Nie tylko Google Stadia. Jakie serwisy oferują dziś streamowanie gier?

Nie tylko Google Stadia. Jakie serwisy oferują dziś streamowanie gier?

redakcja | 06.07.2019, 11:48

Google Stadia może być przedsięwzięciem najbardziej medialnym w dziedzinie streamowania gier, ale na pewno nie jest jedyną opcją dla zainteresowanych tematem. Ci już teraz mają różne opcje do wyboru, a w przyszłości zyskają kolejne.

Steam Link Anywhere

Dalsza część tekstu pod wideo

Gry: streamuje gry posiadane na PC

Streamuje na: Android, Raspberry Pi, Steam Link Box

Wczesna beta Steam Link Anywhere ruszyła w zeszłym miesiącu jeszcze przed Game Developers Conference (co miało zapewne przyćmić częściowo , a zainteresowani mogą ją pobrać na swoje komputery. Valve już od jakiegoś czasu próbuje swych sił w streamingu, lecz udostępniana dotychczas aplikacja Steam Link nie dawała możliwości streamowania gier poza własną siecią Wi-Fi. Anywhere to zmienia, lecz minusem pozostaje na razie fakt, iż usługa dostępna jest tylko na urządzeniach przenośnych z systemem Android Raspberry Pi i Steam Link Box. Wymagania nie są jednak duże: dobry upload i dobre połączenia z siecią na urządzeniu, na którym chcemy grać.

Serwis The Verge ocenił pozytywnie działanie Steam Link Anywhere, choć zwracał też uwagę na parę mankamentów, które mają zostać w przyszłości wyeliminowane (tak zapewniało Valve).

PlayStation Now

Gry: dostęp do stale poszerzanej biblioteki gier

Streamuje na: PS4, komputery z systemem Windows

PlayStation Now to usługa przypominająca Netflixa. Opłacając abonament otrzymujemy dostęp do stale poszerzanej biblioteki gier, na którą składają się tytuły z PS2, PS3 i PS4. Gry można streamować na PS4 i PC (wymaga to posiadania DualShocka 4) lub pobierać je na dysk twardy (dotyczy tylko PS4).

Minus? Gry działają obecnie w rozdzielczości nie wyższej niż 720p. Usługa nie jest oficjalnie dostępna w Polsce (choć stopniowo pojawia się w kolejnych krajach).

PS Now można przetestować za darmo na przestrzeni siedmiu dni, ale wymaga to podania numeru karty.

GeForce Now

Gry: stale poszerzona biblioteka gier i własne tytuły

Streamuje na: komputery Windows i Mac, Nvidia Shield

Serwis firmy Nvidia znajduje się na etapie zamkniętych beta-testów od października 2017 roku i możemy się do nich dostać, jeśli spełnimy kryteria (np. odpowiednie miejsce zamieszkania). Beta jest przy tym oczywiście darmowa, dając nam dostęp do kilkuset tytułów, m.in. PlayerUnknown's Battlegrounds czy Fortnite lub umożliwiając streamowanie gier posiadanych na Steam czy Battle.net. Nie wszystkie jednak będą działać.

Na marginesie warto dodać, że GeForce Now nie jest jedynym streamingowym przedsięwzięciem Nvidii. Na uwagę zasługuje również technologia GameStream. Pierwotnie dawała ona dostęp do posiadanych przez nas gier z PC na urządzeniach z rodziny Shield (nawet w jakości 4K HDR), ale dzięki nieoficjalnej aplikacji Moonlight można z niej korzystać też na Windowsie, MacOS, Linuxie, Androidzie, iOS, Chrome OS i urządzenia z systemem Amazon Fire. Potrzeba do tego karty graficznej GeForce GTX i darmowej aplikacji GeForce Experience.

Aplikacja Xbox

Gry: gry posiadane na Xbox One

Streamuje na: urządzenia z systemem Windows 10

Aplikacja daje możliwość grania w posiadane gry z konsoli Xbox One na urządzeniach z systemem Windows 10 (komputerach stacjonarnych, laptopach i tabletach), oferując przy tym szereg funkcji społecznościowych, jak opcja podglądania w co grają znajomy czy dzielenia się klipami z gier. Aplikacja umożliwia również ustawianie jakości streamowania (do 1080p i 60 klatek na sekundę).

HP Omen Game Stream

Gry: tytuły posiadane na PC

Streamuje na: komputery z systemem Windows 10

Usługa Game Stream dostępna jest dla osób posiadających odpowiednie modele komputerów z rodziny HP Omen. Pozwala ona strumieniować nasze gry na inne PeCety z systemem Windows 10 w obrębie własnej sieci Wi-Fi. Zakładając, że właściwy komputer posiadamy potrzebujemy jeszcze: pobrania odpowiednich sterowników HP i pobrania aplikacji Omen Command Center na urządzeniu, na którym mamy zamiar grać.

Remotr

Gry: tytuły posiadane na PC

Streamuje na: komputery z systemem Windows oraz urządzenia z iOS i Androidem

Remotr to darmowa platforma umożliwiająca streamowanie gier na komputerach oraz urządzeniach z systemami iOS i Android. Aby skorzystać z usługi, należy zainstalować dwie aplikacje: jedną dla hosta, drugą dla urządzenia, na którym chcemy zagrać.

Remotr oferuje wsparcie dla lokalnego multiplayera. Urządzenia przenośne (smartfony i tablety) można wykorzystać jako kontrolery z oddzielnymi ekranami.

Rainway

Gry: tytuły posiadane na Steam, Origin, uPlay i Battle.net

Streamuje na: komputery Windows, Mac i urządzenia przenośne z systemem Android (w planach jest również iOS)

Rainway to następna darmowa usługa. Pozwala ona streamować gry z naszych bibilotek w serwisach Steam, Origin, uPlay oraz Battle.net. Serwis oferuje szereg ustawień dających nam np. opcję wyboru jakości streama, a także innych przydatnych opcji.

Jump

Gry: biblioteka ponad 100 gier indie

Streamuje na: komputery z systemami Windows, Linux, Mac

Jump to, mówiąc najogólniej, Netflix dla gier indie. Serwis aktualnie posiada w ofercie ponad 100 (jak zapewnia) starannie wyselekcjonowanych tytułów. Płacąc niecałe 5 dolarów za miesiąc (dostępny jest też trwający 14 dni darmowy okres próbny), otrzymujemy do nich nieograniczony dostęp.

Ciekawe jest to, że w przypadku Jump serwery serwisu nie wykonują całej roboty. Częściowo wykorzystywany jest także nasz komputer.

Vortex

Gry: biblioteka ponad 100 gier

Streamuje na: komputery z systemem Windows, przeglądarkę Chrome, telefony z systemem Android

Vortex posiada w oferowanej bibliotece ponad 100 gier (m.in. Rainbow Six: Siege, Assassin's Creed: Odyssey, Shadow of the Tomb Raider), przy czym nadmienić trzeba, że niektóre z nich wymagają posiadania licencji, tzn. wcześniejszego wykupienia ich np. na Steam. Cena za miesiąc to niecałe 10 dolarów (bez okresu próbnego).

Playkey

Gry: tytuły posiadane na Steam, Origin, uPlay i Battle.net

Streamuje na: komputery z systemami Windows, MacOS, Linux

Playkey to serwis rosyjski umożliwiający streamowanie gier posiadanych w bibliotekach na Steam, Origin, uPlay i Battle.net. Usługę można wykupić na godziny lub zdecydować się na nieograniczony dostęp. Dla chętnych przygotowano darmowy okres próbny trwający dwadzieścia minut. Jak zapewnia serwis, aby cieszyć się najwyższą jakością (1080p, 60 FPS), należy posiadać łączne internetowe minimum 20 Mb/s.

Sieć Playkey jest też zdecentralizowana. Gracze posiadający kartę GTX 1080 lub lepszą mogą dołożyć swoją cegiełkę do jej lepszego funkcjonowania.

Parsec

Gry: tytuły posiadane na PC

Streamuje na: komputery Windows, Mac, urządzenia z systemem Android, Ubuntu, Raspberry Pi 3

W przypadku Parsec nie wykupujemy abonamentu, tylko płacimy za godzinę. Jaka stawka? To zależy. Rozpoczynając swoją przygodę z serwisem 'wypożyczamy' komputer. Od jego specyfikacji i lokalizacji zależy, ile zapłacimy za godzinę grania. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej, choć Parsec uczciwie informuje, że lepszym rozwiązaniem dla osób grających ponad 10 godzin tygodniowo jest złożenie własnego PeCeta.

Serwis oferuje też różne funkcje społecznościowe.

Shadow

Gry: tytuły posiadane na PC

Streamuje na: komputery Windows i Mac, urządzenia z systemami iOS i Android

Shadow to serwis należący do firmy Blade i obecnie dostępny jest tylko w Stanach Zjednoczonych. Chętni na skorzystanie z usługi mogą wykupić dostęp na miesiąc za 34,95 dolarów lub na cały rok. W tym drugim przypadku opłata za miesiąc jest mniejsza – wynosi 29,95 dolarów.

Blade sprzedaje także konsolę Shadow Ghost za niecałe 140 dolarów, która może być dobrym rozwiązaniem dla osób niechcących kupować drogiego komputera do grania. Umożliwia ona streaming gier w wysokiej jakości (4K i 60Hz lub 1080p i 144Hz) i generalnie oceniano ją całkiem nieźle. 

Źródło: własne
redakcja Strona autora
Wszechstronny autor – a to przygotuje materiał sponsorowany, a to komunikat redakcyjny. Znajdziecie go w każdym zakątku portalu jak to na szefa wszystkich szefów przystało. Nie tylko pisze, ale coś naprawi i wysłucha - piszcie na [email protected].
cropper