SKLEP
Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 12.09.2016
PlayStation 4 Pro [PS4 Pro] - cena, premiera, sprzęt, gry - wszystko o nowej konsoli Sony
13161V

PlayStation 4 Pro [PS4 Pro] - cena, premiera, sprzęt, gry - wszystko o nowej konsoli Sony

7 września 2016 roku Sony zapowiedziało ulepszoną wersję PlayStation 4. Od tego momentu pojawiło się wiele informacji oraz zadaliście wiele pytań, więc postaraliśmy się odpowiedzieć na najważniejsze zagadnienia i jednocześnie przedstawić PlayStation 4 Pro z każdej możliwej strony. 

1. Kiedy odbędzie się premiera? Za ile kupimy konsolę? Czy sprzęt zadebiutuje w Polsce?

PlayStation 4 Pro zadebiutuje w całej Europie oraz wybranych innych krajach dokładnie 10 listopada. W tym dniu kupimy urządzenie w Polsce. Sony wyceniło sprzęt na 399 euro / 349 funtów, czyli około 1799 zł.

2. Jakie wymiary ma i ile waży PlayStation 4 Pro w porównaniu do PlayStation 4?

PlayStation 4 Pro jest odrobinę większe od PlayStation 4 – wymiary PS4 Pro to 295 x 55 x 327 mm, zaś PS4 to 265 x 39 x 288 x mm (szerokość x wysokość x długość). W przypadku wagi PlayStation 4 Pro również ma „przewagę” – około 3,3 kg do 2,1 kg.

3. Jakie korzyści daje PlayStation 4 Pro?

PlayStation 4 Pro to mocniejsza wersja PlayStation 4. Konsola umożliwia wyświetlanie grafiki w rozdzielczości 4K, wspiera HDR i pozwala na rozgrywkę w stabilniejszej, a zarazem wyższej liczbie klatek na sekundę. Sprzęt daje możliwość oglądania filmów w 4K (tylko przez stream), posiada dysk 1TB oraz szybsze Wi-fi.

4. Czy PlayStation 4 Pro to nowa generacja?

Nie. PlayStation 4 Pro to nadal konsola ósmej generacji. Sony nie zamierza tworzyć barier pomiędzy graczami posiadającymi PlayStation 4, PlayStation 4 Slim i PlayStation 4 Pro.  

5. Dla kogo jest skierowany PlayStation 4 Pro?

Konsola jest skierowana dla graczy ceniących sobie najlepszą grafikę oraz płynniejszą animację. Sony nie ukrywa, że istotnym elementem w strategii jest powiększająca się baza posiadaczy telewizorów 4K, którzy będą mogli w pełni korzystać z dobrodziejstw urządzenia.

6. Czy PlayStation 4 Pro jest mocniejsze od PlayStation 4?

Tak. Urządzenie otrzymało znacznie mocniejsze podzespoły, dzięki którym deweloperzy mogą pozwolić sobie na przygotowanie lepiej wyglądających i lepiej działających gier. PlayStation 4 Pro charakteryzuje się mocą na poziomie 4.20 teraflopów, zaś standardowa wersja PlayStation 4 posiada maksymalna moc 1.84 teraflopów.

 • PlayStation 4 CPU - 8 rdzeni Jaguar 1,6GHz        
 • PlayStation 4 Pro CPU - 8 rdzeni Jaguar 2,1GHz
 • PlayStation 4 GPU - 18 jednostek obliczeniowych Radeon GCN, 800MHz           
 • PlayStation 4 GPU - 36 ulepszonych jednostek GCN, 911MHz
 • PlayStation 4 RAM - 8GB GDDR5 176GB/s          
 • PlayStation 4 RAM - 8GB GDDR5 218GB/s

7. Czym jest HDR i 4K?

Obraz HDR to obraz o zakresie jasności, który można z łatwością porównać do zakresu jasności widzianego przez człowieka. W grach kolory na ekranie są po prostu lepsze, bardziej realistyczniejsze i dzięki temu gracze widzą ładniejszą oprawę.

4K to określenie stosowane dla wysokiej rozdzielczości, w której występuje 4 tysiące pikseli w poziomie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że mogą pojawić się tutaj pewne "różnice" – dla obrazu kinowego to 4096x2160 px, zaś dla obrazu telewizyjnego 3840x2160 px. W tym drugim przypadku bardziej odpowiednią nazwą jest Ultra HD (UHD).

8. Czy PlayStation 4 Pro pozwoli na rozgrywkę w natywnym 4K?

Według dostępnych informacji większość gier nie będzie działać w natywnym 4K, a konsola będzie automatycznie scalować produkcje do rozdzielczości 4K. Jednak pojawiają się już pierwsi deweloperzy - Naughty Dog z The Last of Us - którzy chcą osiągnąć tę oczekiwaną jakość. 

9. A co jeśli nie posiadam telewizora wspierającego HDR i rozdzielczość 4K?

W tej sytuacji będziesz mógł cieszyć się wyższą rozdzielczością (przykładowo z 720p do maksymalnie 1080p) i płynniejszą animacją (do maksymalnie 60 klatek na sekundę). Musisz przy tym pamiętać, że to deweloperzy decydują w jaki sposób wykorzystają moc PlayStation 4 Pro i w niektórych tytułach możesz nie zauważyć znaczących różnic.

10. Jaką rozdzielczość wspiera PlayStation 4 Pro?

W przypadku telewizorów 4K gracze mogą liczyć na rozgrywkę w 4K (3840 x 2160px), a w sytuacji HDTV gry będą działać w 1080p.

11. Czy konsola będzie posiadać ekskluzywne tytuły?

Nie. PlayStation 4 Pro to część rodziny, w której znajduje się również PlayStation 4 i PlayStation 4 Slim. Wszystkie trzy konsole dzielą jedną bibliotekę produkcji i są w pełni kompatybilne z grami wcześniej wydanymi lub dopiero nadciągającymi. Na każdej konsoli zagramy we wszystkie tytuły z PlayStation 4 i PlayStation VR.

12. Czy wszystkie produkcje z PlayStation 4 będą dostępne na PlayStation 4 Pro?

Tak. Wszystkie wcześniej wydane produkcje na płytach lub w wersjach cyfrowych będą normalnie działać na PlayStation 4 Pro.  

13. Czy gry już wydane na PlayStation 4 mogą działać lepiej na PlayStation 4 Pro?

Tak. Deweloperzy mogą przygotowywać specjalne łatki poprawiające produkcje, dzięki którym usprawnią płynność animacji, zadbają o ładniejszą grafikę, podbiją rozdzielczość lub dodają nowe efekty graficzne. Każdy taki patch musi zostać wydany za darmo.

Aktualnie zapowiedziano przygotowanie aktualizacji dla następujących gier:

 • Deus Ex: Mankind Divided
 • Uncharted 4: A Thief's End
 • inFAMOUS: First Light
 • Middle Earth: Shadow of Mordor
 • Paragon
 • Call of Duty: Black Ops III

Sony udostępniło deweloperom odpowiednie narzędzie i wspiera ich w przygotowywaniu aktualizacji, ale firma nie wymaga od twórców przygotowywania łatek. To tylko i wyłącznie ich dobra wola.  

14. Czy wszystkie gry wydane po premierze będą korzystać z mocy PlayStation 4 Pro?

Według dostępnych informacji tak, jednak Sony aktualnie podzieliło się skromną listą tytułów, które będą działać lepiej na PlayStation 4 Pro:

 • Rise of the Tomb Raider
 • Killing Floor 2
 • Call of Duty: Infinite Warfare
 • Call of Duty: Modern Warfare Remastered
 • Spider Man
 • For Honor
 • Watch Dogs 2
 • Days Gone
 • Farpoint
 • Horizon: Zero Dawn
 • Mass Effect: Andromeda
 • Final Fantasy XV
 • Dishonored 2
 • The Elder Scrolls V: Skyrim - Special Edition

15 . Czy ulepszone produkcje zostaną w jakiś sposób oznaczone?

Tak. Na pudełkach gier pojawi się oznaczenie "PS4 Pro Enhanced".

16.  Czy przygotowane aktualizacje będą płatne?

Nie. Według wszystkich aktualnie dostępnych informacji łatki usprawniające już wydane produkcje dla PlayStation 4 Pro będą bezpłatne.

17. Czy deweloperzy muszą wykorzystywać dodatkową moc PlayStation 4 Pro i każda gra będzie działać w 4K oraz wykorzystywać HDR?

Nie. Sony nie wymaga od deweloperów tworzenia gier z wykorzystaniem HDR i działających w rozdzielczości 4K. Autorzy mogą na własną rękę korzystać z dodatkowej mocy PlayStation 4 Pro.

18. Czy Sony nadal zamierza produkować konsolę PlayStation 4?

Tak. PlayStation 4, PlayStation 4 Slim i PlayStation 4 Pro to jedna „rodzina” urządzeń i będą występować wspólnie na rynku.  

19. Czy będę mógł grać Online ze znajomymi, którzy nie posiadają PlayStation 4 Pro?

Tak. Sony nie dzieli graczy i tworzy jeden wielki ekosystem, w którym znajdują się gracze posiadający PlayStation 4, PlayStation 4 Slim i PlayStation 4 Pro. Jeden gracz może posiadać w domu trzy sprzęty i korzystać z tego samego PlayStation ID.

20. Czy podczas gry Online będę mógł liczyć na płynniejszą rozgrywkę (liczba klatek na sekundę będzie większa)?

Nie. Sony zdecydowało się na zachowanie balansu w rozgrywce sieciowej i w tej sytuacji każdy tryb multiplayer w produkcjach musi działać identycznie na PlayStation 4, PlayStation 4 Slim i PlayStation 4 Pro. W tej sytuacji jeśli produkcja pozwala na zmagania w 60 klatkach na PlayStation 4 Pro, to identyczną jakość muszą uzyskać gracze na PlayStation 4 Slim i PlayStation 4.

21. Czy gry otrzymają dodatkowe funkcje, nowe tryby lub inne mechaniki?

Nie. Każda gra musi posiadać identyczne tryby, postacie, funkcje, czy też misje. Mogą się tutaj pojawić jednak drobne różnice – przykładowo na PlayStation 4 Pro podczas rozgrywki kooperacyjnej na podzielonym ekranie może jednocześnie w zabawie uczestniczyć więcej graczy.

22. Czy posiadając swoje konto PlayStation Network z PlayStation 4 będę mógł z niego korzystać na PlayStation 4 Pro?

Tak. Wszystkie konsole działają na tym samym PlayStation Network, więc gracze mogą korzystać z jednego konta.

23. Mogę przerzucić moje dane z PlayStation 4 na PlayStation 4 Pro?

Tak. Bez najmniejszego problemu skopiujesz gry, stany rozgrywki, stworzone filmy i zdjęcia, ustawienia systemowe, czy też inne elementy. Wystarczy podłączyć PlayStation 4 z PlayStation 4 Pro za pomocą kabla Ethernet. Ta funkcja działa również w przypadku podłączenia PlayStation 4-PlayStation 4, PlayStation 4 Pro-PlayStation 4 Pro. Wystarczy tylko posiadać na obu konsolach to samo konto PlayStation ID oraz gracze muszą zadbać o stosowne oprogramowanie systemowe (przynajmniej 4.00 ma obu urządzeniach). 

Oczywiście gracze mogą również zalogować się na swoim koncie z PlayStation 4 na PlayStation 4 Pro i pobrać całą zawartość z PlayStation Store.

24. Czy PlayStation 4 Pro otrzyma ulepszony kontroler?

Tak. PlayStation 4 Pro i PlayStation 4 Slim posiadają w pudełkach nową wersję kontrolera Dualshock 4. Urządzenie wyświetla mały pasek światła na panelu dotykowym oraz można go podłączyć do konsoli za pomocą kabla USB i jednocześnie grać. W tej sytuacji zostanie zmniejszony lag. 

25. A mogę normalnie korzystać ze swojego pada kupionego dla PlayStation 4?

Tak. Wszystkie wcześniej wydane kontrolery Dualshock 4 działają z PlayStation 4 Pro.

26. PlayStation 4 Pro będzie wspierać starą kamerę oraz słuchawki dostępne wcześniej dla PlayStation 4?

Tak. Konsola wspiera wcześniej wydane akcesoria.

27. Czy PlayStation 4 Pro pozwoli mi lepiej cieszyć się PlayStation VR?

Tak. Choć PlayStation VR działa na PlayStation 4, PlayStation 4 Slim i PlayStation 4 Pro, to jednak w przypadku tej ostatniej konsoli gracze zostaną w pewien sposób uprzywilejowani. Deweloperzy mogą zająć się usprawnieniami produkcji dla PS4 Pro i dzięki temu rozgrywka będzie wyświetlana w wyższej rozdzielczości, a zmagania będą płynniejsze. Trzeba mieć jednak świadomość, że to wszystko zależy od samych twórców.

Jednocześnie warto zaznaczyć, że PlayStation VR nie będzie wspierać rozdzielczości 4K i funkcji HDR.

28. Czy funkcje Share Play, Remote Play i Share będą działać lepiej na PlayStation 4 Pro?

Tak. Od premiery PlayStation 4 Pro gracze będą mogli cieszyć się ze strumieniowania rozgrywki w 1080p w przypadku Share Play oraz Remote Play. Oczywiście jeszcze wiele zależy od połączenia internetowego – Sony zaleca posiadanie przynajmniej 15Mbps.

W przypadku opcji Share wiele zależy od gier, ale pojawi się opcja nagrywania rozgrywki oraz wykonywania screenów w rozdzielczości 4K.

29. Jak wygląda sprawa strumieniowania rozgrywki – PlayStation 4 Pro umożliwi lepszą jakość?

Tak. Od dnia premiery PlayStation 4 Pro gracze otrzymają możliwość strumieniowania rozgrywki na YouTube’a w rozdzielczości 1080p przy 60 klatkach na sekundę.

30. Czy PlayStation 4 Pro wspiera filmy na Blu-ray UHD?

Nie. PlayStation 4 Pro nie posiada napędu obsługującego format płyt 4K Ultra Blu-ray. Konsola ma identyczny odtwarzacz Blu-ray jak PlayStation 4. Sony zdecydowało się zrezygnować z nowoczesnego odtwarzacza na rzecz strumieniowania materiałów w 4K.

31. Co dokładnie oznacza, że Sony zamierza skupić się na transmisji wideo?

Sony potwierdziło, że na konsolę trafią aplikacje (Netflix i YouTube) wspierające rozdzielczość 4K. Według przedstawicieli korporacji streaming wideo cieszy się coraz to większym zainteresowaniem, więc stwierdzono, że jest to najlepsza opcja dla urządzenia. Korporacja nie zamierza przynajmniej aktualnie wprowadzać na PlayStation Store filmów lub seriali w 4K.