Comix Zone - Batgirl: The Lesson

Comix Zone - Batgirl: The Lesson

Tomek Grodecki | 29.12.2013, 12:50

Gdy Batman opuszcza Gotham, by ratować świat, ktoś musi zaprowadzić porządek w mieście. Pozwólcie, że przedstawię Wam Stephanie Brown, czyli najbardziej szaloną bohaterkę w dziejach komiksu!

W 2008 roku Cassandra Cain, z pomocą scenarzysty Adama Beechena, zrzuciła pelerynę Batgirl. Nastąpiło to w mini-serii zatytułowanej „Redemption”, która była swoistym hołdem dla komiksowej heroiny. Kwestią czasu wydawał się powrót postaci, choć tym razem rolę nietoperzycy przejęła Stephanie Brown. Czytelnicy mogli ją znać z poprzednich odcinków serii jako Spoiler – zamaskowaną pogromczynię przestępców z Gotham City. Zniknięcie lubianej przez fanów Cassandry wiązało się z pewnym ryzykiem, ale ostatecznie decyzja okazała się trafna... Nowy tytuł, już na starcie, podbił serca komiksiarzy i odświeżył skostniałe uniwersum.
Dalsza część tekstu pod wideo
 
Historia ukazuje nam losy młodej Stephanie Brown, która walkę z przestępczością musi pogodzić z nauką i studiami. W omawianym albumie znajdziemy kilka dopełniających się historii, które przedstawiają semestr na gothamskim uniwersytecie. Głównymi wrogami bohaterki jest, tym razem, organizacja „Order of the Scythe”, która z niewiadomych przyczyn morduje kolegę ze szkolnej ławki Stephanie. Na domiar złego, Batgirl zostaje oskarżona o popełnienie zabójstwa...
 
Przyznaję, że już dawno nie czytałem żadnej historii, w której tak łatwo było mi nawiązać kontakt z bohaterami. Bryan Q. Miller, będący scenarzystą serialu „Smallville”, doskonale odnalazł się w realiach komiksu. Dialogi jego autorstwa są niesamowicie autentyczne, przez co postacie wydają się naprawdę wiarygodne. W powieści znajdziemy również sporą dawkę humoru, który wyróżnia „Batgirl” spośród innych bat-tytułów.
 
Za rysunki w albumie odpowiada, uwielbiany przed młodsze pokolenie czytelników, Dustin Nguyen.  Jego okładki zdobiące poszczególne numery serii wyglądają obłędnie, jednak prawdopodobnie przez brak czasu artysta zmienia w komiksie styl rysunków. Zamiast akwareli, prace często przybierają charakter kreskówkowy, co odmienia klimat prezentowanej historii. Na szczególną uwagę zasługuje tu osiemnasty zeszyt, w którym Dustin łączy swoje dwa typy ilustracji – świat magiczny przedstawia za pomocą farb, zaś realny zwykłymi rysunkami. W albumie znajdziemy również całkiem niezłe ilustracje Pere Péreza, który zastępuje Nguyena pod koniec powieści oraz gościnny występ Ramona F. Bachsa, którego rysunki najmniej spodobały mi się z całej wymienionej trójki.

 
„Batgirl” spod pióra Bryana Q. Millera to doskonały przykład jak powinna wyglądać dobrze poprowadzona seria poboczna. Pomimo tego, że Batman pojawia się w historii dosłownie na jednym kadrze, komiks potrafi zainteresować czytelnika i zachęcić go do lektury następnych zeszytów. Nadal jestem zachwycony umiejętnościami pisarskimi i wrażliwością, z jaką scenarzysta buduje relacje między bohaterami.
 
Wciąż spotykam się z negatywnymi opiniami na temat skasowania serii o Stephanie Brown i ponownym wprowadzeniu klasycznej Batgirl – Barbary Gordon. W Stanach Zjednoczonych wywołało to wręcz burzę, ponieważ córka komisarza policji była jedną z niewielu komiksowych postaci, które dawały nadzieję niepełnosprawnym na normalne życie. Jest to tylko jeden z przykładów na to, że restart „Nowe DC Comics” przyniósł również negatywne zmiany. Pomimo decyzji firmy, fani wciąż oczekują powrotu Stephanie, który ma nastąpić w trzecim numerze nowej serii „Batman: Eternal”.
 
Na koniec prezentuję Wam cosplay utalentowanej Katarzyny „Kairi” Siedleckiej, która wykonała kapitalny strój Batgirl, inspirowany opisywanym przeze mnie komiksem. Zachęcam wszystkich do odwiedzenia oficjalnego fanpage'a cosplayerki - „kairi in COSPLAYland”!

 
Zamieszczone w artykule ilustracje pochodzą z oficjalnej strony wydawnictwa DC Comics. Autorami prac jest Dustin Nguyen. Zdjęcia cosplayu wykonał Tomek Grodecki.
 
Tomek „Tommy Gun” Grodecki
Źródło: własne
Tomek Grodecki Strona autora
cropper