Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 10.03.2017 17:39
Sinclair ZX Spectrum Vega+ konsola
2872V

Sinclair ZX Spectrum Vega+. Premiera kolejny raz opóźniona, gracze są wściekli i chcą zwrotów pieniędzy

W lutym ubiegłego roku zapowiadałem powstawanie konsoli przenośnej, która miała zadebiutować z 1000 produkcjami w zestawie. Ludzie chętnie wyłożyli pieniądze na projekt, ale nadal nie otrzymali obiecanych urządzeń. Cała sprawa przybrała bardzo zły charakter.

Sinclair ZX Spectrum Vega+ to bardzo ciekawe urządzenie. Twórcy – Retro Computers – zebrali na portalu Indiegogo ponad 500 tysięcy funtów od graczy, którzy marzyli o konsoli przenośnej z 1000 licencjonowanymi produkcjami w zestawie. Nad projektem miał czuwać Sir Clive Sinclair, czyli brytyjski wynalazca - twórca komputerów domowych serii Sinclair: ZX80, ZX81 i ZX Spectrum.

Nintendo Switch. Recenzja sprzętu

Ostatnio wspominałem na portalu, że premiera Sinclair ZX Spectrum Vega+ odbędzie się w październiku ubiegłego roku, ale autorzy nie dotrzymali tego terminu. Następnie obiecali, że wszyscy gracze otrzymają urządzenia już na początku 2017 roku, ale dzisiaj otrzymaliśmy kolejną złą wiadomość. Suzanne Martin – przedstawicielka firmy – wysłała do Eurogamera oświadczenie, w którym tłumaczy, że trzy funkcje systemu, które zostały zapowiedziane wraz z ujawnieniem konsoli, nadal nie zostały przygotowane, więc zdecydowano się na kolejne przełożenie debiutu.

Te niedogodności zostały podobno odkryty podczas ostatnich testów, a Suzanne Martin twierdzi, że wszystkiemu winni są Chris Smith i Paul Andrews – to dwójka byłych dyrektorów firmy, którzy postanowili opuścić korporację w ubiegłym roku. Trzeba jednak wiedzieć, że obaj zagwarantowali sobie po 25% udziałów firmy, a dodatkowo podobno nie zagwarantowali obiecanych „aktywów technicznych”, choć te zostały przygotowane w grudniu 2015 roku, a dzięki którym miał powstać między innymi system. Z tego powodu Retro Computers musiało przygotować całą technologię Vega+ całkowicie od podstaw.

Wszystko rozbiło się w czasie, a sporym problemem okazały się również licencję, bo Retro Computers nie zagwarantowało sobie obiecanych 1000 produkcji, a dodatkowo niektórzy właściciele praw w międzyczasie wycofali swoje zgody. Przez te wszystkie opóźnienia, brak konkretnych informacji i podobno nawet nieodpowiadanie na wiadomości, Indiegogo przestało wypłacać Retro Computers gotówkę.

Co teraz z Sinclair ZX Spectrum Vega+? Suzanne Martin twierdzi, że sprzęt w przeciągu „kilku następnych tygodni” trafi do graczy, ale patrząc na całą historię zaczynam w to mocno wątpić.

Materiał: The - Sinclair ZX Spectrum Vega+ zwiastun 

Źródło: http://www.eurogamer.net/articles/2017-03-10-embattled-sinclair-zx-spectrum-vega-plus-delayed-again

Tagi: problemy retro computers sinclair zx spectrum vega+