Chrono Cross

Najlepsze japońskie RPG w 2022 roku - gry nadciągające i już wydane. TOP 10

Bartosz Dawidowski | 06.03, 09:00

 

W 2022 roku już pojawiły się doskonałe gry RPG/taktyczne RPG wykonane w klasyczny, japońskim stylu. Myślę w tym miejscu przede wszystkim o właśnie wydanym Triangle Strategy. Kolejne miesiące przyniosą następne, rewelacyjnie zapowiadające się produkcje jRPG. Przed wami lista takich tytułów.

10. Granblue Fantasy: Relink

Marka Granblue cieszy się ogromną popularnością w Japonii i czas by również do nas zawitał fenomen tej serii. Jest na to wielka szansa w tym roku, dzięki zapowiedzianej już premierze angielskiej wersji językowej Granblue Fantasy Relink (PS4, PS5, PC). Gra wyróżnia się ładną grafiką, rozległymi obszarami do eksploracji i dynamicznym, drużynowym systemem walki w czasie rzeczywistym.

Data premiery: 2022

9. Eiyuden Chronicle: Rising

Na pełne wydanie duchowego spadkobiercy Suikodena 1 i 2 musimy poczekać do 2023 roku. Przed tym wydarzeniem dostaniemy coś jednak, co powinno osłodzić ten czas. To Eiyuden Chronicle: Rising, RPG Akcji, osadzony w tym samym świecie, co Eiyuden Chronicle: Hundred Heroes. W grze zbudujemy własne miasteczko, powalczymy z rozmaitymi wrogami i przede wszystkim poznamy historię kluczowych bohaterów nadciągającego w 2023 roku RPG-a.

Data premiery: wiosna 2022

8. Soul Hackers 2

Kiedy Atlus, wydawca serii Persona i SHin Megami Tensei, tworzy nowego roleplaya, zdecydowanie warto poświęcić takiemu przedsięwzięciu uwagę. Szczególnie jeśli chodzi o spin-off demonicznej marki Shin Megami Tensei. Soul Hackers 2 wygląda znakomicie na pierwszym, gameplayowym zwiastunie. Mechanika turowych starć przypomina ostatnie odsłony Persony, co tylko zwiększa entuzjazm do tej produkcji.

Data premiery: 26 sierpnia 2022 r.

7. Stranger of Paradise: Final Fantasy Origin

Już 18 marca zagramy w Stranger of Paradise: Final Fantasy Origin na PC, PS4, PS5, XOne i XSX/XSS. Grę szykują Team Ninja i Koei Tecmo Games, więc można spodziewać się naprawdę wysokiej jakości gameplayu i akcji. W grze wrócimy do mrocznego świata z pierwszej części serii Final Fantasy, walcząc z wrogami w czasie rzeczywistym.

Data premiery: 18 marca 2022 r.

6. Forspoken

Forspoken to kolejna, obiecująca propozycja Square Enix na 2022 rok. W grze wcielimy się w młodą kobietę, przeniesioną w niewyjaśnionych okolicznościach do innego świata. Esencją zabawy w Forspoken jest ogromna szybkość przemieszczania się, władającą magią bohaterki, która skacze po lokacjach, jak konik polny (albo książe Noctis). Na zwiastunach gra imponuje przede wszystkim piękną grafiką. Sam świat to klasyczne fantasy, ze smokami, rycerzami i magami. Miejmy nadzieję, że fabuła tej historii, zmierzającej na PC i PS5, będzie równie mocna co oprawa.

Data premiery: 24 maja 2022 r.

5. Chrono Cross: The Radical Dreamers Edition

Długo na to czekaliśmy! W końcu jednak Square Enix wzięło się za tworzenie remastera jednego z najlepszych jRPG-ów wszech czasów: Chrono Cross, wspaniałego następcy Chrono Triggera. Odświeżona wersja wielkiego hitu z PS1 uderzy na rynek już 7 kwietnia 2022 r - równocześnie na XOne, PS4, Switch i PC.

Potwierdziły się pogłoski o remasterze Chrono Cross. Możliwe zatem, że również wieści o Final Fantasy Tactics Remastered, pojawiające się pod koniec 2021 roku są prawdziwe – pozostaje czekać na ogłoszenie Square Enix w tym temacie!

Data premiery: 7 kwietnia 2022 r.

4. Sea of Stars

Chociaż Sabotage Studio nie pochodzi z Japonii, to śmiało można powiedzieć, że ten zespół doskonale czuje klimaty klasycznych RPG-ów z Kraju Kwitnącej Wiśni. Sea of Stars będzie tego wyrazem. Gra połączy swobodę przemieszczania się rodem z platformówki 2D z wyrafinowanym, turowym systemem walki. Podczas starć ważny będzie dobry timing. Jeśli klepniemy przycisk w odpowiednim momencie, uzyskany wyższą wartość ataku lub obrony. Całość prezentuje się jak kultowy Chrono Trigger, co robi dodatkowo apetyt na to dzieło, zmierzające najpierw na Switch i PC (później pewnie również na PS4 oraz XOne).

Data premiery: II połowa 2022

3. Xenoblade Chronicles 3

Xenoblade Chronicles 2 to powód dla którego warto sprawić sobie Switcha i jeden z najwspanialszych RPG-ów ostatniej dekady. Dlatego tak wielkie pozytywne emocje wywołują wieści o zbliżającej się premierze kontynuacji tej gry, która pokaże świat z XC1 i XC2 w odległej przyszłości (wygląda na to, że w akcji zobaczymy pewne kluczowe bohaterki z poprzednich odsłon). Do eksploracji otrzymamy jeszcze większy świat, niż ostatnio a fabuła może być jeszcze ciekawsza ze względu na poważną tematykę. W świecie Xenoblade Chronicles 3 poznamy postacie z dwóch zwaśnionych imperiów, prowadzących ze sobą odwieczną wojnę. Nie zabraknie tu dramatycznych wyborów i tragicznych sytuacji, przed którymi staną postacie. Zapowiada się hit!

Data premiery: wrzesień 2022

2. Elden Ring

Elden Ring oczywiście daleko do statusu tradycyjnego jRPG. Nie możemy jednak zapominać, że to gra pochodząca z Japonii i że jest to mimo wszystko roleplay (choć z minimalistyczną fabułą i mocnym nastawieniem na akcję). Z tego powodu niedawno wydana produkcja pojawiła się w liście najlepszych jRPG-ów 2022 roku. Tytuł wyszedł FromSoftware znakomicie. Deweloperzy znaleźli dobry balans między walkami na modłę Dark Souls z eksploracją rozległego świata. Tytuł zachował przy tym bardzo wysoki poziom wyzwania, charakterystyczny dla poprzednich produkcji autorów Bloodborne.

Data premiery: już na rynku

1. Triangle Strategy

Triangle Strategy jest tak dobre, że ma szansę powalczyć o tytuł Game of the Year 2022. Tytuł przebija pod pewnymi względami nawet takie klasyki gatunku taktycznych RPG, jak Final Fantasy Tactics i Tactics Ogre: Let us Cling Together. Grę przy znakomitym systemie walki opatrzono wspaniałym, dojrzałym scenariuszem, czerpiącym inspiracje m.in. z "Gry o Tron". Co ważne - ta opowieść dark fantasy uwzględnia w zachwycająco wysokim stopniu nasze decyzje i może rozwijać się na zaskakująco zróżnicowane sposoby. Zachęcam do spróbowania sił w Triangle Strategy. Jeśli lubicie polityczne intrygi i klimat jak w Final Fantasy Tactics, to nie pożałujecie!

Data premiery: już na rynku

cropper