Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 10.04.2018 13:41
Ministerstwo Finansów niszczy rynek kryptowalut w Polsce
2847V

Ministerstwo Finansów niszczy rynek kryptowalut w Polsce

Najnowszy komunikat wydany przez Ministerstwo Finansów znacząco zmienia realia rynku kryptowalut w Polsce. Zmiany uderzają w każdego Polaka, który będzie chciał zarobić trochę grosza za pomocą małych transakcji.

Kryptowaluty cieszą się w Polsce sporą popularnością. Mieszkańcy naszego pięknego kraju inwestują większą lub mniejszą gotówkę i starają się wyciągnąć trochę grosza dzięki nowej jednostce walutowej.

Nvidia twierdzi, że karty graficzne wciąż będą drożeć

Do 3 kwietnia Polacy handlujący kryptowalutami byli zobowiązani odprowadzać podatek dochodowy w wysokości 18%, 32% lub 19% w przypadku prowadzenia firmy. Była to standardowa sytuacja, która pozwalała zainteresowanym zarobić, a jednocześnie część gotówki wpadała na konto Skarbu Państwa.

W ostatnim czasie bardzo popularne stało się zarabianie na małych i dynamicznych wahaniach kursu. Nikt w tym wypadku pewnie nie liczył na ogromny zysk już pierwszego dnia, ale systematyczne, dobre decyzje mogły sprawić, że klient potrafił wyciągnąć na małych transakcjach do kilkuset złotych. Oczywiście w tej sytuacji niezbędny był odpowiedni kapitał i podejmowanie dobrych decyzji. Gotówka w tej sytuacji nie zostawała automatycznie wypłacana, a po prostu była traktowana jako kapitał do kolejnych inwestycji – drobny inwestor mógł wykonać dziennie nawet kilkadziesiąt operacji. W normalnej sytuacji podatek był płacony dopiero w momencie wpłacenia gotówki na swoje konto.

Jednak popularność kryptowalut skłoniła Ministerstwo Finansów do pewnych zmian. Najnowszy komunikat wprowadzony 4 kwietnia sprawiła, że teraz inwestorzy muszą odprowadzić 1% podatku z każdej transakcji wykonanej na giełdzie kryptowalutowej. Z tego powodu skala podatkowa może przekroczyć 100% i przez ministerstwo nie został nałożony górny limit.

Kryptowaluty

Powyżej możecie zapoznać się z komentarzem ekonomisty Krzysztofa Piecha oraz jednego z inwestorów, który widzi tutaj ogromne zagrożenie, jednak warto zwrócić uwagę na dodatkowy problem. W teorii podatki od transakcji kryptowalutowych należy w taki sposób rozliczać od samego początku – czyli nawet od 2016 roku.  Młodzi inwestorzy, przykładowo studenci, którzy dorabiali sobie na kryptowalutach mają ogromny problem.

Ministerstwo Finansów już podało, że zamierza przygotować „bardziej dogodne formy opodatkowania kryptowalut”, jednak aktualnie trudno powiedzieć, kiedy zostanie wprowadzone zmiany i jak będą one wyglądać.

Źródło: https://bezprawnik.pl/kryptowaluty-pcc-podatek/

Tagi: