazji, by kolejny raz przejść trylogię Mass Effect czy też kilka kolejnych tur w Disciples II. Filmowo-serialowo fan produkcji HBO, science fiction, thrillerów i horrorów.
cropper