Unreal Engine

Najlepsze dema technologiczne na Unreal Engine 5. Które wypadło najlepiej? 

Kajetan Węsierski | 29.05, 18:00

Technologia pędzi niczym Shinkansen. Nim się obejrzymy, wszystko całkowicie się zmienia. Właściwie trudno mrugać, będąc zaangażowanym w branżę technologiczną, albowiem można w tym czasie przegapić naprawdę sporo nowości. Aby cały czas być na bieżąco, trzeba tym dosłownie żyć - a i tak wymagane będzie nadrabianie nowości w jakimkolwiek wolny czasie. Dla nas - graczy - jest to jednak bardzo dobra wiadomość. 

Korzystamy na tym bowiem naprawdę mocno, a każda kolejna nowinka związana technologią w mniejszym lub większym stopniu odbija się na jakości naszego wolnego czasu, przyjemności w kontekście zajmowania się ukochanym hobby i po prostu skalą frajdy, którą czerpiemy z grania w gry wideo. Rozwój i postęp sprawiają, że dostajemy coraz więcej coraz lepszych produkcji. A to zawsze jest plusem.

A tym, co obecnie bardzo ekscytuje graczy, jest oczywiście Unreal Engine 5. Najnowsza technologia od Epic Games, która ma wnieść warstwę wizualną na zupełnie nowy, nieznany wcześniej poziom. Nic dziwnego, że wyczekiwanie jest tak ogromne, a każde kolejne doniesienie rozpala wyobraźnię. Wielu utalentowanych programistów nie zamierza kazać nam czekać i już obecnie publikują różnorakie dema. Przedstawię Wam dziś dziesięć, które zaimponowały mi najmocniej. 

Donut Test

Zacznijmy od czegoś stosunkowo prostego - jeden z użytkowników postanowił przeprowadzić test technologii nanite (wielowątkowe renderowanie), programując wytworzenie miliona donatów. I choć brzmi to zapewne bardzo banalnie i nudno, rzućcie tylko okiem na poniższy materiał. Sprawdźcie płynność, odległość horyzontu oraz samą szczegółowość grafiki. To naprawdę może robić wrażenie! 

Stacja Kolejowa 

O tym słyszał chyba każdy, prawda? A jeśli jakimś cudem Was to ominęło, koniecznie nadrabiajcie! Odtworzenie stacji kolejowej z Japonii za pomocą technologii UE5 zrywa czapki z głów i sprawia, że chce się bić brawo. Oczywiście, jest to poziom, którego jeszcze przez wiele lat nie zobaczymy w grach wideo, ale pozwala przekonać się, jak może wyglądać przyszłość branży. Coś pięknego, spójrzcie sami: 

Matrix Awakens

Testowaliście? Mała próbka cyberpunkowego miasta z Matrixa miała pokazywać nam, na co stać piątą iterację Unreal Engine. I biorąc pod uwagę odbiór graczy (prócz tych, którzy liczyli tu na pełnoprawną grę), jest naprawdę dobrze. Coś, co miało jednocześnie promować najnowszą odsłonę serii z Keanu Reevesem i możliwości technologii od Epic Games całkowicie spełniło swoje zadanie. 

Batman 

A jednym z tych dem, które bazowały na mieście zaprezentowanym w Matrix Awakens, był Batman od użytkownika kryjącego się pod nickiem JSFILZM. Robi wrażenie? Ano robi. Nie jest to może najwyższy poziom detali i szczegóły rodem z wysokobudżetowych AAA, ale patrząc na to, pomyślcie, co da się osiągnąć, gdy za coś takiego weźmie się pełnoprawne studio, a nie jeden gość od modów z zamiłowania. Granice są w głowie, prawda? 

The Great Garden Path

Nie wiem jak Wy, ale gdy pierwszy raz zobaczyłem to demko, to oniemiałem. Coś pięknego i naprawdę fotorealistycznego. Wyobraźcie sobie tylko, że moglibyśmy zagrać w jakiegoś świetnego przedstawiciela gatunku action-RPG w klimatach fantasy, który oferowałby warstwę wizualną właśnie w takim stylu. Osobiście chyba zwariowałbym z zachwytu, a już teraz serducho mi się jara, bo wiem, że to niedaleka przyszłość. 

Spider-Man

Wspomniałem o Człowieku-Nietoperzu, więc warto sięgnąć również po Pajączka. Demo, które podobnież do wspomnianego Batmana, bazowało na mieście z Matrix Awakens, zdecydowanie może się podobać. Jasne, dla wielu osób nie jest to jakość z gier od Insomniac, ale ponownie podkreślę - mówimy tu o fanowskich projektach. A jeśli już te oferują tak niesamowite doznania, to pełnoprawne pozycje będą czymś niesamowitym. 

Tropical Hillside

Nanity, lumeny i wszystkie inne opcje technologiczne, które Unreal Engine 5 ma wywindować na zupełnie nowy poziom, robią w tym demie ogromne wrażenie. Można się zapomnieć, oglądać kilka minut z pokazu tego, co udało się stworzyć jednemu z utalentowanych programistów. To przypadek nieco podobny to „Ogrodowej Ścieżki” sprzed dwóch pozycji. Rozpala wyobraźnię i powala skalą detali. 

The Cavern Cinematic Tech Test

Xbox we współpracy z Epic Games również postanowił pokazać nam nieco możliwości nowej technologii i… Wow! The Cavern Cinematic Tech Test od załogi z The Coalition wygląda znakomicie i choć jest to doznanie bardziej kinowe, niż związane z grami wideo, to wciąż pozwala przyjrzeć się temu, do jakiego stopnia dbałości o szczegóły pozwoli nam dojść Unreal Engine 5. Sprawdźcie wideo! 

Warm Night

A widzieliście dzieło od Amira Fiali (użytkownik kryje się pod taką nazwą na YouTube), które zaprezentował nam w kwietniu tego roku? Utalentowany twórca rzuca nas prosto do bardzo przytulnego mieszkanka i pozwala je zwiedzać w trakcie ulewy panującej za oknem. Zwróćcie uwagę, jak dobrze wypada tu choćby gra świateł czy detaliczność kropel deszczu na szybach. Aż chciałoby się wskoczyć pod koc! 

Star Atlas

Wspomniałem o klimatach nawiązujących do rzeczywistości, a także fantasty. A może tak istne science fiction? To proponują nam twórcy niejakiego Star Atlas, które ma być czymś na wzór gamingowego doświadczenia związanego z metaverse. Samej premier nie doczekamy prawdopodobnie prędko, ale już demo, które skonstruowano za pomocą Unreal Engine 5, robi kapitalną robotę. Spójrzcie sami. 

cropper