HamburGIER: Co warto sprawdzić by wczuć się w klimat Maxa Payne'a 3

Gry
611V
HamburGIER: Co warto sprawdzić by wczuć się w klimat Maxa Payne'a 3
Paweł Musiolik | 16.05.2012, 15:37

Premiera Maxa Payne'a 3 już w piątek i wtedy też zapoznać będziecie się mogli z naszą recenzją tego tytułu. Zapowiedzi gry, materiałów na jej temat jest mnóstwo, jednak mimo to, wiele osób uważa, że wrzucenie akcji do Sao Paulo to pozbawienie klimatu, który towarzyszył nam w poprzednich odsłonach. Jednak mało kto wiem, że to świadomy zabieg by idealnie oddać postać, problemy z jakimi zmaga się Max i cała historię. Dlatego też, przygotowałem tekst, który pomoże wam wczuć się w klimat gorącej Brazylii – kraju pełnego sprzeczności – co miejmy nadzieję pozwoli lepiej dopasować się w klimat gry...Premiera Maxa Payne'a 3 już w piątek i wtedy też zapoznać będziecie się mogli z naszą recenzją tego tytułu. Zapowiedzi gry, materiałów na jej temat jest mnóstwo, jednak mimo to, wiele osób uważa, że wrzucenie akcji do Sao Paulo to pozbawienie klimatu, który towarzyszył nam w poprzednich odsłonach. Jednak mało kto wiem, że to świadomy zabieg by idealnie oddać postać, problemy z jakimi zmaga się Max i cała historię. Dlatego też, przygotowałem tekst, który pomoże wam wczuć się w klimat gorącej Brazylii – kraju pełnego sprzeczności – co miejmy nadzieję pozwoli lepiej dopasować się w klimat gry...

Filmy

Dalsza część tekstu pod wideo

Najłatwiej jest przedstawić dwa filmy, gdyż jest z czego po prostu wybierać. Nie dość, że mamy produkcje stricte aktorskie, które stawiają na pewne ubarwienie faktów, jednak zachowując przy tym odpowiedni poziom realizmu i trzymając się pewnych faktów, to z drugiej strony mamy jeszcze produkcje dokumentalne. Skupiają się one na przedstawieniu nam świata takim, jaki on naprawdę jest. Czasami brutalnie, ale dosadnie i dobitnie możemy przekonać się jak to wszystko wygląda. Dlatego też po jednym filmie z każdego gatunku i dodatkowo inne, warte uwagi tytuły.

Miasto Boga (2002)
reżyseria: Kátia Lund i Fernando Meirelles
scenariusz: Bráulio Mantovani i Paulo Lins
zdjęcia: César Charlone

To chyba jest pierwszy film, który kojarzyć może się z Brazylią i fawelami. Mimo że akcja nie dzieje się bezpośrednio w Sao Paulo, to miejsce akcji nie robi aż tak dużej różnicy, gdyż wszystko to z czego słynie Brazylia jest tutaj ukazane. Rozwarstwienie społeczne, dzieci, które podobnie jak główni bohaterowie Kapiszon i Mały Zé chcą zostać kimś, ale często nie mają innego wyboru niż wstąpić do gangu. Akcja filmu rozgrywa się w latach '60 ubiegłego wieku, więc film może wydawać się lekko nieaktualny, ale to wszystko z powodu oparciu całości na faktach. Dzielnica biedoty, którą można zobaczyć powinna nam uświadomić jak wyglądała Brazylia kiedyś i że nadal właśnie tak wygląda. Bogaci oddzieleni murem od biedoty żyjącej w gigantycznych slumsach nazwanych fawelami.

httpvh://youtu.be/nBWtTrLxUjM

Cidade de Deus nie jest miejscem w którym marzenia można realizować, tam marzenia się tylko ma i one się nie spełniają. Wszyscy i tak wcześniej czy później skończą w gangach. Nie ma sensu tutaj recenzować tego filmu, polecam zapoznać się ze zwiastunem, a w efekcie końcowym – samym filmem.

Polecane także:

Elitarni – Film opowiadający o wojnie BOPE (Batalhão de Operações Policiais Especiais) z kartelami narkotykowymi w Brazylii, a dokładniej to fawelach. Świetnie przedstawiona brutalna walka z handlarzami narkotyków, którymi nierzadko są małe dzieci.

Bus 174 – Film opowiada o wydarzeniach w których bohater - Sandro do Nascimento – pochodzący z biednej rodziny złodziejaszek więzi przez 4 godziny pasażerów autobusu. Idealny film by kolejny raz zobaczyć w akcji BOPE zwalczającą przestępczość w dzielnicy biedoty.

Mroczna Strona Rio (2008)
reżyseria: Antoine Robin

Film dokumentalny francuskiej telewizji, która pierwszy raz w tak bezpośredni sposób pokazała kontrowersyjną jednostkę policyjną BOPA, która w ogniu wielkiej krytyki i kontrowersji walczy z bezprawiem jakie panuje w biednych dzielnicach brazylijskich miast. Reportaż, który trwa ponad godzinę pokaże nam problemy z jakimi boryka się BOPA wśród których są handlarze narkotykami, małe dzieci zaprzęgane do kradzieży i dealerki, porwania i akty terroru. Ponadto dobitnie obnaży to o czym nie wszyscy wiedzą – kolorowe Rio przykrywa tą gorszą, szarą część miasta.

httpvh://youtu.be/IMpJ42K9Gx0

 

Książki



Miasto Boga

(Cidade de Deus)


Jak można się domyśleć, w oparciu o tę powieść powstał film o tym samym tytule. Dlaczego więc polecam książkę? Bo przede wszystkim jest dokładniejsza, jak to każde słowo pisane. Nie ograniczone żadnymi ramami czasowymi, żadnymi wpływami mogło powstać dzieło, które opowiada o dzielnicy biedoty, bohaterach powieści i życiu w faweli. Autorem jest Paulo Lins i po sukcesie książki w oryginalnym (portugalskim) języku, została ona przetłumaczona na następne i odniosła jeszcze większy sukces.

Królowa Południa


Mimo że książka Arturo Péreza-Reverte nie dotyczy stricte Sao Paulo czy też Brazyli, opowiada jednak o problematyce gnębiącą całą Amerykę Południową – handlu narkotykami.Jest to rak toczący wszystkie kraje na południe od USA i to właśnie na narkotykowych polach dzieje się między innymi historia tej książki. Bohaterką jest Teresa Mendoza, pochodząca z Culiacan w Meksyku. Poznajemy ją jak początkującą dilerkę narkotyków by śledzić jej losy aż do zostania Królową Południa, czyli po prostu baronową narkotyków. Poznamy jak wszystko wygląda od środka i, że brutalny świat narkotyków, który opanowany jest przez facetów nie daje jej zbytnich szans.

Muzyka


Także i muzyka może wprowadzić odpowiedni klimat i dobrze nas przygotować do gry w Maxa Payne'a 3. Z tym, że będzie to inaczej niż w przypadku filmów, gdyż muzyka raczej nie opowiada pewnych wydarzeń, tyko swoim brzmieniem może nas odpowiednio „nastroić”. Co polecam?

Bez wątpienia singiel, który reklamuje grę: – Health - Tears. Ten noise rockowy zespół nagrał cały album w ramach ścieżki dźwiękowej do gry i wyszedł mi on świetnie. Dźwięki pełne niepokoju, pozbawione stabilności, szarpane, urywane z lekko psychodelicznym wokalem to cechy charakterystyczne Tears. Rockstar dobrało wykonawcę i piosenkę idealnie pokazując nam jak bardzo niespokojna będzie ta gra i z jakimi problemami będzie zmagał się Max. Wystarczy włączyć piosenkę, zamknąć oczy i wczuć się.



Oprócz tego coś co jest musowe i bez tego faktycznie nie można zostawić tego artykułu. Główny motyw Maxa Payne'a, który pochodzi z drugiej części gry i który powróci tym razem. Pisanie dlaczego warto i trzeba przesłuchać ten kawałek, to tak jakby tłumaczyć dlaczego trzeba jeść śniadanie. Bez tego motywu nie ma Maxa, nie ma jego przeszłości i brzemienia jakie z sobą niesie.

httpvh://youtu.be/sbChTYJN_sc

Mam nadzieję, że ten w miarę treściwy tekst pozwoli wam lepiej przygotować się do piątkowej wycieczki śladami Maxa Payne'a.

Źródło: własne

Komentarze (17)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper