Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 20.06.2017 17:00
FIFA nie ma problemów z „momentum”. EA Sports broni produkcji i reaguje na ataki fanów
5896V

FIFA nie ma problemów z „momentum”. EA Sports broni produkcji i reaguje na ataki fanów

Od lat ciągnie się telenowela zatytułowana przez fanów piłki nożnej jako „momentum w Fifie”. EA wciąż podkreśla, że do gry nie są zaimplementowane jakiekolwiek  mechanizmy, które mają wpływać na balans rozgrywki, ale jeden z graczy znalazł podobno dowody na oszustwo deweloperów.

Na pewno warto tytułem wstępu wyjaśnić samo określenie „momentum”. Zdaniem niektórych graczy w grze EA Sports od wielu edycji pojawia się system, który ułatwia grę w momencie przegrywania, a utrudnia zmagania, gdy akurat wygrywamy. Gracze wciąż oskarżają deweloperów, a teraz mają nawet „twarde dowody” na taką praktykę.

FIFA 18 z nowościami. EA Sports zdradza cechy gry

W plikach gry znalazły się podobno szczegóły dotyczące „adaptacyjnej trudności”, którą możemy porównać do właśnie „momentum”. Społeczność Fify aktualnie nie jest pewna, czy ten element występuje w zmaganiach offline, online, czy w obu wariantach zabawy, ale śledztwo trwa.

W FIFA 17 znalazły się podobno szczegóły, według których pozycja reaguje na naszą liczbę strzałów, posiadanie piłki, czy też wydarzenia na ekranie. EA Sports oczywiście broni swojej pozycji i zaznacza, że nic takiego nie ma miejsca – zdaniem dyrektora kreatywnego Matta Priora tytuł jest pozbawiony jakichkolwiek skryptów, które mogą wpływać na zmagania.

Oczywiście w grze znajdują się między innymi mechanika, która odpowiada za obliczenie szansy na utratę piłki, ale w tym wypadku wszystko opiera się na zmęczeniu zawodnika oraz jego umiejętnościach.

„W niektórych algorytmach występuje błąd pokroju „utrata piłki”. Jednak jest to wbudowane w rozgrywkę i jest mierzone na indywidualnych przypadkach. Nie bierzemy pod uwagę sytuacji, w której jest 1:0 w 90 minucie i teraz gracz popełnia więcej błędów. To bardzo indywidualne i może się zdarzyć w każdym momencie. To część piękna tego sportu. To może być frustrujące, ale taki jest charakter piłki nożnej.”

Sympatycy Fify mają jednak inne zdanie i powstaje teraz sporo materiałów, w których społeczność tłumaczy problem i domaga się istotnych zmian dokonanych przez deweloperów.  

Źródło: http://www.eurogamer.net/articles/2017-06-20-ea-says-no-your-fifa-matches-arent-rigged

Tagi:

Nie przegap