Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 19.07.2018 18:56
Google ma zapłacić najwyższą grzywnę w historii UE i wyrzucić Chrome z Androida
6893V

Google ma zapłacić najwyższą grzywnę w historii UE i wyrzucić Chrome z Androida

Takiej grzywny w dziejach Unii Europejskiej jeszcze nie było. Google ma zapłacić aż 4,3 miliarda euro za monopolistyczne praktyki związane z systemem operacyjnym Android.

W Androidzie, wykorzystywanym w setkach milionów smartfonów na całym świecie, forsowana jest od dawna przeglądarka internetowa Chrome. Aplikacja należy do Google. Taka sytuacja nie spodobała się Komisji Europejskiej, która nałożyła na Google 4,3 mld euro kary za praktyki monopolistyczne. Urząd zwrócił uwagę na wykorzystywanie dominującej pozycji Androida do promowania własnej wyszukiwarki i przeglądarki. Wg Komisji postępowanie Google "sprawia, że konkurencja nie ma szans na rozwój i innowacje swoich własnych produktów".

Najlepsze nadciągające smartfony 2018 roku

Wg Komisji Europejskiej Google zmuszało producentów smartfonów do instalowania aplikacji Chrome i Search, jako warunku korzystania z aplikacji Play Store i Google Maps. Google wpłacało też duże sumy producentom smartfonów i sieciom komórkowym, by zapewnić, że Google Search będzie jedyną zainstalowaną wyszukiwarką.

Komisja Europejska zażądała od Google zaprzestania dołączania aplikacji Chrome i Search do systemu Android. Google ma 90 dni na zastosowanie się do tego polecenia. Jeśli korporacja nie spełni tego warunku, będą na niej ciążyć kolejne grzywny.

Google, które ma zapłacić 4,34 miliarda euro kary, zamierza złożyć apelację od decyzji Komisji Europejskiej.

Źródło: https://www.techradar.com/news/google-faces-record-dollar5-billion-fine-in-eu-ordered-to-remove-chrome-from-android

Tagi: Android chrome google Kara smartfony unia europejska