Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 19.12.2017 10:18
Cuphead w wersji na smartfony to chyba największy szwindel 2017 roku
4532V

Cuphead w wersji na smartfony to chyba największy szwindel 2017 roku

"Wałka" o takiej skali w tym roku jeszcze chyba nie było. Okazuje się, że ktoś podszył się pod pracowników studia MDHR i wystawił na iOS App Store "konwersję" Cuphead.

Przez kilkanaście godzin Cuphead można było kupić w wersji na iPhone'a i iPada poprzez App Store. I to tylko za 5 dolarów. Jak to możliwe? Gracze długo drapali się po głowach, bo Studio MDHR wcale nie zapowiadało, że powstaje taka konwersja.

Cuphead 2 to już pewniak

Okazało się, że to szwindel i to dosyć wyrafinowany. Gracze, którzy skusili się na zakup Cuphead nie nabywali bowiem totalnego "ślepaka", tylko aplikację, którą można faktycznie odpalić i... w nią zagrać, czego dowód znajdziecie poniżej. Cuphead w wersji iOS pozwala na stoczenie walki z pierwszym bossem i na pobieganie po początkowym poziomie (o ile uda się wam przedrzeć przez bugi).

Można zatem powiedzieć, że to nawet imponująca mistyfikacja. Ktoś musiał się przy tej ściemie trochę napracować. Sprzedaż nie mogła być jednak kontynuowana ze względu na naruszenie praw autorskich.

Kiedy tylko Studio MDHR dowiedziało się o sprawie zażądało od obsługi iTunes/App Store wycofania produktu z dystrybucji. Ich życzenie zostało już spełnione. Autorzy Cuphead wydali też oświadczenie na swoim Twitterze o następującej treści:

"Na iOS Store można znaleźć apkę podszywającą się pod Cuphead. To oszustwo. Pracujemy nad szybkim usunięciem tej nielegalnej aplikacji!". 

Studio przedstawiło też taki komunikat redakcji Polygon:

"Regularnie mamy do czynienia z plagiatami Cuphead oferowanymi w Sklepie iOS. To jednak pierwsza tak bezpośrednia próba podszycia się pod naszą firmę i naszą markę. To smutne, że musimy przeznaczać tyle czasu na kontaktowanie się z obsługą sklepów cyfrowych, by usuwali te fałszywki. Nie chcemy by fani myśleli, że to nasze produkcje" - wyjaśnili deweloperzy z MDHR.


Tagi: