Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 12.07.2017 12:07
Windows Phone 8.1 trupem. Co dalej z mobilnym systemem Microsoftu?
2859V

Windows Phone 8.1 trupem. Co dalej z mobilnym systemem Microsoftu?

Microsoft właśnie uśmiercił Windows Phone 8.1. System nie doczeka się już więcej łatek czy aktualizacji.

Microsoft uznał, że dalsze rozwijanie systemu Windows Phone 8.1 nie ma już sensu. Firma ogłosiła, że kończy wspierać sprzęt działający w tym systemie. Oczywiście wsparcie zakończono również dla Windows Phone 7 i Windows Phone 8.

Niestety oznacza to, że użytkownicy sporej części smartfonów zostają z Windows Phone 8.1 już do końca posiadania danego hardware'u, bo w wielu przypadkach nie da się wykonać "upgrade'a" do Windows 10 Mobile. Takie smartfony będą oczywiście bardziej narażone na ataki złośliwego oprogramowania i błędy.

Warto przy okazji zadać pytanie, na jak długie wsparcie może liczyć Windows 10 Mobile, który jest następcą Windows Phone 8.1. Dane z 2016 roku wykazywały, że tylko 0,3% sprzedawanych smartfonów posiada system mobilny z rodziny Windows. W związku z tymi danymi Microsoft zaprzestał wprowadzać na rynek swój własny hardware z marką Lumia.

Microsoft twierdzi, że jest bardzo zaangażowany w rozwój i wsparcie Windows 10 Mobile. Trudno jednak powiedzieć, jak będzie wyglądać sytuacja za rok, kiedy dominacja telefonów z systemami iOS oraz Android okaże się pewnie jeszcze bardziej wyraźna.

Przy okazji warto przypomnieć, jak Steve Ballmer śmiał się z iPhone'a ponad 10 lat temu. Cóż, to nie były trafione prognozy.

Źródło: The Verge

Tagi: android humor iphone microsoft steve ballmer windows phone windows phone 8.1

Nie przegap