Kajetan Węsierski Kajetan Węsierski 02.05.2021
Najlepsze filmy animowane – TOP 15 (Netflix, HBO Go i inne)
1842V

Najlepsze filmy animowane – TOP 15 (Netflix, HBO Go i inne)

Na dziś przygotowaliśmy dla Was zestawienie, które zawiera najlepsze filmy animowane, jakie mogliśmy oglądać w minionych latach. Nie mam wątpliwości, że każdy znajdzie tu coś dla siebie, albowiem wszystkie tytuły przedstawione w rankingu filmów wypadają bardzo uniwersalnie. Zdecydowanie warto rzucić okiem!

Dziś na tapet weźmiemy filmy animowane! I jest to temat bardzo mi blisko, albowiem naprawdę mocno interesuję się tego typu produkcjami. Czego by bowiem nie napisać, nie jest tak, iż są one wyłącznie dla dzieci. Największe hity światowych studiów, jak choćby Pixara, trafiają dosłownie do każdego – to produkcje, które każdy zinterpretuje na swój sposób, a przez jakość ich wykonania, po prostu trudno się nudzić.

I zaznaczę już we wstępie, że choć będą to najlepsze filmy animowane, to nie znajdziecie tu przedstawicieli animacji japońskich. Te traktuję bowiem jako swego rodzaju osobną kategorię i trudno byłoby mi połączyć obie formy w jednym zestawieniu. Na anime na pewno przyjdzie kiedyś czas, ale teraz zajmijmy się produkcjami europejskimi oraz amerykańskimi – gdyż to właśnie te wypełnią listę. Bez dalszego przedłużania, zapraszam!

Potwory i Spółka (2001) – TOP 15 – Filmy animowane

Z tym filmem łączą mnie szczególne więzi, albowiem był to pierwszy film, na który rodzice zabrali mnie do kina. I choć nie bawiłem się zbyt dobrze (może byłem za mały), to po kilku kolejnych seansach wreszcie się przekonałem do tego zamysłu. Z perspektywy czasu mam do tego dzieła naprawdę sporo miłości i ogromny szacunek. Bardzo świeża idea!

Potwory i Spółka (2001) – Filmy animowane

Kraina Lodu (2013) – TOP 14 – Filmy animowane

Świetna opowieść o dwóch siostra – Annie oraz Elsie, które wraz z grupką urokliwych przyjaciół, wyruszyli na poszukiwania rozwiązania zagadki kryjącej się za mocą drugiej z dziewczynek. Produkcja urosła do skali niespodziewanego fenomenu, a druga część udowodniła to, wbijając niesamowity wynik w box office.

Kraina Lodu (2013) – Filmy animowane

101 Dalmatyńczyków (1961) – TOP 13 – Filmy animowane

Sześćdziesiąt - dokładnie tyle lat minęło, odkąd film ten zadebiutował na świecie. Nieźle, prawda? Choć zdradzę, że bynajmniej nie jest najstarszym ze wszystkich, o których tu wspomnę. Historia uroczych psiaków w łaty to przygoda dla młodszych i starszych, a ja sam wspominam dziesiątki seansów na kasetach VHS. Prawdziwy klasyk, który trzeba znać.

101 Dalmatyńczyków (1961) – Filmy animowane

Jak wytresować smoka (2010) – TOP 12 – Filmy animowane

Wow, nieco szokujące jest to, że minęła ponad dekada, odkąd mogłem oglądać tę animację w kinie. Cóż, pod względem realizatorskim nie zestarzała się ani odrobinę. Wciąż robi duże wrażenie i dalej świetnie się ją ogląda. To opowieść o tym, że warto stawiać na swoje i nie ma sensu kierować się stereotypami – te mogą łatwo mylić.

Jak wytresować smoka (2010) – Filmy animowane

Ralf Demolka (2012) – TOP 11 – Filmy animowane

Cudowna produkcja – zwłaszcza dla fanów gier. Ja nadrobiłem ją po kilku lat i muszę przyznać, że choć byłem już pełnoletni, bawiłem się znakomicie. Liczba odniesień do przeróżnych produkcji na komputery i konsole jest ogromna, a najwięksi fani bez wątpienia będą bawić się świetnie, szukając kolejnych easter eggów.

Ralf Demolka (2012) – Filmy animowane

Odlot (2009) – TOP 10 – Filmy animowane

Znakomita opowieść o trosce i bliskości, ale także o przemijaniu, kruchości oraz stracie. Piękna animacja od Pixara, w której oglądamy dwóch bohaterów – starszego pana oraz młodego skauta, który gotów jest na największą przygodę w swoim życiu. I choć opis może brzmieć prozaicznie, warto dać szansę. Nie zawiedziecie się.

Odlot (2009) – Filmy animowane

Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków (1937) – TOP 9 – Filmy animowane

Przyznać się – kto nie wiedział, że animacja o Królewnie Ścieżce kończy w tym roku 84 lata? Ja dowiedziałem się o tym zaledwie kilka miesięcy temu i byłem w ogromnym szoku. Mówimy przecież o filmie, który wciąż wygląda bardzo dobrze. Animacja jest płynna, historia chwyta za serce, a wszystko zostało tam zrealizowane wręcz wzorowo.

Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków (1937) – Filmy animowane

Gdzie jest Nemo? (2003) – TOP 8 – Filmy animowane

To pytanie, które zadawano sobie na początku XXI wieku wyjątkowo często! Znakomity film i piękne kino drogi – historia o podróży dwóch rybek, które cały czas zmieniają się również wewnętrznie. Liczne przeszkody oraz trudy bardzo na nie wpływają, ale przecież nic nie jest wystarczająco silne, by zatrzymać rodzicielską miłość i przyjaźń.

Gdzie jest Nemo? (2003) – Filmy animowane

Iniemamocni (2004) – TOP 7 – Filmy animowane

Kino superbohaterskie od Pixara i Disneya? A czemu nie! W tym przypadku dostaliśmy całą rodzinkę obdarzoną niesamowitymi mocami, co sprawdziło się bardzo dobrze. Do dziś pamiętam, jak dobry był marketing tej produkcji w naszym kraju – bohaterów i elementy związane z tytułem widziałem dosłownie wszędzie – od magazynów w kioskach, aż po zabawki w McDonalds! Czego by jednak nie mówić, to kawał dobrego filmu.

Iniemamocni (2004) – Filmy animowane

Król Lew (1994) – TOP 6 – Filmy animowane

Klasyk, którego nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Piękna opowieść o mieszkańcach afrykańskich stepów, walkach między nimi oraz licznymi perypetiami lwów. Trzeba jednak zaznaczyć, że to mocny wyciskacz łez, więc osoby o kruchych serduchach powinny się przygotować. Z drugiej strony... Hakuna Matata, więc wszystko będzie dobrze!

Król Lew (1994) – Filmy animowane

Lilo & Stitch (2002) – TOP 5 – Filmy animowane

Część osób może się nie zgodzić, ale ja mam ogromną słabość do tego hawajskiego uniwersum o uroczym kosmicie i jego opiekunkach. Każdą produkcję chłonąłem z wielką ciekawością i jestem przekonany, że pokażę je również moim dzieciom. Jeśli chodzi o ciepło, którym emanuje dzieło, to mówimy tu bez wątpienia o czołówce – nawet wśród animacji.

Lilo & Stitch (2002) – Filmy animowane

Zwierzogród (2016) – TOP 4 – Filmy animowane

Świetna animacja, która w 2016 roku cieszyła się ogromną popularnością. A szał na nią był w pełni zasłużony, albowiem znakomicie przełożyła nasze społeczeństwo – ze wszystkimi stereotypami – na zwierzęcą formę. W końcu, dla przykładu, kto lepiej sprawdzi się w roli urzędnika, niż leniwiec? Genialna zabawa treścią i cudowna przygoda.

Zwierzogród (2016) – Filmy animowane

Coco (2017) – Top 3 – Filmy animowane

Jedna z produkcji, które uciekały od bezpiecznych tematów, a jednocześnie taka, która stawiała na edukowanie najmłodszych w kwestii innych kultur. Poznajemy tu bowiem chłopca, Miguela, który pochodzi z Meksyku i stawia sobie za punkt honoru, aby zgłębić rodzinną tajemnicę. Cudowna i bardzo pouczająca podróż.

Coco (2017) – Filmy animowane

Toy Story (1995-) – TOP 2 – Filmy animowane

Pozwólcie, że w tym punkcie zawrę wszystkie cztery odsłony, jakie mieliśmy okazję oglądać przez minione 25 lat. To bez wątpienia jedna z najbardziej ikonicznych marek w kwestii animacji i produkcje, które znakomicie sprawdzą się dla osób w każdym wieku. Przekaz zrozumieją wszyscy – ale każdy na swój sposób.

Toy Story (1995-) – Filmy animowane

Spider-Man: Uniwersum (2018) – TOP 1 – Filmy animowane

Nie potrafię dać tu innej produkcji, choć historia animacji filmowych sięga już blisko sto lat wstecz. To dla mnie jeden z najlepszych filmów stworzonych w tej formule, jakie kiedykolwiek powstały i nie krępuję się tego przyznać. Oczywiście ogromne znaczenie ma dla mnie fakt, iż jest o Spider-Manie, ale nie można odmówić twórcom znakomitego kunsztu przy próbie wiernego oddania wrażeń płynących z komiksów.

Spider-Man: Uniwersum (2018) – Filmy animowane

Filmy animowane – Podsumowanie

I przebrnęliśmy przez piętnaście najlepszych filmów animowanych, jakie kiedykolwiek debiutowały w kinach. Jestem przekonany, że jakość się wręcz z nich wylewa. Nie tylko ze względu na stronę wizualną i sam artyzm, ale również kwestie reżyserskie i fabularne. Po prostu warto zobaczyć je wszystkie, a jestem przekonany, że bez znaczenia, ile macie lat, będziecie bawić się naprawdę przednio.

Pozwolę sobie również dodać, że jeśli jakaś z Waszych ulubionych animacji nie znalazła się w rankingu filmów animowanych mojego autorstwa, to koniecznie dorzućcie je w sekcji komentarzy. Jestem przekonany, że może pojawić się sporo interesujących produkcji, więc koniecznie o nich wspomnijcie. Czekam na propozycje, a być może również ja trafię na coś, czego nie oglądałem.

Tagi: animacje filmy animowane ranking