Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 12.05.2017 14:26
Sniper: Ghost Warrior 3 i Metacritic
4411V

CI Games bije głową w ścianę i wydaje oświadczenie dotyczące ocen. Notowania spółki są fatalne

Sniper: Ghost Warrior 3 zbiera fatalne opinie od dziennikarzy oraz graczy. Tytuł nie może pochwalić się wyjątkową średnią, więc deweloperzy postanowili wydać specjalne oświadczenie, w którym „tłumaczą” sytuację.

Sytuacja z ocenami Sniper: Ghost Warrior 3 jest zabawna. Tytuł od początku zbierał bardzo niskie oceny wśród dziennikarzy z całego świata, więc deweloperzy na początku bronili się twierdząc, że „gra podoba się graczom”. Gdy jednak coraz to śmielej również gracze wyrażają swoje dezaprobatę pozycją, to studio wydaje specjalne oświadczenie.

Sniper: Ghost Warrior 3w Encyklopedii PPE.pl

Tytułem wstępu na pewno warto wyjaśnić. Sniper: Ghost Warrior 3 może się aktualnie „pochwalić” średnią ocen z recenzji na poziomie 56% (wersja na PlayStation 4, dane Metacritic.com). Dość niespodziewanie w okolicach premiery na wspominanym portalu zaczęły również pojawiać się bardzo pozytywne opinie graczy, które wyglądały dość podejrzanie. Nikt nie mówił tego wprost, ale niemal identyczne komentarze wyglądały jak „pozytywny PR” osób związanych z pozycją.

Po pewnym czasie zaczęły się również pojawiać bardzo negatywne wypowiedzi, więc CI Games postanowiło wydać oświadczenie, w którym studio podkreśla, że nie tworzy pozytywnych opinii, ale równocześnie zaobserwowano zjawisko wystawiania „0” z kont, który nie posiadają historii:

"Według wiedzy CI Games oraz zgodnie z powszechnie dostępnymi informacjami utworzenie konta na serwisie Metacritic jest dobrowolne i odbywa się bez jakichkolwiek ograniczeń. Spółka CI Games nie prowadzi zorganizowanych działań polegających na celowym tworzeniu pozytywnych opinii o grze „Sniper Ghost Warrio 3” i nie ma kontroli ani wpływu na tworzenie takich kont.

Zaobserwowaliśmy jednak zjawisko oceniania naszej najnowszej gry, „Sniper Ghost Warrio 3”, na „0” z kont, które nie posiadają żadnej historii w serwisie Metacritic. Budzi to nasze  wątpliwości co do rzeczywistej wiarygodności, jakości i wartości tych ocen. Jednocześnie cieszymy się, że dużej części graczy nasza ostatnia gra naprawdę się podoba. Jesteśmy w ciągłym kontakcie z graczami/ użytkownikami za pośrednictwem naszych kanałów w kluczowych social mediach oraz na platformie steam, gdzie na bieżąco udzielamy informacji i pomocy zainteresowanym. To dla nas priorytet, aby wszyscy grający otrzymali od nas wsparcie."

Sytuacja jest o tyle zabawna, że „dziesiątki” wpadają na konto Sniper: Ghost Warrior 3 również od użytkowników, którzy nie posiadają jakiejkolwiek historii. W tej sytuacji wszystko działa w dwie strony, ale jestem w stanie uwierzyć, że wielu graczy po głębszym zapoznaniu się z pozycją, chętnie stworzy konto i wystawi „zero” tytułowi, który na to zasługuje. Takie są realia – ludzie chętniej wygłaszają negatywne opinie od pozytywnych.

Sniper: Ghost Warrior 3 pozytywy Metacritic

Warto dodatkowo spojrzeć na sytuację CI Games na giełdzie. W przeciągu miesiąca notowania spółki spadły o 56,72% i chociaż w ostatnich dniach można dostrzec mały, pozytywny progres, to i tak osoby, które zainwestowały gotówkę w studio mogą czuć pewien niepokój. Trudno ocenić, czy sytuacja wróci do normy.  

CI Games notowania spółki 12.05.2017

Studio w oświadczeniu podkreśla, że wciąż pracuje nad ulepszeniem pozycji i wkrótce stosowne pliki zostaną opublikowane. Twórcy przygotowują również pierwszy fabularny dodatek „The Sabotage”.  

"Podkreślamy, że cały nasz zespół intensywnie pracuje nad kolejnymi ulepszeniami gry „Sniper Ghost Warrior 3”.  W najbliższych dniach oraz w kolejnych tygodniach udostępnimy patche z dalszymi poprawkami na wszystkie platformy. Jednocześnie pracujemy nad nowymi dodatkami do gry, w tym nad istotnym dodatkiem fabularnym „The Sabotage”, który zostanie udostępniony graczom w ciągu najbliższych miesięcy."

Tagi: CI Games Metacritic problemy Sniper: Ghost Warrior 3