Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 15.05.2017 10:25
Sega zalicza wspaniały rok dzięki Persona 5 i Total War. Firma wskrzesi głośne marki!
1852V

Sega zalicza wspaniały rok dzięki Persona 5 i Total War. Firma wskrzesi głośne marki!

The Wall Street Journal trąbi od rana o ambitnych planach Nintendo związanych z dalszą ekspansją na rynek smartfonowy. Warto wspomnieć również o tym, co zamierza Sega, inna ważna firma z Kraku Kwitnącej Wiśni.

Sega opublikowała już swoje wyniki finansowe za ostatni rok fiskalny (czyli za okres 31 marca 2016 - 1 kwietnia 2017). Okazało się, że premiery Persona 5 (Sega wykupiła jakiś czas temu Atlus), Total War: Warhammer i Phantasy Star Online 2 były w tym okresie wielkimi sukcesami, które zapewniły znaczny wzrost przychodów dla japońskiej firmy w porównaniu z poprzednimi latami. Zysk operacyjny firmy wyniósł 29 mld jenów w ostatnim roku fiskalnym, co oznacza wzrost aż o 67% rok do roku. Sega pochwaliła się, że sprzedaż wszystkich odsłon serii Total War wynosi już ponad 20 mln egzemplarzy.

Nintendo ma ambitne plany smartfonowe

W trakcie spotkania z inwestorami przedstawiciele Segi zaprezentowali szkic działań firmy na najbliższe lata. Sega przedstawiła swoją misję na ten okres, którym jest "tworzenie poruszających przeżyć". Celem firmy jest wykręcanie obrotów w wysokości 300 miliardów jenów i przynajmniej 30 mld jenów zysku operacyjnego co roku z prowadzenia działalności.

By dotrzeć do takich wyników Sega zamierza "celować w wielkie hity a nie w średnią półkę" - jak określił to przedstawiciel korporacji. Sega chce przesunąć uwagę na mocne IP. W ramach nowej strategii nacisk zostanie położony na "uśpione IP", wykorzystywanie znanych marek oraz tworzenie nowych IP". Firma zamierza wydawać nowe gry w formacie multiplatformowym (PC i konsole) i przeprowadzać równoczesne premiery w USA, Europie i Azji.

Plany dotyczące gier pudełkowych zostały przedstawione w następujący sposób w trakcie spotkania z inwestorami:

- Rozwijanie obecnych IP i pozyskiwanie nowych IP dla rynków USA, Europy
- Rozbudowa obrotów przez korzystanie z zewnętrznych firm
- Wyzwanie tworzenia nowych IP
- Wskrzeszenie głośnych IP
- Efektywne wykorzystanie silników do gier

Uśpione marki, które miałyby zostać wskrzeszone? Brzmi ciekawie. Na reaktywację jakiego IP, o którym Sega zapomniała w ostatnich latach, liczycie najbardziej?

Źródło: DualShockers

Tagi: Atlus ip persona Persona 5 Sega wyniki finansowe