Opowieści podręcznej

Co oglądać w weekend - Netflix, HBO MAX, Amazon Prime, kina

Dawid Ilnicki | 15.09.2022, 22:00

W tym tygodniu na Netflixie premierę miał ciekawy serial, którego fabuła została ulokowana w świecie znanej gry, jak również głośną rodzimą produkcję. Z kolei na HBO Go będzie można zobaczyć pierwsze odcinki piątego sezonu znanej serii. W kinach pojawią się co najmniej dwie, bardzo ciekawe pozycje.

W tym tygodniu przyglądamy się ofercie Netflixa, HBO MAX, Amazon Prime i kin.

Dalsza część tekstu pod wideo

Netflix

Już we wtorek na stronie Netflixa pojawił się serial “Cyberpunk: Edgerunners”, którego recenzję znajdziecie tutaj. To seria anime osadzona w świecie znanym graczom “Cyberpunk 2077”, zrealizowana przez Studio Trigger. Liczy ona sobie dziesięć odcinków, a jej fabuła koncentruje się wokół postaci Davida, młodego chłopaka, próbującego przetrwać w Night City, marzącego o zostaniu wyjętym spod prawa najemnikiem, edgerunnerem. Reżyserem produkcji jest Hiroyuki Imaishi, twórca “Promare”, “Inferno Cop” czy “Kill La Kill”.

Od środy użytkownicy Netflixa mogą się zapoznać z głośną, rodzimą produkcję “Broad Peak” (nasza recenzja tutaj), uczestniczącą w konkursie głównym na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Obraz w reżyserii Leszka Dawida opowiada o kulisach nieudanej próby zdobycia K2, po której himalaiści, na czele z Maciejem Berbeką postanowili zdobyć sąsiadujący z nim szczyt Broad Peak. W filmie główną rolę gra Ireneusz Czop, jego żonę Ewę Dyakowską-Berbekę Maja Ostaszewska, a z kolei Krzysztofa Bieleckiego odtwarza Łukasz Simlat.

https://youtu.be/7oGLpuOjwy4 

Tego samego dnia do biblioteki trafiło nowy włoski film “Chłopcy z katolickiej szkoły”. Oparty na faktach obraz opowiada o zbrodni, jakiej dopuściło się trzech uczniów w latach 70’. Dwa dni później premierę będzie miała zgoła odmienna produkcja “Zróbmy Zemstę”, przedstawiana jako mroczna komedia dla nastolatków, ze znaną choćby ze “Stranger Things” Mayą Hawke w roli głównej. Innym nowym filmem jest “Kiedyś byłem sławny”, w którym Ed Skrein gra byłego gwiazdora boysbandu, który nawiązuje znajomość z młodym i obiecującym perkusistą. Z kolei od piątku na Netflixie można będzie zobaczyć “Flashdance” z 1983 roku, przełomowy film w karierach Jennifer Beals i reżyserującego go Adriana Lyne’a.

Wśród nowych seriali uwagę zwraca hiszpańskie “Santo”, w którym dwóch policjantów próbuje dopaść handlarza narkotyków, którego tożsamość pozostaje tajemnicą. “Zaginięcie w Lorenskog” to z kolei oparte na faktach skandynawskie noir, koncentrujące się na próbie odnalezienia zaginionej żony norweskiego milionera. Z drugimi sezonami powracają niezbyt wysoko oceniane anime “Bastard!! Heavy Metal” i “Przeznaczenie: Saga Winx”, seria fantasy dla młodzieży. Od piątku można będzie również zobaczyć południowoamerykańską produkcję fantasy “Odważni”. 

HBO MAX

Od czwartku można będzie zobaczyć dwa nowe odcinki piątego sezonu serialu “Opowieści podręcznej”, opartego na powieści Margaret Atwood. Seria opowiada o świecie przyszłości, w którym zarządcy republiki Gileadu decydują się na rozwiązanie problemu bezpłodności za sprawą instytucji “podręcznych”. Kobiet terroryzowanych i zmuszanych do bycia posłusznymi panom domu, co oznacza również współżycie z nimi w celu wydania na świat potomstwa. Pierwsze sezony w niezwykle sugestywny sposób przedstawiały sposób zarządzania teokratyczną republiką, jak i sytuację międzynarodową jaka wytworzyła się za sprawą konieczności ułożenia sobie relacji z takim państwem przez inne kraje, poddawane presji własnych obywateli. Niestety w ostatnim czasie ma się wrażenie, że serial jest już kontynuowany na siłę, a prócz najnowszego zapowiedziano już premierę szóstego sezonu, który ma być ostatnim.

Wśród starszych filmów, dodanych w tym tygodniu na stronę HBO MAX warto wyróżnić przede wszystkim klasyk lat 80’, czyli “Gremliny rozrabiają” Joe Dantego. W niedzielę do biblioteki zostanie dodany również film “Morze drzew” Gusa van Santa. Uwagę zwraca również ciekawy thriller polityczny “Pająk”, osadzony w czasach zamachu stanu w Chile. 

Amazon Prime

Obok kolejnego odcinka serialu “Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy” na Amazon Prime będzie można zobaczyć również najnowszą odsłonę “The Grand Tour”, czyli “The Grand Tour presents: A Scandi Flick”.

Kina

Najciekawszą premierą głównonurtową w ten weekend wydaje się film Toma George’a “Patrz jak kręcą”, który na trailerach wygląda na produkcję, która postara się walczyć na popularność z hitem Riana Johnsona “Na Noże”, które niedługo doczeka się kontynuacji. I tu bowiem mamy do czynienia ze śledztwem, prowadzonym przez pewnego inspektora, granego tu przez Sama Rockwella, a także z bardzo ciekawą obsadą. W tej produkcji zagrali bowiem m.in. Saoirse Ronan, Adrien Brody, Harris Dickinson, Ruth Wilson czy David Oyelowo. Dla George’a jest to z kolei debiut reżyserski.

W kinach studyjnych hitem powinien być z kolei nowy film Gaspara Noe “Vortex”. Tym razem argentyński twórca, nietypowo dla siebie, opowiada o losach starszego małżeństwa: wybitnego filmoznawcy i doktor psychiatrii, którzy za sprawą swych chorób powoli oddalają się od siebie i tracą kontakt z rzeczywistością. W głównych rolach wystąpili tu legendarna francuska aktora Francoise Lebrun i włoski reżyser Dario Argento.  

Co prócz tego? Fiński horror “The Twin”, nie zdobywający jednak wysokich ocen na serwisach filmowych. Ostatni i ponoć zupełnie nieudany film Claire Denis “Niewierna” z duetem Juliette Binoche - Vincent Lydon. Adaptacja książki Ilony Łepkowskiej, pomyślanej jako “ironiczna biografia” samej scenarzystki, czyli “Zołza” z Małgorzatą Kożuchowską w roli głównej - żelazny faworyt miłośników filmowych kuriozów. Tradycyjnie dwie propozycje dla najmłodszych: “Guliwer” i “Miś Bamse na Wulkanie”.

Dawid Ilnicki Strona autora
Z uwagi na zainteresowanie kinem i jego historią nie ma wiele czasu na grę, a mimo to szuka okazji, by kolejny raz przejść trylogię Mass Effect czy też kilka kolejnych tur w Disciples II. Filmowo-serialowo fan produkcji HBO, science fiction, thrillerów i horrorów.
cropper