Wszystko albo nic - Amazon stworzył pozycje obowiązkowe dla fanów piłki nożnej 

Wszystko albo nic - Amazon stworzył pozycje obowiązkowe dla fanów piłki nożnej 

Kajetan Węsierski | 01.12.2021, 21:30

Są tu fani piłki nożnej? Jeśli tak, to koniecznie musicie usłyszeć o serii "All or Nothing" od Prime Video! Trzy dotychczasowe sezony to prawdziwa porcja wiedzy dla wielbicieli futbolu. 

Jestem typem osoby, która chłonie dosłownie każdą produkcję związaną z piłką nożną, jaka tylko pojawi się w kinie lub mediach streamingowych. Nie ma dla mnie znaczenia, czy mówimy o pełnometrażowych filmach fabularnych, dokumentalnych czy też po prostu serialach, które obecnie jest już bardzo trudno zliczyć. Przyjmuję wszystko i z każdej produkcji staram się coś wyciągać. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Jak to zwykle bywa, są pozycje lepsze i są te nieco gorsze. Mamy takie, które zdają się naciągać fakty i nieco koloryzować rzeczywistość, a także takie, które w brutalny sposób przedstawiają rzeczywistość piłkarskiego świata. Szczególnie warte polecenia są natomiast trzy seriale piłkarskie na Prime Video, o których wciąż jest zdecydowanie zbyt cicho w naszym kraju. Mam ogromną nadzieję, że się to zmieni. 

A do napisania tego tekstu zmotywował mnie seans najnowszej produkcji spod tytułowego szyldu „Wszystko albo nic”. Wrócę jednak do niej w jednej z ostatnich części tekstu. Pozwolę sobie zacząć bowiem od najstarszej, która debiutowała już w 2018 roku. I już wtedy oczarowała sporą część globu. 

Manchester City 

„All or Nothing” to seria produkcji, które skupiają się na drużynach sportowych z całego świata. Początkowo były to ekipy związane z futbolem amerykańskim (pierwszy sezon w 2016 roku), a później wpleciono tu także piłkę nożną, a nawet hokej. Ja z oczywistych względów skupię się na mojej ulubionej dziedzinie i wrócę do 2018 roku, gdy na platformie od Amazona pojawił się serial o „Obywatelach”. 

Wszystko albo nic - Amazon stworzył pozycje obowiązkowe dla fanów piłki nożnej 

I choć prywatnie jestem ogromnym fanem Manchesteru United, to nie da się przejść obojętnie obok tego, jaką transformację za Pepa Guardioli przeszedł Manchester City. Grają cudowną piłkę (co pokazał ostatni mecz z PSG) i stanowią dziś wzór dla wielu innych ekip. Nie tylko pod względem postawy na boisku, ale też kolektywu, którego obraz wręcz wylewa się z mediów społecznościowych. 

A jak to wszystko było budowane od wewnątrz? Cóż, namiastkę tego pokazuje właśnie ten serial. Możemy przyjrzeć się drodze po Mistrzostwo Anglii, nawiązywaniu przyjaźni w drużynie, a nawet temu, jak wyglądają przemowy Pepa w przerwach meczów. Coś wspaniałego i ogromne pokłady wiedzy dla wszystkich sympatyków futbolu. Jeszcze nigdy nie mogliśmy zajrzeć tak głęboko do środka tak dużego klubu. 

Tottenham

Sukces oczywiście rodzi produkt i tak było również w tym przypadku - ekipa z Prime Video na tapet wzięła stołeczny klub z Anglii, Tottenham Hotspur. I to w nie byle jakim okresie, ale w chwili przejęcia zespołu przez gościa, który sam nakręca niezłe show - Jose Mourinho. I co? I ponownie udało się dowieźć! Pozycja jest po prostu fenomenalna, a wszystkiemu smaku dodają okoliczności. 

Wszystko albo nic - Amazon stworzył pozycje obowiązkowe dla fanów piłki nożnej 

Mowa o wspomnianym zatrudnieniu kontrowersyjnego „The Special One”, a także fakcie, iż tamten sezon został przecież przerwany przez globalną pandemię! Tak, ten temat również zostaje poruszony. Od wewnątrz możemy przyjrzeć się wpływowi wirusa nie tyle na sam biznes piłkarski, co na zawodników i sztaby trenerskie. Obserwujemy próbę przystosowania się do nowej sytuacji i walkę z czasem. 

Podobnie, jak w przypadku Manchesteru City, nie trzeba być wcale fanem „Kogutów”, ani nawet konkretnych zawodników czy samej osoby trenera. Jasne, uwielbienie do Premier League na pewno pomaga, ale to wszystko ogląda się po prostu jak świetny dokument. To zaledwie jeden sezon, więc warto dać szansę. 

Juventus

Jeśli chodzi o kluby piłkarskie, ekipa z Prime Video zdecydowała się opuścić Anglię i udać nieco bardziej na południe Europy - aż do Włoch. Najnowszy sezon serialu skupia się bowiem na ekipie z Turynu! Tu również nie dostajemy nudnego okresu, ale prawdziwą rewolucję. Oglądamy drużynę pod rządami legendarnego w niektórych kręgach Andrei Pirlo, a także z Cristiano Ronaldo w składzie! 

Wszystko albo nic - Amazon stworzył pozycje obowiązkowe dla fanów piłki nożnej 

To powinno wystarczyć, aby zachęcić Was do dania szansy temu, co dla nas przygotowano. Osobiście bawiłem się najgorzej ze wszystkich trzech wymienionych seriali (choć znacznie lepiej od sezonu o Reprezentacji Brazylii, który był tak nudny, że po prostu go pomijam i celowo nie wspominam), bo za dużo tu skrótów spotkań, a za mało wewnętrznych smaczków. Można było podjeść do tego nieco lepiej.

Nie jest jednak tragicznie, a sezon zdecydowanie ratuje CR7. I śmiem twierdzić, że w innej sytuacji, nigdy nie zobaczylibyśmy tego, jak jeden z najlepszych piłkarzy w historii zareagował na brak awansu w Lidze Mistrzów po rewanżowym spotkaniu z FC Porto (warto sprawdzić serial choćby dla tego jednego momentu). Fani Juventusu będą zachwyceni, ci piłki nożnej zadowoleni, a niedzielnym kibicom wciąż polecam, bo można się z tą drużyną polubić. 

Reasumując…

Jeśli Ty, Drogi Czytelniku, czujesz się związany z piłką nożną, mówimy tu o pozycjach wręcz obowiązkowych. Na ten moment to zaledwie trzy sezony (dla najwytrwalszych również o Reprezentacji Brazylii, ale raz jeszcze wspomnę - mocno odstaje jakością od pozostałych) po kilka odcinków i bez wątpienia zaowocują zbliżeniem się do klubów, których z zewnątrz może nawet nie trawiliśmy.

Wszystko albo nic - Amazon stworzył pozycje obowiązkowe dla fanów piłki nożnej 

To podróż przez korytarze ośrodków treningowych, szatnie, boiska oraz psychikę ludzi, którzy żyją piłką nożną na najwyższym poziomie. Widzimy zmiany, sympatyzujemy z nimi, a niekiedy wciąż nie potrafimy pojąć pewnych decyzji. I to jest coś wspaniałego, bo pokazuje, że za tym wszystkim również stoją ludzie. Dokładnie tacy, jak my. Co więcej, to dopiero początek, a ekipa z Amazona ma jeszcze prawdopodobnie wiele w zanadrzu.

Już teraz wiemy, że kręcony jest dokument o Arsenalu, a także kilka innych. Zdecydowanie warto czekać, śledzić nowości i być na bieżąco, bo to dawka wiedzy, której nie znajdziemy podczas transmisji meczów. Ekipa Prime Video odwala kawał dobrej roboty i po prostu zasługują, by ich za to pochwalić. Polecam mocno! 

Kajetan Węsierski Strona autora
Gry są z nim od zawsze! Z racji młodego wieku, dojrzewał, gdy zdążyły już zalać rynek. Poszło więc naturalnie z masą gatunków, a dziś najlepiej bawi się w FIFIE, produkcjach pełnych akcji oraz przygód, a także dziełach na bazie anime i komiksów Marvela. Najlepsza gra? Minecraft. No i Pajączek od Insomniac Games.
cropper