Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 28.12.2017 09:34
iPhone'y zwalniają na starszych bateriach. Apple może zapłacić setki miliardów za postarzanie produktów
5430V

iPhone'y zwalniają na starszych bateriach. Apple może zapłacić setki miliardów za postarzanie produktów

Afera związana z działaniem iPhone'ów nabiera tempa. Niedawno Apple przyznało się, że ich sprzęt zwalnia automatycznie, gdy wykryje starzejącą się baterię. Takie zachowanie hardware'u bez wiedzy użytkownika nie spodobało się wielu konsumentom.

Sprawa została nagłośniona na początku grudnia przez jednego z użytkowników serwisu Reddit. Właściciel iPhone 6 zauważył znacznie słabsze osiągi sprzętu, niż dawniej w testach (tzw. benchmarkach). Użytkownik postanowił wymienić baterię iPhone'a. Po zamontowaniu nowego akumulatorka nagle okazało się, że jego iPhone 6 legitymuje się taką samą mocą i wynikami w testach, jak w dniu pierwszego odpalenia smartfona.

Apple wprowadza iPhone 8, iPhone X

Internauci podejrzewali, że Apple używa w tym przypadku jakichś zakulisowych ustawień, do których nie mają dostępu właściciele iPhone'ów. I nie mylili się. Tydzień temu rzecznik prasowy Apple stwierdził, że firma faktycznie zwalnia działanie iPhone 6, iPhone 6s i iPhone SE w przypadku wykrycia słabnącej baterii. Opcję rozszerzono niedawno o iPhone 7 z zainstalowanym iOS 11.2."W planach jest wspieranie kolejnych produktów". Wg Apple taka opcja ma chronić konsumentów przed nagłym wyłączaniem się smartfonów.

"Naszym celem jest wydłużenie życia urządzeń użytkowników i zapewnienie im najlepszego komfortu korzystania z urządzeń. Baterie Li-ion stają się z wiekiem i w niskich temperaturach mniej wydolne, co może sprawić, że sprzęt wyłączy się niespodziewanie, by chronić elektroniczne komponenty. W zeszłym roku wprowadziliśmy więc do iPhone 6, iPhone 6s i iPhone SE funkcję wygładzania szczytowych poborów mocy, by zapobiegać niespodziewanemu wyłączeniu się w takich warunkach".

Jak łatwo się domyślić wielu osobom takie tłumaczenia nie wystarczają. Niektórzy twierdzą, że firma posługuje się celowo tzw. "postarzaniem produktu", czyli metodą, która ma nas zachęcić do kupienia nowego modelu. W istocie Apple może mieć teraz spory problem. Serwis AppAdvice donosi, że do amerykańskich sądów wpłynęło już przynajmniej 8 pozwów w tej sprawie. Violetta Mailyan domaga się od Apple 999 miliardów dolarów za wprowadzanie użytkowników w błąd i postarzanie produktu.

W tym miejscu warto przypomnieć, że wymiana baterii w iPhone'ach nie jest tak prosta jak w innych smartfonach. Poniżej krótka instrukcja, jak przeprowadzić całą operację.

Źródło: https://appadvice.com/post/iphone-battery-suit-999-billion/758993

Tagi: afera Apple iPhone iphone 6 pieniadze proces sąd usa