Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 13.02.2018 15:04
Lootboxy tylko dla dorosłych. Hawaje chcą wielkich zmian w prawie
599V

Lootboxy tylko dla dorosłych. Hawaje chcą wielkich zmian w prawie

W listopadzie ubiegłego roku informowałem naszych czytelników o wystąpieniu Chrisa Lee’a. Przedstawiciel Demokratów w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych w bardzo negatywny sposób wypowiedział się o lootboxach i po kilku tygodniach prac, Hawaje są gotowe na zaprezentowanie istotnych zmian w prawie. Ta sytuacja może wpłynąć na naszą branże.

Chris Lee zamierza chronić obywateli przed zagrożeniem płynącym z mikrotransakcji. Polityk sam jest graczem i bardzo dokładnie przyglądał się zmianom na naszym rynku – jego zdaniem cały świat musi przeciwstawić się lootboxom.

Hawaje o Battlefront II: „Ta gra jest sieciowym kasynem w świecie Star Wars”. Francja dostrzega problem

Hawaje są na bardzo dobrej drodze do pełnego uregulowania problemów skrzynek w grach. Politycy najmłodszego z 50. stanów USA przygotowali cztery ustawy, które mają sprawić, że deweloperzy mogą odejść od męczących graczy dodatków.

Według dwóch ustaw (House Bill 2686 i Senate Bill 3024) ma zostać zakazana sprzedaż gier zawierających losowe nagrody lub wirtualne przedmioty pozwalające otrzymać przypadkową nagrodę osobom, które nie ukończyły 21 roku życia. Identyczne restrykcje widzimy w niektórych krajach w przypadku kupowania alkoholu.

Dodatkowo dwie kolejne ustawy (House Bill 2727 i Senate Bill 3025) mają sprawić, że każdy deweloper będzie musiał podać współczynnik prawdopodobieństwa, dzięki któremu gracze (powyżej 21 roku życia) mają szansę zgarnąć nagrodę w skrzynce. Dodatkowo według przygotowanego prawa wszystkie fizyczne oraz cyfrowe kopie produkcji mają zostać oznaczone następującymi słowami:

„Ostrzeżenie: zawiera zakupy w grze i mechanizmy podobne do gier hazardowych, które mogą być szkodliwe lub uzależniające.”

Nad całym projektem czuwa oczywiście Chris Lee, który ma nadzieję, że Hawaje zapoczątkują lawinę. Polityk zapowiedział, że współpracuje z innymi krajami oraz stanami i ma nadzieję, że przepisy będą ochraniać graczy z całego świata.

„Jeśli rynek zareaguje w wystarczającym stopniu, przemysł będzie musiał zareagować i zmienić swoje praktyki.”

Źródło: https://www.gamesindustry.biz/articles/2018-02-13-hawaii-introduces-landmark-legislation-against-loot-boxes

Tagi: DICE hawaje lootbox mikrotransakcje Star Wars: Battlefront II