Najsmutniejsze pożegnania - śmierci bohaterów, które bardzo mocno bolały

Najsmutniejsze pożegnania - śmierci bohaterów, które bardzo mocno bolały

Mateusz Wróbel | 05.11.2021, 22:00

W grach skupiających się na wątku fabularnym bardzo często jesteśmy świadkami śmierci. Niektóre z nich potrafią utkwić w pamięci na długo, szczególnie wtedy, gdy bardzo mocno zżyjemy się z danym protagonistą. Sprawdźcie listę najsmutniejszych pożegnań.


Uwaga na spoilery z The Walking Dead, Mass Effect, The Last of Us 2, Mafia 2, Batman: Arkham City, Spec Ops: The Line, oryginalnego Final Fantasy VII, Gears of War 3 oraz Red Dead Redemption 2.


Lee Everett z The Walking Dead

Życie Lee Everett wywróciło się do góry nogami, gdy samochód mający zawieźć głównego bohatera The Walking Dead - Season One ulega uszkodzeniu. Mężczyzna chwilę po opuszczeniu pojazdu spotyka osamotnioną, zagubioną dziewczynkę o imieniu Clementine, którą postanawia się zająć - Lee nie miał zamiaru zostawić ją na pożarcie zombie. Przez całą wycieńczającą podróż rzeczona postać traktowała młodą osobę niczym córkę, co było po prostu piękne. Końcówka The Walking Dead, gdzie główny bohater pierwszego sezonu serii od Telltale Games spełnia swoje zadanie i ginie, była bardzo wzruszająca.

Thane Krios z Mass Effect

Thane Krios z Mass Effect był przedstawicielem zagrożonej rasy zwanej drellami. W przypadku naszego towarzysza z Mass Effect 2, został on wyszkolony przez hanarów na płatnego zabójcę potrafiącego wyeliminować (prawie) każdego - o ile klient przygotował wystarczającą ilość gotówki za dane zlecenie. Thane, gdy dowiedział się o swojej chorobie, postanowił zmienić wiele w swoim życiu, naprawiając jednocześnie błędy z przeszłości. Nie chciał, aby jego syn stał się takim "potworem", jak on, a po nawiązaniu bliższej relacji z Shepardem robił wszystko, aby pomóc mu w jego misji. Stąd też zginął z ostrza Kai Lenga broniąc salariańskiego radnego domu ludzkości - Cytadeli.

Joel z The Last of Us 2

Sytuacja z Joelem jest bliźniaczo podobnej do tej z Lee z The Walking Dead. Główny bohater The Last of Us całkiem przypadkiem spotkał młodą dziewczynę, którą postanowił się finalnie zaopiekować. Relacje między postaciami w dziele Naughty Dog z 2013 roku zostały nakreślone bardzo dobrze. Trochę gorzej wypadł scenariusz w pełnoprawnej kontynuacji, choć produkcji z 2020 roku nie można narzucić jednego - brutalności. Joel Miller zginął z rąk Abby, która wręcz zmasakrowała jego głowę kijem do golfa. Ta scena bolała, zdecydowanie bardzo mocno bolała, szczególnie wtedy, gdy kamera pokazywała nam wyjącą z płaczu Ellie.

Henry z Mafia 2

Vito Scaletta z Mafia II miał sporo problemów finansowych, więc aby szybko zarobić, zaczął wykonywać roboty zlecane przez rodziny żyjące w Empire Bay. W większości zleceń towarzyszył mu stary, dobry kumpel Joe Barbaro, a w późniejszym czasie również Henry Tomasino. To właśnie ten ostatni miał najkreatywniejsze pomysły na szybki zarobek, ale finalnie przejrzał go egzekutor chińskiej triady, Wong, który wziął sprawy w swoje ręce i kazał swoim "chłopcom" zmasakrować tasakami Henry'ego.

https://www.youtube.com/watch?v=B3APZCP3sDM 

Joker z Batman: Arkham City

Batman ścierał się z Jokerem przy każdej możliwej okazji, Tak naprawdę obu bohaterów łączyło wiele i nawet jeśli czasami nie było to dosadnie ukazywane, obaj w głębi duszy pragnęli, aby ten drugi nie odszedł z tego świata. W innym wypadku - ich życie w pewnym sensie straciłoby sens. Dlatego też widząc Mrocznego Rycerza wynoszącego na rękach nieżyjącego wymalowanego "geniusza intelektualnego", coś pęka w protagoniście Batman: Arkham City - jest to nawet dostrzegalne przez jego maskę.

Lugo z Spec Ops: The Line

Scenariusz w Spec Ops: The Line jest świetny i żałuję, że tak mało osób udało się go poznać. Produkcja opowiadająca o losach trzech żołnierzy z sił Delta Force może poszczycić się znakomitym scenariuszem, który każdy odbiorca może interpretować na własny sposób. W trakcie poznawania kolejnych szczegółów fabularnych, jesteśmy świadkami śmierci Johna Lugo, który zostaje zabity w okrutny sposób przez mieszkańców Dubaju. Pikanterii całej sytuacji dodaje fakt, że gra wystawia na próbę naszą psychikę, ponieważ tuż po zbliżeniu się do ciała kompana, możemy otworzyć ogień do nieuzbrojonych tubylców i w ten wręcz nieprzemyślany sposób wylać swoją złość.

Aerith z Final Fantasy VII

Aerith, a dokładniej Aeris w oryginalnym Final Fantasy VII nie miała okazji spędzić dużo czasu z Cloudem Strifem, ponieważ scenarzyści z japońskiego studia Square postanowili uśmiercić ją w świątyni pod Zapomnianym Miastem. Sytuacja może diametralnie zmienić się w odświeżonej wersji gry, ponieważ - jak pokazał nam już Final Fantasy VII Remake - deweloperzy wprowadzają wiele drastycznych zmian w fabule. Nadchodząca druga część siódmej odsłony kultowej serii zapowiada się zacnie i chyba najwięcej osób zadaje sobie teraz pytanie: czy Aerith w nowej wersji gry na pewno umrze? Tego powinniśmy dowiedzieć się już na przestrzeni 2022/2023 roku.

Dominic Santiago z Gears of War 3

Dominic Santiago z serii Gears of War był najbliższym przyjacielem Marcusa Fenixa. Zawsze sobie pomagali i nie inaczej było w trakcie przeprawy, która miała zakończyć się odnalezieniem rodziny wspomnianego wyżej bohatera. Niestety, ale po dotarciu do swojego rodzinnego domu, sojusznik protagonisty Gears of War 3 zauważył jedynie niedokarmioną, pokrytą bliznami żonę. Szybko domyślił się, że jego dwójka dzieci nie żyje i przez całą dalszą podróż widać było, że jedyne o czym myśli, to móc ponownie spotkać się ze swoimi najbliższymi w innym świecie. Przy pierwszej lepszej okazji poświęcił się, wyciągając Marcusa Fenixa oraz jego oddział z opresji.

Arthur Morgan z Red Dead Redemption 2

Na sam koniec zostawiłem Arthura Morgana z Red Dead Redemption 2. Przed premierą wiele osób narzekało, że nie będzie mogło wcielić się w młodszego Johna Marstona (suma summarum głównego bohatera pierwszej części marki Rockstar Games), ale jak finalnie zainteresowani przekonali się, była to świetna i przede wszystkim przemyślana decyzja. Arthur Morgan to zdecydowanie jedna z najlepiej napisanych postaci poprzedniej generacji konsol, a o jego odejściu będzie pamiętać się jeszcze lata. 

cropper