Metal Gear – jak grać, by poznać historię chronologicznie?

Metal Gear – jak grać, by poznać historię chronologicznie?

Kajetan Węsierski | 01.10.2020, 21:30

Na cykl o Big Bossie i Snake'u składa się całkiem sporo tytułów i niejednokrotnie spotkałem się z zagubieniem ze strony graczy, którzy nie wiedzieli, od czego zacząć. Spieszymy więc z małym ułatwieniem. Historię zdecydowanie warto poznać chronologicznie! 

Tydzień temu świat obiegła informacja o tym, że dwie kultowe odsłony serii Metal Gear trafiły na PC, co spotkało się z niebywale entuzjastyczną reakcją. Nie byłem tym ani trochę zaskoczony, albowiem nie od dziś wiadomo, że jest to historia wybitna i jedna z lepszych rzeczy, jakie Hideo Kojima dał branży gier wideo. Już od ponad trzydziestu lat skradamy się pomiędzy przeciwnikami i rozwiązujemy w ten sposób misje. 

I choć cykl ten, jak wiele innych, na które składa się tak wiele odsłon, cierpi na pewne spadki formy, to wciąż warto poznać całość. Wśród wszystkich części można znaleźć całą masę perełek i bynajmniej nie będzie o to bardzo ciężko. Mówimy przecież o wyjątkowo udanych projektach. Kto dziś nie zna Solid Snake’a albo Big Bossa?! No właśnie! 

Aby łatwiej było Wam poznać uniwersum, przygotowałem spis odsłon w kolejności chronologicznej. Jeśli ktoś z Was, Drodzy Czytelnicy, zechce poznać całą historię zgodnie z osią czasu jej wydarzeń, to powinien zrobić to właśnie w sposób podany poniżej. Koniecznie dajcie znać także, jakie są Wasze najlepsze wspomnienia z serią oraz która gra najbardziej przypadła Wam do gustu! Tymczasem przejdźmy do głównej części wpisu!

Metal Gear Solid 3: Snake Eater (PS2, 3DS* + PS3, Xbox 360, PS Vita**)

 • Czas akcji: 1964

Chcąc grać w kolejności chronologicznej, powinno zacząć się właśnie od trzeciej odsłony kultowej serii od Konami. Ta zadebiutowała w 2004 roku na PlayStation 2 i do dziś dostępna jest w oryginalnej wersji tylko na tę konsolę. Fabuła przedstawia nam początki Big Bossa i dzieje się w połowie lat 60. ubiegłego wieku.

*Gra ukazała się w wersji na konsolę od Nintendo w specjalnej wersji, która kładła nacisk na technologię 3D.
**Jako Metal Gear Solid HD Collection

Metal Gear Portable Ops (PSP)

 • Czas akcji: 1970

W całym zestawieniu nie wolno zapomnieć o tym, że także PlayStation Portable dostało swoje odsłony przygód Big Bossa! Akcja pierwszej dzieje się kilka lat po „trójce” i można w niej znaleźć całkiem sporo nawiązań do kilku kolejnych odsłon – szczególnie jeśli chodzi o prototyp mechanicznego ramienia. Zdecydowanie warto sprawdzić, zwłaszcza będąc fanem! 

Metal Gear Solid: Peace Walker (PSP + PS3, Xbox 360, PS Vita*)

 • Czas akcji: 1974

Kolejna odsłona na osi czasu i jednocześnie kolejna, która pojawiła się na kultowe już PSP. Skaczemy o następne pół dekady i dalej obserwujemy losy Big Bossa, tym razem w Puerto Rico, gdzie w dużej mierze dowodzimy naszą bazą organizacji militarnej. Bardzo ciekawa mechanika i bez wątpienia jeden z najlepszych tytułów na kieszonkową konsolę od Sony. 

*Jako Metal Gear Solid HD Collection

Metal Gear Solid  V: Ground Zeroes (PS3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PC)

 • Czas akcji: 1975

Stosunkowo krótka gra z 2014 roku stanowi swoisty pomost między ostatnią odsłoną z PlayStation Portable a kolejną, gdzie wszystko rozpoczyna się od bardzo popularnej sceny w łóżku szpitalnym. Dowiadujemy się, jak z dowódcy globalnej potęgi militarnej, lądujemy przykuci do łoża, nie wiedząc właściwie co się wydarzyło – Hideo sam określa ten tytuł mianem prequela. 

Metal Gear Solid: V: The Phantom Pain (PS3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PC)

 • Czas akcji: 1984

Przenosimy się do roku 1984 i raz jeszcze wchodzimy w buty Big Bossa. Debiutująca pięć lat temu gra to pokaz zdolności Hideo Kojimy i bez wątpienia jeden z najładniejszych tytułów na ubiegłą generację konsol. To po prostu bardzo mocna pozycja i może spodobać się nawet osobom, które nie są zaznajomione z serią. Zdecydowanie należy dać szansę. 

Metal Gear (PC, MS-DOS, MSX2, Commodore 64 + PS3, Xbox 360, PS Vita*)

 • Czas akcji: 1995

Od debiutu tej gry minęło ponad trzydzieści lat i chyba nie zaskoczę nikogo, jeśli zdradzę, że można się od niej solidnie odbić. Całość bardzo mocno przywodzi na myśl Commando, ale wciąż warto spróbować – to przecież właśnie tu poznajemy Solid Snake’a. Jest to także tytuł, który dał duży rozgłos imieniu Hideo Kojimy, oczywiście w pełni zasłużenie.

*Jako Metal Gear Solid HD Collection

Metal Gear 2: Solid Snake (MCX, Wii + PS3, Xbox 360, PS Vita*)

 • Czas akcji: 1999

Kontynuacja pierwszej części rozwinęła dosłownie wszystko, co mogliśmy oglądać trzy lata wcześniej. Tu ponownie mieliśmy do czynienia z opcją wybuchu konfliktu na globalną skalę i raz jeszcze uratować świat mogła dokładnie ta sama osoba – Solid Snake. Hideo Kojima, idąc za sukcesem pierwszej części, ponownie postawił na przemyślane skradanie, kosztem wybuchowej akcji i dzikich strzelanin. Do dziś jest to jedna z najciężej dostępnych części.

*Jako Metal Gear Solid HD Collection

Meta Gear Solid (PS1, PS3, PSP, PSV, PC)

 • Czas akcji: 2005

Ależ to był hit! Myślę, że nazwanie tej odsłony „przełomową” w kontekście całej serii wciąż nie oddałoby jej fenomenu. Jest to pierwsza część, której akcja dzieje się już w XXI wieku. To jedna z tych gier, które pomimo masy archaizmów, wciąż się nie starzeją. Solid Snake w najlepszej formie i zdecydowanie warto się z nim zapoznać – zwłaszcza że teraz dostępny jest w świetnej wersji na platformie GOG.

Metal Gear Solid 2: Substance (PS2, Xbox, PC + PS3, Xbox 360, PS Vita*)

 • Czas akcji 2007 - 2009 

Kontynuacja ciepło przyjętej części z 1998 roku zadebiutowała początkowo wyłącznie na PS2 z potytułem „Sons of Liberty” (rok później wydana została jej rozszerzona wersja, „Substance”). Grę charakteryzował podział na dwie części fabularne. W pierwszej, zdecydowanie krótszej, wcielaliśmy się w dobrze znanego Snake’a, a druga przyniosła nam zupełnie nową postać, Raidena. Ów nie został odebrany tak dobrze, jak na to liczono. 

*Jako Metal Gear Solid HD Collection

Metal Gear Solid 4: Guns of Patriots (PS3)

 • Czas akcji: 2014

Czwarta pełnoprawna odsłona kultowej serii od Hideo Kojimy ukazała się tylko na konsolę Sony poprzedniej generacji i jest to ogromna strata dla wszystkich, którzy tegoż sprzętu nie posiadają. Kolejny raz wcielamy się w Solid Snake’a – tym razem dużo bardziej doświadczonego, a co za tym idzie, brutalniejszego i znacznie pewniejszego siebie. Starość spowodowana licznymi eksperymentami jest tu jednym z tematów historii, co tylko dodaje jej smaku.

Metal Gear Rising: Revengeance (PS3, Xbox 360, PC)

 • Czas akcji: 2018

Tak, to prawda, Raiden przyjął się raczej średnio. Konami nie zamierzało go jednak całkowicie odstawiać i poświęcono mu bardzo ciekawy spin-off, który jest obecnie najbardziej posuniętą w przyszłość odsłoną serii. W przeciwieństwie do głównej osi cyklu, tu Kojima pełnił funkcję zaledwie producenta wykonawczego. To wciąż jednak niezwykle mięsisty hack’n’slash, z którym powinni zapoznać się wszyscy fani uniwersum. 

cropper