Gry Indie

Najbardziej wyczekiwane gry indie tego roku - Część IV

Kajetan Węsierski | 14.10.2022, 21:30

Gry niezależne mają się w dzisiejszych czasach naprawdę bardzo dobrze. I wynika to z kilku czynników - najważniejszymi są oczywiście dostępność do mocnych sprzętów, zaawansowanych programów, a także samych baz informacji na temat programowania w gamedevie. Dziś każdy może zostać deweloperem i jest w tym coś pięknego. Choć bowiem pojawia się zalew gier bardzo do siebie podobnych, to można także natrafić na perełki. 

I właśnie nimi się dzisiaj zajmiemy. Całkiem długa przerwa miała miejsce pomiędzy Częścią III, a Częścią IV, którą możecie obecnie czytać. Szybko zleciało i w tym miejscu chciałbym tylko napisać, iż mam nadzieję, że udało Wam się wśród trzydziestu tytułów, które przedstawiłem do tej pory, znaleźć pozycje idealne dla Was. Mam nadzieję, że dobrze się przy nich bawiliście - bo zdecydowanie jest to możliwe. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Tymczasem przyszła pora na kolejną dziesiątkę. A biorąc pod uwagę, że mamy już październik, jest to ostatnia odsłona zestawienia najbardziej wyczekiwanych gier indie 2022 roku. Kolejna, która pojawi się za jakiś czas, wjedzie już na 2023. Zostańmy jednak przy nieco bliższej przyszłości. Oto kilka tytułów, o których być może nie słyszeliście, a które zdecydowanie warto sprawdzić - mając choćby wolną chwilę. 

Paradise Marsh

Zaledwie wczoraj pojawiła się gra, która jest podręcznikowym przykładem produkcji zen. Przechadzamy się tu po malowniczych, niemal pastelowych lokacjach, rozmawiamy z licznymi bohaterami i łapiemy robaczki, aby przywrócić niebo do normalnej formy. Tytuł bardzo kojący i sprawiający, że bez problemu można zapomnieć o problemach, które mogą nas dobijać w szarej codzienności.

Venice 2089

Jakiś miesiąc temu miałem przyjemność pierwszy raz w życiu odwiedzić Wenecję - bardzo malownicze miejsce, polecam. Jeśli również tam byliście, na pewno niejednokrotnie zastanawialiście się nad grami, których akcja rozgrywała się właśnie tam. Teraz, prócz oczywistości w postaci Assassin’s Creed, można wskazać również na tę produkcję. Rzuca nas w przyszłość, gdzie urokliwe miasteczko zagrożone jest przez niebezpiecznie rosnący poziom wód. 

XP Soccer

Tę niezależną grę piłkarską najlepiej określa jej opis na platformie Steam - mamy tu do czynienia z laurką dla tego gatunku produkcji, ale wyłącznie w kontekście ukazujących się na Nintendo Entertaiment System. Jeśli mieliście przyjemność posiadać tę konsolę, to na bank graliście przynajmniej w jednym z takich tytułów i jestem przekonany, że prawdopodobnie bawiliście się przednio. Teraz będzie można do tego wrócić.

Extremely Powerful Capybaras

Kto nie lubi kapibar? Prześwietne zwierzęta! A gdy wrzuci się je do niezwykle dynamicznej gry akcji, w której możemy grać razem z grupą znajomych (kooperacja nawet do czterech osób) i mierzyć się z masą wrogów, robi się naprawdę przyjemnie. Materiały wyglądają naprawdę zachęcająco i jeśli lubicie akcję oraz fabułę z nutką humoru, to koniecznie powinniście zwrócić swój wzrok w tym kierunku. 

Paper Cut Mansion

Lubicie papercraft? Jeśli tak, to zdecydowanie powinniście sięgnąć po tego przedstawiciela gatunku roguelite. Sami twórcy opisują rzeczony projekt jako survival horror, ale zdecydowanie więcej tu tego pierwszego, niż drugiego. Zresztą - nie ma sensu za bardzo się na tym rozwodzić. Na Steamie dostępne jest demo do sprawdzenia, więc po prostu zachęcam, aby dać szansę. Kapitana zabawa! 

Frozen Flame

A ten projekt wygląda jak kapitalne fantasty, serio. Z jednej strony mamy tu do czynienia z produkcją jakich wiele (RPG akcji z elementami multiplayer), a z drugiej bardzo intrygujące jest to, że pozycja niezależna wygląda niczym AA zrobione z niemałym rozmachem. Wydaje mi się, że sam zwiastun jest w stanie zachęcić lepiej, niż jakikolwiek opis, więc polecam Wam zainteresować się tym tytułem. Sprawdźcie sami! 

DUBIUM

Muszę wspomnieć tu także o intrygującej produkcji od MUMO Studio. Akcja tego tytułu dzieje się w niedalekiej przyszłość i osadzona jest głównie w przestrzeni kosmicznej. Rozwiązujemy zagadki, poznajemy pięciu bohaterów i próbujemy wydedukować, który z nich jest zdrajcą, mającym na celu wyeliminowanie pozostałej czwórki. Demo wypadło naprawdę dobrze, więc ze zniecierpliwieniem czekam na coś więcej. 

Package Rush

Gra strategiczna o planowaniu! Czego? Ano odpowiedniej logistyki dostarczania przesyłek do odbiorców. Naszym zadaniem jest tu budować i modyfikować drogi oraz trasy tak, aby wszystkie paczki były dostarczane na czas i do właściwych odbiorców. W wersji demo można się było nieźle napocić przy okazji niektórych wyzwań, więc jestem przekonany, że po premierze będzie to jeszcze bardziej wymagające. Nie mogę się doczekać. 

Bound by Blades

Na sam koniec produkcja od studia Zeth, gdzie mamy do czynienia z prawdziwym miksem gatunkowym. Wszystko w klimatach zen, ale z naciskiem na pojedynki z bossami, które zdecydowanie nie pomagają się zrelaksować - są wymagające i intensywne. Nie brakuje tu oczywiście elementów socjalizacji czy typowych kwestii dla gier RPG. Podobnie, jak przy kilku poprzednich pozycjach, tu również możecie sprawdzić wersję demo zupełnie za darmo. Myślę, że może się podobać. 

Kajetan Węsierski Strona autora
Gry są z nim od zawsze! Z racji młodego wieku, dojrzewał, gdy zdążyły już zalać rynek. Poszło więc naturalnie z masą gatunków, a dziś najlepiej bawi się w FIFIE, produkcjach pełnych akcji oraz przygód, a także dziełach na bazie anime i komiksów Marvela. Najlepsza gra? Minecraft. No i Pajączek od Insomniac Games.
cropper