Lenovo Legion 6. generacji: 5, 5 Pro i 7 - laptopy, które spełnią wszystkie oczekiwania?

Lenovo Legion 6. generacji: 5, 5 Pro i 7 - laptopy, które spełnią wszystkie oczekiwania?

Maciej Zabłocki | 24.12.2021, 14:39

Laptopy gamingowe są dzisiaj nie tylko wystarczająco wydajne, ale pozostają też jedyną sensowną alternatywą w dobie problemów z dostępnością układów graficznych. W tym artykule opiszemy przekrojowo trzy modele od Lenovo Legion 6. generacji - 5, 5 Pro i 7. Porównamy ich parametry i sprawdzimy, czym tak naprawdę się charakteryzują oraz w jakiej kwocie można je kupić. 

Materiał powstał przy współpracy z firmą Lenovo. 

Muszę przyznać, że od jakiegoś czasu to właśnie Lenovo zaskakuje mnie najbardziej, jeżeli chodzi o konstrukcje i wydajność swoich sprzętów. Mają one wysoką kulturę pracy i rozsądnie dobrane komponenty, a przy obecnych cenach, plasują się nawet w kategorii wysokiej opłacalności. Nic zatem dziwnego, że firma od wielu lat utrzymuje się na szczycie list sprzedażowych w Polsce. Lenovo ma pomysł na siebie i konsekwentnie go realizuje, dostarczając produkty, które stale odpowiadają na oczekiwania i potrzeby konsumentów. Spójrzmy zatem, co ciekawego kryje się w trzech najnowszych modelach laptopów gamingowych i co takiego firma może zaoferować graczom, nie tylko pod względem wydajności, ale też konkretnych usług.

Lenovo Legion 5 - wysoka wydajność w dobrej cenie?

Ten model laptopa, teoretycznie najsłabszy w naszym porównaniu, charakteryzuje się kilkoma bardzo fajnymi właściwościami. Przede wszystkim, wyposażono go w ekran odchylany pod kątem nawet 180 stopni. Do tego producent zadbał o pojemną baterię, która pozwoli na aktywną pracę nawet do 8 godzin. Wszystko to zasługa najnowszych procesorów AMD Ryzen 7 z serii 5000, które wykonano w 7 nm procesie technologicznym. W środku znajdziecie też karty graficzne NVIDIA z rodziny Ampere, czyli RTX z serii 3000, które wyposażono w specjalne rdzenie Tensor do obsługi efektów śledzenia promieni (ray-tracingu) oraz przełomowej technologii DLSS, która umożliwia wykrzesanie znacznie większej liczby klatek bez żadnej straty na jakości obrazu. 

Test laptopa Lenovo Legion 5 z kartą graficzną RTX 2060

Gdy do redakcji na testy przyjechał laptop Lenovo Legion 7, byłem pod wielkim wrażeniem jego układu chłodzenia. Nie ma w tym nic dziwnego, bo producent zaprojektował je na nowo. Za całość odpowiedzialna jest technologia Coldfront 3.0, obecna w każdym z omawianych dzisiaj sprzętów. Dzięki inteligentnemu układowi wlotów powietrza, dwóm wentylatorom z turbodoładowaniem i czterokanałowym układem wylotu powietrza, chłodzenie działa jeszcze ciszej i wydajniej. W środku umieszczono ulepszony zestaw żeberek termicznych, a pod każdym przyciskiem znajdziecie subtelnie wkomponowane wloty powietrza, by całość działała jeszcze efektywniej. Działanie tego systemu kontroluje sztuczna inteligencja oraz oprogramowanie Q Control 4.0, umożliwiające ręczne regulowanie prędkości wentylatorów. 

To dalej nie koniec, bo firma proponuje jeszcze innowacyjne rozwiązanie dla graczy o nazwie Lenovo Legion AI Engine. Specjalnie przygotowane oprogramowanie potrafi automatycznie zoptymalizować działanie procesora i karty graficznej w zależności od tego, które zasoby potrzebują w określonym momencie więcej mocy. To sprawia, że możemy liczyć na jeszcze wyższą wydajność, a co za tym idzie - większą liczbę klatek. Laptopy z serii Lenovo Legion 5 wyposażono w matryce FHD o przekątnej do 17,3" ze wsparciem dla technologii Dolby Vision i 144 Hz częstotliwością odświeżania i pełną obsługą techniki AMD FreeSync Premium. Producent montuje też gamingową klawiaturę z serii Legion TrueStrike, której miękko działające klawisze mają tylko 1,5 mm skok. To gwarantuje jeszcze większą pewność i precyzję przy poruszaniu się w dynamicznych grach FPS. Rzecz jasna, klawiatura jest w pełni podświetlana za pomocą białych diod LED. Dokładne warianty specyfikacji technicznej znajdziecie na oficjalnej stronie producenta. 

Lenovo Legion 5 Pro - laptop dla jeszcze bardziej wymagających

Jeżeli poprzednik pozostawiał jeszcze coś do życzenia, to wariant 5 Pro powinien już zaspokoić wszystkie, nawet najbardziej wygórowane oczekiwania. Podobnie jak przy poprzednikach, także tutaj producent montuje najszybsze procesory z rodziny AMD Ryzen 7 5000 H-Series oraz układy graficzne NVIDIA RTX z serii 3000. W zestawie znajdziemy do 16GB pamięci operacyjnej DDR4 o prędkości dochodzącej do 3200 MHz. Największe zmiany względem serii 5 dotknęły matrycę, którą skonstruowano w proporcjach 16:10, oferując dla graczy jeszcze więcej przestrzeni roboczej. Ekrany IPS o przekątnej 16" mają wszystko, czego moglibyśmy oczekiwać po laptopie gamingowym. Rozdzielczość 2560x1600p, aż 100% odwzorowanie palety barwnej sRGB, 500 nitów jasności, 165 Hz odświeżanie, certyfikat VESA DisplayHDR, wsparcie dla Dolby Vision oraz technologii NVIDIA G-Sync i AMD FreeSync Premium. 

Lenovo Legion 6. generacji: 5, 5 Pro i 7 - laptopy, które spełnią wszystkie oczekiwania?

Podobnie, jak w poprzednim modelu, także tutaj zastosowano przełomowy system chłodzenia Coldfront 3.0, z nowym, ulepszonym układem żeberek termicznych, dwoma wentylatorami z turbodoładowaniem oraz lepiej przemyślanymi wlotami i wylotami powietrza w obudowie. Także tutaj znajdziecie wsparcie oprogramowania Lenovo AI Engine i podświetlaną na 16,7 mln kolorów klawiaturę z niskim skokiem. Co jednak ciekawe, w modelach z serii 5 Pro producent zastosował specjalny system dźwięku Nahimic Audio 3D, który za pomocą połączenia Bluetooth umożliwia podłączenie dowolnego głośnika zewnętrznego i skonstruowanie w ten sposób systemu dźwięku przestrzennego. Ponadto wykorzystano technologię zwaną Sound Tracker, która umożliwia dosłyszenie kierunku nadciągającego przeciwnika. Legion 5 Pro jest również dostępny w unikatowej, białej obudowie. Szczegółowe informacje o specyfikacji technicznej modeli z rodziny Lenovo Legion 5 Pro znajdziecie tutaj

Lenovo Legion 7 - najwydajniejsze jednostki dla profesjonalistów

Aktywni gracze e-sportowi i najbardziej wymagający gracze mogą skierować swój wzrok na serię Lenovo Legion 7, która w naszym zestawieniu oferuje absolutnie topowe i najwydajniejsze komponenty, jakie można zamontować w laptopach gamingowych. Względem poprzedników, tutaj znajdziecie wyłącznie najszybsze procesory AMD z serii Ryzen 9 (5900H), do tego układy graficzne NVIDIA RTX 3080 wyposażone nawet w 16 GB pamięci wideo oraz do 32GB pamięci RAM. Nie brakuje topowej matrycy IPS o przekątnej 16" z rozdzielczością 2560x1600p, 165 Hz częstotliwością odświeżania, czasem reakcji na poziomie 3 ms i wsparciem dla HDR, NVIDIA G-Sync oraz AMD FreeSync Premium. Podobnie jak u poprzedników, możecie kupić jednostkę wyposażoną w bardzo szybki dysk twardy SSD na złączu M.2 o pojemności do 2TB. 

Lenovo Legion 6. generacji: 5, 5 Pro i 7 - laptopy, które spełnią wszystkie oczekiwania?

Laptopy z serii Lenovo Legion 7 są już absolutnie bezkompromisowymi jednostkami. Korzystają z pełnego potencjału technologii chłodzenia Coldfront 3.0, potrafią dostosować prędkość działania wentylatorów do aktualnych potrzeb i regulować wydajność za pomocą oprogramowania Lenovo Legion AI Engine. Ponadto, mają podświetlane na 16,7 mln kolorów, gamingowe klawiatury z serii Lenovo TrueStrike z niskim skokiem i powiększony o 23% (względem poprzedników) trackpad, który jest jeszcze wygodniejszy i bardziej precyzyjny w użyciu. Tutaj również zastosowano specjalny system dźwięku Nahimik Audio 3D z możliwością wykorzystania zewnętrznego głośnika do uzyskania efektu przestrzennego. Obudowy w laptopach Lenovo Legion 7 wykonane są z połączenia różnych materiałów, ale dominuje aluminium na zewnątrz i wysokiej jakości plastik wewnątrz. Wokół matrycy o proporcjach 16:10 praktycznie nie ma żadnych ramek, co jeszcze pogłębia efekt zanurzenia się w rozgrywce. Szczegółowe informacje o specyfikacji modeli z serii Legion 7 znajdziecie tutaj. W sprzedaży dostępne są także warianty z oznaczeniem 7i, które zawierają procesory z rodziny Intel Core. 

Co bardzo ważne, wszystkie wspomniane powyżej laptopy Legion 6. generacji wyposażono w najnowszy komplet złączy, w tym USB 3.2 gen2 (mogące przesyłać obraz i dźwięk), gniazda słuchawkowe czy mikrofonowe, a także HDMI 2.1. Nie brakuje też najnowszych kart sieciowych z pełnym wsparciem dla standardu WiFi 6 (802.11 ax) i Bluetooth 5.2. Na dyskach pre-instalowany jest Windows 10 (lub 10 Pro w przypadku Lenovo Legion 7) i oprogramowanie antywirusowe McAffe LiveSafe. Nie można też zapomnieć o tym, że karty graficzne w najnowszych Legionach charakteryzują się najwyższym możliwym współczynnikiem TGP, co oznacza gwarancję najwyższej wydajności w grach. 

Ponadto w każdym laptopie znajdziecie testową wersję pakietu Microsoft Office 365. Wariant Legion 5 Pro oraz 7 mają atrakcyjnie podświetlane obudowy, ale tylko w najdroższym modelu otrzymacie pełny system oświetlenia RGB zamontowany dookoła obudowy. Lenovo w bonusie dodaje też specjalny pakiet serwisowy Lenovo Premium Care obowiązujący przez cały okres 2-letniej gwarancji. Laptopy Legion 6. Generacji wyposażone w karty RTX30 objęte są w standardzie 2-letnią usługą Premium Care zapewniającą obsługę wysoko wykwalifikowanego technika przez infolinię, czat czy e-mail, pierwszeństwo w doborze części, naprawę sprzętu z dojazdem do klienta oraz coroczną kontrolę kondycji komputera. To specjalna usługa dla tych, którzy po zakupie laptopa za kilka lub kilkanaście tysięcy złotych chcieliby spać spokojnie. 

cropper