Piotr Kaźmierczak Piotr Kaźmierczak 04.08.2014 12:50
Uwielbiane przez fanów anime studio Ghibli zawiesza produkcję filmów
1110V

Uwielbiane przez fanów anime studio Ghibli zawiesza produkcję filmów

Raptem wczoraj świat obiegła informacja, że Studio Ghibli kończy z produkcją filmów anime i skupi się wyłącznie na zarządzaniu już posiadanymi markami. Prawda okazała się jednak inna, ale powodów do radości fani japońskiej kultury mieć nie mogą.

Okazuje się bowiem, że włodarze firmy zdecydowali o przerwie w tworzeniu animacji. Ma to w dużej mierze związek z ogłoszoną w zeszłym roku emeryturą Hayao Miyazakiego - jednego z założycieli spółki i twórcy najbardziej znaczących tytułów w jej dorobku (między innymi nagrodzonego Oscarem Spirited Away).

Całe studio musi zostać przeorganizowane, a także potrzebuje czasu na ustalenie nowych priorytetów i samej koncepcji funkcjonowania. Jednak jak podaje jeden założycieli Ghibli, Toshio Suzuki, wątpi on, by w przyszłości firma miała działać na takich samych zasadach, jak za czasów Miyazakiego.

Miejmy nadzieję, że jednak proces reorganizacji powiedzie się w zadowalający dla fanów sposób, w końcu nie sam Miyazaki tworzył dzieła świadczące o świetności Ghibli. Wśród moich ulubionych produkcji tego studia znajduje się chociażby Grobowiec Świetlików stworzony przez Isao Takahatę. Kolejne dwa najbardziej dla mnie znaczące filmy to już jednak wytwory pracy Miyazakiego - Księżniczka Mononoke i Ruchomy zamek Hauru.

Jeżeli nie znacie jeszcze unikatowego stylu, które przez lata wypracowała sobie ta spółka, to polecam zobaczyć poniższe nagranie.

Moje ulubione animacje Ghibli podałem powyżej. A jakie są wasze typy?

Źródło: http://uk.ign.com/articles/2014/08/04/studio-ghibli-will-no-longer-be-making-feature-films

Tagi: hayao miyazaki studio ghibli wideo