10 najlepszych Easter Eggów z Wiedźmina 3

10 najlepszych Easter Eggów z Wiedźmina 3

Bartosz Dawidowski | 27.06.2021, 16:00

Twórcy gier od epoki 8 bitowych komputerów osobistych i pierwszych konsol wrzucają do swych dzieł ukryte smaczki i przeróżne nawiązania do popkultury. Takie motywy, często przebijające "czwartą ścianę", nazywamy Easter Eggami. Nie zabrakło ich również w Wiedźminie 3.

W zasadzie określenie "nie zabrakło" w tym przypadku pobrzmiewa jak eufemizm. Wiedźmin 3 i rozszerzenia tego wspaniałego RPG akcji wyładowane są po brzegi mniej lub bardziej wyrafinowanymi Easter Eggami. Są to liczne nawiązania do innych gier, ale też do filmów i literatury. Przed wami malutki wycinek tych poukrywanych smaczków.

Dalsza część tekstu pod wideo

10. Monkey Island

W ekipie twórców Wiedźmina 3 nie zabrakło fanów klasycznych przygodówek point and click. W pewnym miejscu rozszerzenia Krew i Wino pojawia się bohater zwany Szczotą, który nie tylko wygląda jak Guybrush z The Secret of Monkey Island, ale tak jak on specjalizuje się w rymowanych bataliach.

9. Fronczewski i Baldur's Gate

Ten Easter Egg pojawia się po dotarciu do krańca mapy w Wiedźminie 3. Dziki Gon serwował w takiej sytuacji tekst "dotarłeś do miejsca, gdzie diabeł mówi dobranoc". To nawiązanie do tytułu amerykańskiego serialu z 1992 roku i do opowiadania Andrzeja Sapkowskiego. Z kolei w rozszerzeniu Krew i Wino po dotarciu do krańca mapy Geralt wypowiada słynną kwestię Piotra Fronczewskiego z Baldur's Gate: "Przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę".

8. Postapokaliptyczne credo

W pewnym obszarze Velen można natknąć się na NPCów którzy twierdzą, że "Wojna, wojna nigdy się nie zmienia. To oczywiście nawiązanie do słynnego hasła sygnującego markę Fallout ("War... war never changes").

7. Zabezpieczenia DRM i GOG

W pewnej tajemniczej wieży, która nagle pojawiła się na jednej z wysp Ard Skellige, znajduje się bardzo ciekawy motyw. W budynku znajdziemy uwięzionego maga, który kupił wieżę na aukcji, ale konstrukcja nie chce uznać go za prawowitego właściciela, ponieważ została wyposażona w system zwany Defensywnym Regulatorem Magiczny (DRM). Jedynym sposobem na przełamanie tej bariery jest pozyskanie księgi zwanej Globalnym Otwarciem Gotfryda (GOG). To oczywiście aluzja do stanowiska CD Projektu, który negatywnie ocenia systemy zabezpieczeń antypirackich DRM, oferując na GOG produkcje wolne od takich systemów.

6. Deweloperzy w grobach

Od dawna autorzy RPG-ów upodobało sobie cmentarne nagrobki jako miejsca do umieszczania komicznych komunikatów i wierszyków. Wisielczy humor dopisywał też warszawskiemu studiu, bo na cmentarzach wokół Beauclair ekipa złożyła do grobu część deweloperów. Przykładowo w grze można w tym rejonie znaleźć nagrobki Conrrada Tomashckievicha (Konrad Tomaszkiewicz to reżyser Wiedźmina 3) i Katarine Vladyki (Katarzyna Władyka to designerka questów). Na jednym z grobów znajdziemy też inskrypcję nawiązująca do Thedas z Dragon Age.

5. Autorzy Gwinta

Najciekawsza kategoria Easter Eggów to smaczki odwołujące się do samych deweloperów, upamiętniające ich w jakiś sposób w świecie gry. Motywów tego typu pojawiło się najwięcej w dodatku Krew i Wino. Właśnie tutaj, podczas turnieju Gwinta, pojawia się nawiązanie do autorów tej znakomitej minigierki. Organizatorem konkursu w grze jest hrabia Monnier, czyli Damien Monnier, jeden z głównych projektantów Gwinta. Protest podczas turnieju prowadzi krasnolud zwanym Takim, czyli postać nawiązująca do Rafała Jakiego, współtwórcy tej karcianki.
 

4. Krzyk Wilhelma

Słynny krzyk konającego mężczyzny, wykorzystywany od dekad w wielu filmach, pojawia się również w Wiedźminie 3. Wydaje go z siebie sam Geralt. Nie jest go jednak łatwo zmusić do tej czynności. W rzadkich przypadkach łowca potworów dobywa z siebie okrzyk Wilhelma podczas spadania z dużych wysokości, na pewną śmierć (nie do wody).

3. Malowidło z twórcami

Jeden z ciekawszych Easter Eggów autorzy ukryli w dodatku Krew i Wino. Tutaj, na szczycie Gorgony w Toussaint, można znaleźć obraz przedstawiający wizerunek (w zasadzie zdjęcie) grupy deweloperów z CD PROJEKT RED, którzy pracowali nad rzeczonym rozszerzeniem (większość również nad Dzikim Gonem). Dostanie się na szczyt nie jest jednak możliwe normalnymi sposobami. By zobaczyć ten Easter Egg trzeba użyć modów dostępnych na PC, odblokowujących konsole debug z listą poleceń.

2. Gra o Tron

Na wyspach Skellige, w zrujnowanej fortecy Kaer Almhult, można znaleźć zwłoki Tyriona Lannistera z "Gry o tron". Nie ma wątpliwości co do tożsamości ciała, na które natyka się nasz łowca potworów. Denat ma nie tylko charakterystyczne oblicze. Znajoma jest też sytuacja, w której znajdował się nieszczęśliwiec w serialu (zamknięcie w więzieniu położonym wysoko w przestworzach w "Grze o Tron").

1. Monty Python

CDP RED poszedł w ślady ekipy Black Isle, bo - tak jak w Fallout 2 - w Wiedźminie 3 nie brakuje odniesień do dzieł brytyjskich satyryków z grupy Monty Python. Tym razem nie chodzi o święty granat ręczny, ale o morderczego królika, którego można znaleźć przy wejściu do ukrytej jaskini w pobliżu wsi Benek. Przy zwierzaku roi się od trupów, które zabił krwiożerczy biały stwór, co stanowi wyraźne odniesienie do sceny ze "Świętego Graala".

W grze pojawia się kilka innych odniesień do "Monty Pythona"; Przeciwnicy potrafią krzyczeć, że matka Geralta była chomikiem (tekst ze "Świętego Graala" ). W polskiej produkcji pojawia się tez quest, który stanowi odniesienie do przerywającego milczenie pustelnika z "Żywotu Briana".

Źródło: własne
Bartosz Dawidowski Strona autora
Dla PPE pisze nieprzerwanie od momentu założenia portalu w 2010 roku. Przygodę z interaktywną rozrywką zaczynał od gier na kasetach magnetofonowych, by później zapałać miłością do Amigi i PlayStation. Wciąż tęskni za złotą erą najlepszych japońskich RPG-ów z lat 90. Fan strategii, gier oferujących symulacyjne elementy i bogatą immersję. Miłośnik lotnictwa w każdej postaci.
cropper