Kajetan Węsierski Kajetan Węsierski 02.04.2021
Najbardziej inspirujące filmy – TOP 20 (Netflix, HBO Go i inne)
1296V

Najbardziej inspirujące filmy – TOP 20 (Netflix, HBO Go i inne)

Dzisiejszy ranking filmów bez wątpienia wpłynie na Was w motywujący sposób i pchnie do działania. Na tapet weźmiemy bowiem najlepsze inspirujące filmy, jakie możecie dziś oglądać. Od produkcji sportowych, przez dramaty, aż po thrillery. Zdecydowanie było w czym wybierać i mam nadzieję, że znajdziecie coś dla siebie.

Każdy ma czasem gorszy dzień i potrzebuje zastrzyku motywacji oraz przysłowiowego kopa w tyłek. To normalne – jesteśmy przecież tylko ludźmi i niekiedy mamy zjazd. Nie można ciągnąć całego życia na wewnętrznym napędzie, więc bardzo często przydają się źródła inspiracji z zewnątrz. Osobiście bardzo często czerpię je z popkultury – książek, seriali, gier wideo oraz oczywiście produkcji pełnometrażowych. I to właśnie nimi dziś się zajmiemy. Szykujcie się na nowy ranking filmów!

Wszystkie wymienione poniżej tytuły można bez problemu opisać jako inspirujące filmy. Często wycisną z Was ostatnie łzy, ale prawdopodobnie pchną także do wyciskania ostatnich kropli potu podczas treningów lub w różnego rodzaju życiowych zmaganiach. Zdecydowanie warto je poznać, bo wszystkie mają sporą jakość. Jeśli natomiast macie swoich faworytów – standardowo podrzućcie ich w sekcji komentarzy.

Niezłomny (2014) – TOP 20 – Inspirujące filmy

Biograficzna historia o Louisie Zamperinim, biegaczu olimpijskim, który podczas II Wojny Światowej został jeńcem Japonii. Dwa lata w tamtejszych obozach są niczym cała wieczność, więc miał przed sobą naprawdę trudne zadanie. Szybko przekonał się, że niezłomność będzie tu na wagę złota.

Niezłomny (2014) – Inspirujące filmy

Mały Książę (2015) – TOP 19 – Inspirujące filmy

Z książkowym pierwowzorem do czynienia miał chyba każdy. Jeśli jednak przygody małego bohatera znacie na pamięć, wciąż warto sięgnąć po film sprzed sześciu lat. O walorach motywacyjnych chyba nie muszę wspominać (i nie trzeba być wcale dzieckiem), ale warto napisać, że całość została zrealizowana w przepiękny sposób.

Mały Książę (2015) – Inspirujące filmy

McImperium (2016) – TOP 18 – Inspirujące filmy

Kto nigdy nie jadł w McDonalds, niech pierwszy rzuci nuggetsem! Jestem przekonany, że wszyscy mieliśmy okazję przynajmniej raz skorzystać z usług restauracji. To globalna marka, ale zastanawialiście się kiedyś, ile było pracy i jakie działania trzeba było podjąć, by dojść na sam szczyt? Odpowiedź w filmie!

McImperium (2016) – Inspirujące filmy

Dosięgnąć kosmosu (1999) – TOP 17 – Inspirujące filmy

Świetny film z Laurą Dern, Chrisem Cooperem i młodziutkim Jakem Gyllenhaalem. Ten ostatni wciela się na potrzeby produkcji w małego chłopca, który ma jedno ogromne marzenie – skonstruować własną rakietę i wysłać ją na orbitę. Nie będzie to zadanie proste, ale jego upór i wiara w swoje możliwości pozwolą mu sięgać gwiazd – całkiem dosłownie.

Dosięgnąć kosmosu (1999) – Inspirujące filmy

Trener (2005) – TOP 16 – Inspirujące filmy

Jedna z moich ulubionych pozycji z Samulelem L. Jacksonem, a jednocześnie tytuł, który poleciłbym absolutnie każdemu. Choć całość opowiada o koszykówce i grających w nią dzieciakach z marginesu społecznego, to pokazuje wiele prawd o życiu, dążeniu do celów oraz tym, co właściwie jest najważniejsze w drodze do dorosłości.

Trener (2005) – Inspirujące filmy

Podaj dalej (2000) – TOP 15 – Inspirujące filmy

Czasem nie spodziewamy się nawet, jak wielki wpływ na drugiego człowieka może mieć nasz gest. W dramacie z 2000 roku zostało to przedstawione bardzo dosadnie. Mamy tu do czynienia z czymś na wzór efektu motyla, gdzie działanie młodego chłopca inicjuje cały łańcuszek kolejnych, szczęśliwych zdarzeń. Bardzo optymistyczna produkcja, choć nie obędzie się bez przygnębiających momentów.

Podaj dalej (2000) – Inspirujące filmy

Moneyball (2011) – TOP 14 – Inspirujące filmy

Brad Pitt dał tu prawdziwy pokaz swojego pokaźnego talentu aktorskiego. Wcielając się w słynnego trenera baseballa, Billy’ego Beane’a, pokazał, w jaki sposób ów zrewolucjonizował sport zespołowy i jego postrzeganie. Mężczyzna udowodnił, że analityka może być kluczem do przekroczenia kolejnych granic w grach drużynowych, a biografia od Bennetta Millera idealnie to uchwyciła.

Moneyball (2011) – Inspirujące filmy

Mulan (1998) – TOP 13 – Inspirujące filmy

Świetna animacja z końcówki ubiegłego roku to jedno z największych dzieł Disneya. Pokazała nam, że jako ludzie, możemy stawić czoła wszystkiemu. Ograniczeń nie powinny nakładać na nas pochodzenie, kultura, a nawet płeć. Mulan udowodniła bowiem, że choć jest kobietą, może być w wielu sprawach lepsza od mężczyzn. Nie ma sensu szufladkować i generalizować – za to warto wyrywać się schematom.

Mulan (1998) – Inspirujące filmy

127 godzin (2010) – TOP 12 – Inspirujące filmy

Dramat sprzed dekady przedstawia nam Arona Ralsona – młodego, ale ambitnego wspinacza górskiego, który pewnego weekendu udaje się na jedną ze swoich rutynowych eskapad. Ta jednak potoczy się w bardzo nietypowy sposób, przez co dojdzie do niebezpiecznej sytuacji – ręka mężczyzny zostanie przygnieciona przez głaz. W tym momencie rozpocznie się walka przede wszystkim o swoje cenne życie.

127 godzin (2010) – Inspirujące filmy

Amadeusz (1984) – TOP 11 – Inspirujące filmy

Najstarszy film na liście, ale zdecydowanie wybitny. Przedstawia nam jednego z największych muzyków w dziejach – Wolfganga Amadeusza Mozarta. Gdy ów przybywa do Wiednia, by pokazać swoje niesamowite zdolności, zachodzi za skórę Antoniemu Sallieriemu. I tak rozpoczyna się batalia dwóch mężczyzn, która wyciągnie z obu niewiarygodne pokłady talentu.

Amadeusz (1984) – Inspirujące filmy

Creed (2015) – TOP 10 – Inspirujące filmy

Na dziesiątym miejscu melduje się spin-off serii o Rockym Balboa – tym razem o młodym Creedzie, w którego wciela się genialny Michael B. Jordan. Ponownie w centrum jest boks i raz jeszcze zdaje się on symbolizować wewnętrzną walkę bohatera oraz przemianę, jaka w nim zachodzi pod wpływem treningów, starć i kolejnych etapów kariery.

Creed (2015) – Inspirujące filmy

Whiplash (2014) – TOP 9 – Inspirujące filmy

Kolejna produkcja muzyczna na liście, ale tym razem o perkusiście! Dramat autorstwa Damiena Chazelle przedstawia nam ambitnego muzyka, który dąży do zostania jednym z najlepszych twórców muzyki jazzowej. Droga ta nie jest jednak łatwa i usłana różami. Cóż, a jeśli tak, to na pewno tymi, które posiadają najwięcej kolców. Zadanie jest więc jedno – nigdy się nie poddać.

Whiplash (2014) – Inspirujące filmy

Wielki Mike (2009) – TOP 8 – Inspirujące filmy

O tej produkcji wspominałem już kilkukrotnie w różnych rankingach – wypada jednak napisać o niej również tutaj. Pokazuje bowiem, że nawet największe ograniczenia można pokonać. Potrzeba tylko odpowiedniego zapału oraz otoczenia się ludźmi, którzy będą nas pchali do osiągania kolejnych zwycięstw i pomogą nam omijać przeszkody.

Wielki Mike (2009) – Inspirujące filmy

Buntownik z Wyboru (1997) – TOP 7 – Inspirujące filmy

Bardzo inspirująca produkcja o tym, że czasem skrywamy w sobie pokłady prawdziwych talentów. Kluczem jest znaleźć osobę, która będzie w stanie je z nas wyciągnąć i pomóc rozwinąć. I sam film bardzo do tego motywuje, w czym pomaga oczywiście znakomita obsada aktorska – Matt Damon, Robin Williams, Ben Affleck czy Stellan Skarsgard!

Buntownik z Wyboru (1997) – Inspirujące filmy

Do utraty sił (2015) – TOP 6 – Inspirujące filmy

Kolejny film na liście z Gyllenhaalem, ale tym razem o zupełnie innej tematyce. Wciela się on bowiem w niepokonanego boksera, który na skutek śmierci żony, stacza się i gubi w życiu. I gdy wydaje się, że nie ma już dla niego ratunku, a on sam skończy w rzece albo z kulką w głowie, przypomina sobie o córce. Ta staje się dla niego motorem napędowym w walce o powrót między liny.

Do utraty sił (2015) – Inspirujące filmy

W Pogoni za Szczęściem (2006) – TOP 5 – Inspirujące filmy

Cudowny film i jeden z moich faworytów, jeśli chodzi o dzieła z Willem Smithem. Dostajemy bowiem skondensowaną do dwóch godzin wiedzę o życiu oraz prawach, jakimi się ono rządzi. Często bowiem daje po tyłku i potrafi sprowadzić nas na ziemię. Prawdziwą siłą jest jednak to, by sobie z nim poradzić. I nie dać wmówić, że nie damy rady.

W Pogoni za Szczęściem (2006) – Inspirujące filmy

Nietykalni (2011) – TOP 4 – Inspirujące filmy

Historia przedstawiona w tym filmie jest tak piękna, że czasem bardzo trudno uwierzyć mi, iż została stworzona na faktach. Gdy sparaliżowany milioner zatrudnia recydywistę, jako swojego asystenta, nie może spodziewać się, do ilu ciekawych sytuacji to doprowadzi. Kolejny film, który udowadnia, że podstawą sukcesu w życiu są dobrzy ludzie wokół.

Nietykalni (2011) – Inspirujące filmy

Forrest Gump (1994) – TOP 3 – Inspirujące filmy

Mam wrażenie, że w ostatnich rankingach cały czas wspominam o tej produkcji. Cóż, nie można mieć jednak o to żadnych pretensji. Robert Zemeckis wyprodukował prawdziwy hit – film, który zdaje się wręcz ponadczasowy. Kultowa historia Forresta Gumpa to dawka inspiracji na naprawdę długi okres, albowiem można czerpać motywacje dosłownie z każdej minuty.

Forrest Gump (1994) – Inspirujące filmy

Rocky (1976-2006) – TOP 2 – Inspirujące filmy

Nie potrafię wybrać wyłącznie jednego filmu, przykro mi. Jest to dla mnie jedna z ulubionych serii i zbiór tytułów, które oglądałem po kilkanaście razy – za każdym razem czerpiąc masę motywacji do treningów oraz samego działania w życiu. Jeśli potrzebujecie inspiracji, to Sylvester Stallone zaserwuje odpowiednią dawkę dosłownie w każdej z części. W różnej formie, odmiennych sytuacjach, ale zawsze z wiarą. Zresztą, inspirujące było samo dążenie przez Sly’a do produkcji Rocky’ego, ale o tym kiedy indziej.

Rocky (1976-2006) – Inspirujące filmy

Skazani na Shawshank (1994) – TOP 1 – Inspirujące filmy

W życiu mało co dzieje się natychmiast. Przecież nie od razu zbudowano Rzym, a od małego wpaja się nam, że to kropla drąży skałę. Cóż, tak właśnie jest. I doskonale przedstawia to film Franka Darabonta, który urósł już do miana kultowego – w pełni zasłużenie, warto dodać. Obserwujemy bowiem niesłusznie skazanego bankiera, którego chęć przetrwania w więzieniu zamieni się po czasie w... dążenie do ucieczki.

Skazani na Shawshank (1994) – Inspirujące filmy

Inspirujące filmy – Podsumowanie

I jak? Wasza motywacja wzrosła już po samej lekturze rankingu filmów? Jestem przekonany, że jest taka szansa, albowiem nawet niektóre z powyższych zdjęć potrafią dać inspirującego kopa. Mam nadzieję, że znaleźliście tu pozycje, których szukaliście, a które umilą Wam najbliższe dni jakimś seansem.

Inspirujące filmy, przez które przed chwilą przebrnęliście, to oczywiście tylko niewielka część wszystkich, które powstały. Nie obyło się bez wpływu gustu i subiektywnych wyborów, choć jestem pewien, że co do większości zapanuje ogólna zgoda. Jak jednak napisałem we wstępie – jeśli macie swoje ulubione tytuły, które nie zmieściły się w naszym zestawieniu, podrzućcie je poniżej. Sam chętnie się zapoznam!

Tagi: filmy inspiracja motywacja ranking filmów