Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 02.08.2017 14:02
Rockstar ponownie pozwane. Tym razem za GTA: Vice City
3081V

Rockstar ponownie pozwane. Tym razem za GTA: Vice City

Twórcy serii Grand Theft Auto nie mają specjalnego szczęścia. Firma ponownie została oskarżona o plagiat i prawnicy Take-Two muszą przygotowywać mocną linię obrony.

Od grudnia 2013 roku do września 2016 roku trwała batalia sądowa Rockstar Games przeciwko Lindsay Lohan. Aktorka oskarżyła deweloperów o stworzenie postaci dla GTA V, która była wzorowana na Amerykance. W ostateczności sąd orzekł, że wokalistka nie ma podstaw do oskarżeń i odrzucił sprawę.

Rockstar Games wygrało sprawę sądową z Lindsay Lohan i Karen Gravano

Teraz prawnicy Take-Two będą musieli przyjrzeć się GTA: Vice City… Choć trzeba na początku zaznaczyć, że cała sprawa jest tym razem bardziej skomplikowana. Pozew przeciwko Rockstar wystosowało Psychic Readers Network, które uważa, że deweloperzy bezprawnie wykorzystali postać wróżbitki Miss Cleo. Oskarżyciele twierdzą, że wydali 100 milionów dolarów na wypromowanie kobiety, która pojawiła się w tytule z 2002 roku, a sam GTA: Vice City zarobiło już ponad 500 milionów dolarów i wciąż generuje zyski.

Youree Harris w GTA: Vice City podkładała głos pod szefową gangu Haitańczyków i zdaniem Psychic Readers Network twórcy gry doskonale wiedzieli, że pojawienie się jej w tytule pozwoli wypromować produkcję. Podobno kobieta była zbyt podobna do wykreowanej Miss Cleo, więc zdaniem PRN naruszono tutaj prawa autorskie.  

Wiecie jaki jest jednak problem? Youree Harris, czy też Miss Cleo zmarła w ubiegłym roku i dopiero teraz, po piętnastu latach od premiery gry, Psychic Readers Network zdecydowało się wystosować taki pozew.

Rockstar wydało oczywiście skromny komunikat, w którym studio zaznacza, że przedstawione zarzuty są bezpodstawne i absurdalne. Twórcy serii Grand Theft Auto zamierzają aktywnie bronić się w tej sprawie.  

Rockstar pozwane GTA Vice City

Źródło: http://metro.co.uk/2017/08/02/fortune-teller-sues-rockstar-over-gta-vice-city-6823258/

Tagi: grand theft auto gta gta: vice city pozew Rockstar Take-Two