Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 14.06.2018 20:20
PlayStation 5 powodem słabych wyników AMD Vega? Inżynierowie skupili się na procesorze graficznym dla PS5
5649V

PlayStation 5 powodem słabych wyników AMD Vega? Inżynierowie skupili się na procesorze graficznym dla PS5

Japońska korporacja ma bardzo ściśle współpracować z AMD. Sony zdecydowało się na ponowne wykorzystanie podzespołów firmy i w rezultacie większość inżynierów w ostatnich latach skupiło się wyłącznie na PlayStation 5.

W kwietniu pojawiły się przecieki, według których PlayStation 5 będzie bazować na AMD Zen oraz AMD Navi. Podzespoły japońskiej konsoli zostały specjalnie skrojone dla urządzenia, by zaofeorwać bezproblemową jakość rozgrywki w rozdzielczości 4K przy 60 klatkach na sekundę.

PlayStation 5 ze szczegółami specyfikacji. Znane źródło podaje konkrety! 

Informacja oczywiście nie została potwierdzona przez japońską korporację, jednak dziennikarz Forbes odbył w ostatnich dniach kilka spotkań z informatorami, którzy potwierdzają te doniesienia. Jednocześnie Jason Evangelho dotarł do ciekawej wiadomości – według redaktora 2/3 inżynierów z grupy Radeon Technologies w ostatnich latach skupia się na stworzeniu procesora graficznego AMD Navi.

Wiadomość jest o tyle ciekawa, że szefostwo AMD postanowiło w głównej mierze pracować nad zewnętrznym projektem dla Sony, a tworzenie podzespołów dla komputerów klasy PC nie było dla firmy priorytetem.   

To właśnie z tego powodu AMD Vega nie prezentuje oczekiwanych rezultatów, ponieważ Radeon Technologies zajmuje się niemal wyłącznie stworzeniem nowej generacji dla Sony – AMD Navi ma być nawet przygotowany specjalnie dla PlayStation 5.

Nie jest to oczywiście potwierdzona wiadomość, jednak już kolejny raz pojawiają się doniesienia, według których PlayStation 5 skorzysta z procesora AMD Zen (w styczniu AMD potwierdziło stworzenie Zen 2 na technologii 7nm) oraz grafiki AMD Navi.

Źródło: https://www.forbes.com/sites/jasonevangelho/2018/06/12/sources-amd-created-navi-for-sonys-playstation-5-vega-suffered/#57d7ed3224fd

Tagi: amd amd navi amd vega amd zen playstation 4 PlayStation 5 sony