Kajetan Węsierski Kajetan Węsierski 10.05.2021
Najlepsze filmy o piłkarzach – TOP 10
1172V

Najlepsze filmy o piłkarzach – TOP 10

W dzisiejszym rankingu filmów mam okazję przedstawić Wam produkcji w tematyce bardzo bliskiej mojemu sercu. Mówimy bowiem o futbolu, a produkcji nawiązujących do tej dyscypliny powstało naprawdę sporo. Postaram się więc przesiać ziarno od plew i zaprezentuję Wam wyłącznie najlepsze filmy o piłkarzach, jakie można obejrzeć. 

Tematyka dzisiejszego rankingu filmów jest mi szczególnie bliska. Nie jest bowiem żadną tajemnicą, że jestem ogromnym fanem piłki nożnej. I całkiem naturalną sprawą jest, że prócz samych meczów, oglądam również różnego rodzaju filmy, które związane są z najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie. A tych nie brakuje – są oczywiście lepsze i gorsze, ale każdy ma w sobie coś, co sprawia, że jest wyjątkowy. 

I właśnie takie tytuły chciałbym Wam dziś przedstawić. Mam nadzieję, że najlepsze filmy o piłkarzach, które wyartykułuję poniżej, pomogą wybrać coś na umilenie najbliższego wieczoru. Oczywiście nie będę zamykał się wyłącznie na jeden gatunek. Elementem wspólnym będzie piłka nożna, ale pojawią się zarówno produkcje fabularyzowane, jak i dokumentalne. Bez zbędnego przeciągania, przejdźmy do pierwszej pozycji! 

Antoine Griezmann: Historia Legendy (2019) – TOP 10 – Filmy o piłkarzach

Na ostatnim miejscu naszego rankingu znajduje się stosunkowo świeża produkcja, którą można obejrzeć na Netflixie. Przedstawia historię Antoine Griezmanna – reprezentanta Francji, który broni obecnie barw FC Barcelony. Twórcy pozwalają nam przekonać się o tym, co stało za niewątpliwym sukcesem filigranowego piłkarza. A na brak trofeów nie może przecież narzekać – zwłaszcza będąc Mistrzem Świata sprzed trzech lat. 

Antoine Griezmann: Historia Legendy (2019) – Filmy o piłkarzach

Pele (2021) – TOP 9 – Filmy o piłkarzach

Najnowsza pozycja na liście, albowiem debiutowała kilka tygodni temu na Netflixie. I osobiście bardzo polecam ją zobaczyć. Bardzo przyjemna podróż przez karierę legendarnego piłkarza, którego większość z nas nie miała przyjemności oglądać na żywo. A cyfrowe rekonstrukcje jego goli, które przedstawiane są w dzisiejszej jakości, robią piorunujące wrażenie. Doskonale widać, dlaczego młody Brazylijczyk tak szybko stał się obiektem kultu. 

Pele (2021) – Filmy o piłkarzach

Ronaldo (2015) – TOP 8 – Filmy o piłkarzach

Tego piłkarza nie muszę chyba przedstawiać nikomu – nawet osobom, które z piłką nożną nie miały styczności. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych osobistości na świecie i piłkarz, którego etyka pracy obrosła już do rangi mitów. Warto przyjrzeć się temu, co dzieje się w głowie tak genialnego piłkarza. Produkcja ma dla mnie jednak spory minus – wydana została sześć lat temu, a przez ten czas Cristiano osiągnąć całą masę kolejnych sukcesów. 

Ronaldo (2015) – Filmy o piłkarzach

Ucieczka do zwycięstwa (1981) – TOP 7 – Filmy o piłkarzach

Przyszła pora na pierwszą fabularną produkcję w zestawieniu i od razu sięgamy po hit sprzed czterdziestu lat! Film opowiada o grupie jeńców wojennych, którzy zamierzają zbiec z obozu pracy w trakcie meczu piłkarskiego rozgrywanego przeciwko Niemcom. Kluczowa jest tu jednak obsada, bo prócz znanych aktorów (Stallone, Caine) możemy zobaczyć również genialnych piłkarzy (Pele, Moore, a nawet Kazik Deyna)!

Ucieczka do zwycięstwa (1981) – Filmy o piłkarzach

Dwóch Escobarów (2010) – TOP 6 – Filmy o piłkarzach

Tu zaznaczę na wstępie jedno – to tylko częściowo film o piłkarzu. Produkcja od Jeffa oraz Michaela Zimbalist przedstawia nam obraz skorumpowanej Kolumbii, której fundamenty uginały się pod ciężarem biznesu narkotykowego. Andres Escobar ma tu jednak ogromne znaczenie, a historia o tym, jak błąd na boisku kosztował go życie, znana jest na całym świecie. Piękna i jednocześnie bardzo smutna historia. 

Dwóch Escobarów (2010) – Filmy o piłkarzach

United (2011) – TOP 5 – Filmy o piłkarzach

A skoro jesteśmy już przy smutnych historiach, warto przejść do dramatu o „Dzieciakach Busby’ego”, który oparty jest (niestety) na faktach. Film przedstawia nam losy pamiętnej drużyny Manchesteru United, w której znajdowała się niepojęta liczba ogromnych i prosperujących talentów. Niestety katastrofa w Monachium wszystko zepsuła. Dla równowagi warto jednak dodać, że to nie tylko opowieść o stracie, ale również swego rodzaju odrodzeniu. Cudowna produkcja. 

United (2011) – Filmy o piłkarzach

Przeklęta Liga (2009) – TOP 4 – Filmy o piłkarzach

Tuż za podium plasuje się genialna pozycja biograficzna o niezwykle utalentowanym menadżerze piłkarskim, Brianie Clough. Mężczyzna w bardzo młodym wieku objął posadę w wymagającym klubie, jakim bez wątpienia ówcześnie było Leeds United. Jego przygoda nie potrwała jednak długo, albowiem spędził tam zaledwie 44 dni. Był to jednak niezwykle mroczny czas, w którym nie brakowało kontrowersji.

Przeklęta Liga (2009) – Filmy o piłkarzach

The Class of 92 (2013) – TOP 3 – Filmy o piłkarzach

Paul Scholes, Ryan Giggs, Nicky Butt, David Beckham i bracia Gary oraz Phil Neville… Dziś każdy z tych zawodników jest doskonale znany każdemu, kto interesuje się futbolem nie od dziś. Wszyscy zaczynali w jednym miejscu, w jednym czasie i pod wodzą jednego menadżera – Sir Alexa Fergusona. Łączy ich jeszcze jeden element – każdy odniósł niebywały sukces i dorobił się całej masy trofeów. I właśnie o tym opowiada film.

The Class of 92 (2013) – Filmy o piłkarzach

Gol (2005) – TOP 2 – Filmy o piłkarzach

Nie znam fana piłki nożnej, który nie oglądałby serii filmów od Dany’ego Cannona! To bez wątpienia jedne z najbardziej znanych produkcji związanych z tą dyscypliną, a wszystko zaczęło się przy okazji pierwszej odsłony, w 2005 roku. Historia opowiada o młodym Santiago, który został zauważony przez selekcjonera z Anglii i rozpoczął swoją drogę na szczyt. Fenomen produkcji wynika prawdopodobnie z tego, że każdy z nas mógł się z nim utożsamić. 

Gol (2005) – Filmy o piłkarzach

Diego (2019) – TOP 1 – Filmy o piłkarzach

Na najwyższym stopniu podium ląduje film, który zadebiutował zaledwie dwa lata temu – w momencie, gdy Diego Maradona jeszcze żył. To cudowna opowieść, której największą zaletą jest fakt, że nie stara się niczego tuszować. Poznajemy „boga futbolu” dokładnie takiego, jakim był. Z tego względu, obok niewątpliwych dokonań piłkarskich, możemy poznać tę mroczną stronę... Pełną narkotyków, prostytucji i mafijnych rozliczeń. Warto, zwłaszcza że całość dostępna jest na HBO Go. 

Diego (2019) – Filmy o piłkarzach

Filmy o piłkarzach – Podsumowanie 

I w ten sposób przebrnęliśmy przez cały ranking filmów. Mam nadzieję, że czytało Wam się to tak gładko, jak gładko poszło wygranie Arsenalowi mistrzostwa Premier League w sezonie 2003/2004 (wspomnienie dla fanów klubu z Londynu na osłodę sezonu :)). Jestem przekonany, że każdy fan futbolu znajdzie tu coś dla siebie – a nawet jeśli, Drogi Czytelniku, nie interesujesz się tym sportem, same filmy mogą do tego zachęcić. 

Najlepsze filmy o piłkarzach to oczywiście zestawienie, w którym nie mogło obyć się bez kilku subiektywnych wyborów. Jestem przekonany, że każdy z Was może mieć w głowie produkcję, która się tu nie znalazła, a być może powinna. W takim przypadku bardzo zachęcam do dzielenia się nimi w sekcji komentarzy! Może trafi się film pełnometrażowy, którego jakimś cudem sam nie widziałem – może się tak zdarzyć. 

Tagi: filmy football piłka nożna Ranking sport