Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 04.05.2017 15:54
Steam i prezenty
1803V

Steam z wielkimi zmianami w systemie prezentów. Gracze nie są zadowoleni

Valve postanowiło ponownie wprowadzić istotną zmianę na Steam. Od teraz gracze mogą mieć problem ze znalezieniem tańszych kluczy z „szarego rynku”, a dodatkowo niektórzy klienci nie będą mogli prezentować produkcji znajomym z innych krajów.

Od dawna zanosiło się na zmiany w systemie prezentów na Steam, ale wielu graczy wciąż miało nadzieję, że firma nie będzie chciała wprowadzić tak mocnych restrykcji. Wiadomość opublikowana przez Valve jest w zasadzie jednoznaczna.

Steam. Zmiany w systemie oceniania gier

Jedne z pracowników korporacji opublikował na SteamCommunity dokładne szczegóły „zmian w systemie prezentów”. Jak podał sam zainteresowany stara propozycja była przestarzała i z tego powodu zdecydowano się na pewną „ewolucję”.

Od teraz wysyłanie prezentów będzie bezpośrednią transakcją między nadawcą i odbiorcą, a jednocześnie klienci nie będą mogli przechowywać prezentów w ekwipunku! Firma tłumaczy swoją decyzję trzema punktami:

Planowanie prezentów jest o wiele bardziej bezpośrednie - Od teraz w łatwy sposób możecie zakupić prezent na kilka miesięcy przed wysyłką, a my przekażemy go waszym znajomym we wskazanym dniu.

Odrzucone prezenty są od teraz traktowane tak, jak powinny - W starym systemie odrzucony prezent wracał do ekwipunku nadawcy. W obecnej wersji, jeżeli odbiorca posiada już dany produkt lub odrzuci podarunek, nadawca otrzyma pełny zwrot.

Bezpieczne wysyłanie pomiędzy użytkownikami z różnych krajów - Nie musicie się już martwić, czy opcje wysłania prezentu poprzez e-mail lub przechowania go w waszym ekwipunku okażą się nie współgrać z waszymi znajomymi. Prezenty przesłane nowym systemem zawsze zostaną dostarczone. Jeżeli pomiędzy danymi krajami występuje znaczna różnica w cenie, wysłanie prezentu nie będzie możliwe, a stosowna informacja pojawi się przed zakupem.

Jak widać korporacja zamierza raz na zawsze zakończyć obrót nielegalnymi kodami, które wciąż można nabyć w znacznie mniejszej cenie. Ta decyzja została oczywiście odebrana przez graczy bardzo negatywnie, ale mogliśmy się spodziewać, że w końcu Valve zdecyduje się ukrócić handel w „szarej strefie”.

Należy jednocześnie zauważyć, że zmiany mogą wpłynąć na wielu klientów, którzy przykładowo kupowali produkcje dla rodziny mieszkającej w innym kraju – teraz może pojawić się problem z przykładowo prezentami od wujka z Ameryki… A dodatkowo gdy w Polsce pojawi się specjalna promocja, to nie sprezentujemy gry kumplowi z Wielkiej Brytanii.

Źródło: http://steamcommunity.com/games/593110/announcements/detail/1301948399254001159

Tagi: steam steam gifts valve