Disney Plus

Disney+ jako źródło wiedzy? Najlepsze dokumenty dostępne na platformie

Kajetan Węsierski | 13.09, 21:30

Disney+ jest obecnie jedną z najlepszych platform streamingowych dostępnych w naszym kraju. Ba, pokuszę się o stwierdzenie, że według wielu osób jest nawet tą najlepszą. I biorąc pod uwagę ogrom produkcji, ich jakość, a także różnorodność, można się z tym stwierdzeniem zgadzać. W gruncie rzeczy serwis Myszki Miki zapewnia nam naprawdę kapitalną porcję rozrywki, przy której trudno się na dłuższą metę nudzić. 

To jednak nie wszystko. Jak wiadomo, czasem potrzebujemy się zrelaksować i zabawić, a kiedy indziej mamy chęć chłonięcia wiedzy w każdym możliwym wydaniu. Wiecie - raz chcemy obejrzeć całkowicie odmóżdżający odcinek serialu komediowego, a innym razem najchętniej zatopilibyśmy się w filmie biograficznym albo mini-serii dokumentalnej, przybliżającej nam takie czy inne zagadnienia świata, w którym przyszło nam żyć. 

I co ważne - tego typu dzieła również dostępne są na tej platformie. Tak jest, Disney Plus to nie tylko mega dawka nostalgii, kreskówek, filmów Marvela czy Gwiezdnych Wojen. Znajdziemy tam naprawdę sporo produkcji dokumentalnych. Co ważne - niezwykle wartościowych. W dzisiejszym tekście postaram się to udowodnić, przedstawiając dziesięć tych, które po prostu powinniście obejrzeć, jeśli już macie subskrypcję. 

Katastrofy w przestworzach 

Zastanawiam się, czy komukolwiek trzeba przybliżać ów tytuł. Mamy tu wszak do czynienia z jednym z najpopularniejszych seriali dokumentalnych, jakie kiedykolwiek powstały. Produkcja cieszy się ogromnym zainteresowaniem i praktycznie od momentu wydania jest o niej głośno. Ale jak mogłoby nie być, skoro skupia się na czymś, co od lat uznawane jest za jedną z największych społecznych fobii? Warto! 

Kultowe Rekwizyty

Dobra, umówmy się, do Disneya można podchodzić w różny sposób - da się tę korporację lubić, a można za nimi nie przepadać. Faktem jest natomiast, że każdy widział wiele dzieł, które wychodziły z tej wytwórni. A ten dokument skupia się na rekwizytach, które doskonale kojarzymy. I jest naprawdę ciekawy! Wiele interesujących faktów zza kulis, wspomnień i świetnych rozmów z aktorami i twórcami. 

90s, The: The Last Great Decade?

Nie ukrywam - na lata 90. załapałem się rzutem na taśmę. Niemniej, przez coś na wzór „spowolnienia kulturowego” w Polsce, nawet po 2000 roku wciąż mogłem obcować z trendami minionego wieku, które dopiero docierały od nas zza oceanu. I choćby z tego względu serial ten jest dla mnie prawdziwym skokiem w przeszłość i możliwością przeżycia na nowo tego, co znałem z telewizji i czasopism dla nastolatków (które czytałem wcześniej, niż powinienem). 

Being the Queen

Ów produkcja jest wyjątkowo na czasie! Mówimy przecież o dokumencie, który pozwala nam lepiej poznać samą Królową Elżbietę II. A jakby nie spojrzeć i w jaki sposób nie postrzegać rodziny królewskiej w Wielkiej Brytanii, sama nieodżałowana królowa jest bez wątpienia ikoną i swoistym symbolem. Po prostu warto poznać ciekawostki na jej temat - koniecznie rzućcie okiem Są minusy, ale ogląda się przyjemnie.

Free Solo

Nie, wbrew tytułowi nie jest to produkcja o Hanie Solo! Niemniej, nie brakuje w niej ekstremalnych sytuacji, pokonywania samego siebie i iście kosmicznych osiągnięć. Obserwujemy tu niezwykle motywującego mężczyznę o imieniu Alex Honnold, który podjął się zadania wspinaczki. Na wysokość 2300 metrów. Po niemal płaskiej ścianie. Rozumiecie to? Coś szalonego, ale zdecydowanie wartego odnotowania! 

Przedziwna planeta Ziemia 

Cóż za wspaniały serial! Opowiada o niesamowitym miejscu - o naszej planecie. Will Smith oraz Darren Aronofsky rozmawiają tu z wieloma ludźmi nauki, a także filozofami. I jest to przecudowna produkcja, która pokazuje, że choć wydaje nam się, że światy fantasy widzimy jedynie w specjalnych serialach, to tak naprawdę jeden z takich otacza nas na co dzień. Przepiękna historia - koniecznie na dużym ekranie. 

W rezerwacie Lwów

Powiem tak - tytuł mówi tu chyba absolutnie wszystko. I szczerze polecam sprawdzić ów tytuł, bo jest naprawdę poruszający. Lwy to zwierzęta, które wywołują u nas naturalnie sporo strachu. Jakby bowiem nie spojrzeć, stojąc z „królem dżungli” oko w oko, prawdopodobnie nie moglibyśmy zobaczyć już innych oczu. Niemniej, potrafią być to naprawdę czułe i wrażliwe zwierzęta - a ten mini-serial doskonale Wam to wyperswaduje. 

The Beatles: Get Back

Kilkadziesiąt materiałów filmowych, które nigdy nie zostały zaprezentowane - rozumiecie to?! Można odnieść wrażenie, że o tak znanej grupie artystów, nie ma już nic, co można powiedzieć, a co nie zostało nigdy wcześniej powiedziane… A jednak! Kapitalny trzyczęściowy projekt dokumentalny, który pozwala nam tak, jak nigdy wcześniej, poznać muzyków, którzy do dziś uznawani są za jednych z największych w historii branży. 

Narkowojny

Kartele narkotykowe to zdecydowanie coś, co może ekscytować. I choć nie ma żadnych wątpliwości, że jest to świat przestępczy i godny potępienia, to jednak… Umówmy się, jako ludzie mamy w pewnym sensie słabość do spraw kryminalnych. A ten serial bardzo dużo prezentuje nam najgłębsze warstwy takiego uniwersum w Ameryce Łacińskiej. Zdecydowanie powinniście sprawdzić, jeśli kręcą Was te tematy!

Pułapki umysłu

Przyznam, że bardzo ekscytuje mnie to, jak stosunkowo niewiele wiemy o naszych umysłach. A choć ten serial ma już ponad dziesięć lat, to wciąż potrafi zaskoczyć. Pamiętam, że oglądałem do bliżej premiery i nawet gdy wróciłem do niego po czasie, wciąż były odcinki, przy których siedziałem z szeroko otwartymi ustami. Gwarantuję, że czeka Was tu ogrom niespodzianek, które sprawią, że od nowa spojrzycie na możliwości własnego mózgu. 

cropper