Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 10.04.2018 14:02
Polski rząd zajmuje się lootboxami
2783V

Polski rząd zajmuje się lootboxami

Wszystkie kraje zajmują się problemem płatnych skrzynek w grach. Gdy temat już odrobinę ucichł, sytuacją postanowili zając się również Polacy. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wydało pierwszy komunikat dotyczący lootboxów.

Korea Południowa nakłada pierwsze kary, Hawaje zamierzają oznaczać gry, ESRB dodaje na pudełka specjalną informację, ze Śródziemie: Cień Wojny zniknęły już skrzynki, więc najwyższy czas na pierwszy krok Polaków.

Pierwsze kary za loot boxy. Prawie milion dolarów w Korei Południowej

Gdy świat dokładnie przyjrzał się problemowi i zareagował, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wydało pierwszą informację dotyczącą lootboxów:

"Klient kupujący towar w sklepie ma prawo oczekiwać, że towar będzie w 100 proc. pełnoprawnym produktem, z którego będzie mógł w pełni korzystać, a do ukończenia którego nie będzie musiał dokonywać dodatkowych zakupów."

Jak ustaliła „Rzeczpospolita”, resort rozpoczął analizowanie płatnych skrzynek i zamierza przeprowadzić konsultacje z branża gier:

"Po ich zakończeniu zostaną podjęte decyzje co do ewentualnych działań regulacyjnych."

Jednocześnie sytuację postanowiło zbadać Ministerstwo Finansów, które choć ma spore problemy związane z kryptowalutami (choć to raczej Polacy mają…?), to mimo to stara się przyglądać sytuacji i pewnie również w odpowiednim momencie wtrąci swoje trzy grosze dotyczące regulacji:

"Na bieżąco monitoruje i analizuje sygnały dotyczące organizacji przedsięwzięć, które mogą zawierać elementy losowe."

Sytuację skomentowało Stowarzyszenie Polskie Gry, którego przedstawiciele apelują, by na początku wypracować regulacje na poziomie europejskim, a dopiero później wprowadzać je również w Polsce.  

Źródło: https://businessinsider.com.pl/technologie/gry-komputerowe-pod-lupa-rzadu-chodzi-o-ukryty-hazard/1bpdw4w

Tagi: lootbox polska skrzynki