Roger Żochowski Roger Żochowski 25.02.2017 16:20
Aktualizacja 4.5 dla PS4. Pięć najciekawszych funkcji
10761V

Aktualizacja 4.5 dla PS4. Pięć najciekawszych funkcji

Nie raz mieliśmy już okazję żartować z aktualizacji PS4, które poprawiały mityczną "wydajność systemu". Update z numerkiem 4.50 wprowadzi jednak kilka naprawdę przydatnych funkcji.

Oto pięć moim zdaniem najciekawszych funkcji, które pojawią się w najnowszej aktualizacji 4.50 do PS4:

Custom Themes, czyli własne tapety

Aktualizacji 4.50 do PS4. Możliwość wgrywania własnych tapet.

Pamiętam jak dużą frajdę sprawiało mi wgrywanie własnych tapet na ekran PSP. Oczywiście nie byłbym sobą, gdyby kilka z nich nie przedstawiało półnagich Japonek. Na PS4 przez długi czas skazani byliśmy na niebieski ekran, a następnie na tematy tworzone przez deweloperów. Aktualizacja 4.50 pozwoli nam w końcu zadbać o własne foty w tle. Jak to będzie działało? Wykorzystamy zdjęcia zrobione za pomocą przycisku share. Następnie w trybie ShareFactory, gdzie znajdziemy Photo Mode, pobawimy się ostrością, kolorami, cieniem itd. Co wiecej, będzie można ustawić jako tapetę również zdjęcia ściągnięte z przeglądarki PS4. Dodatkowo zmienimy kolor swojego ekranu profilowego, tak, by dopasować go do koloru obrazka.

Obsługa zewnętrznych dysków HDD

W Aktualizacji 4.50 dla PS4 obsłużymy zewnętrzne dyski HDD

Do tej pory ogromną zaletą Xboksa One był fakt, że mogliśmy ściągać i instalować gry na zewnętrzne dyski. Bez konieczności rozkręcania konsoli i fizycznej wymiary dysku. Najnowsza aktualizacja PS4 pozwoli użytkownikom również tej konsoli skorzystać z podobnej opcji. Tym samym jeśli zabraknie nam miejsca będziemy mogli podłączyć zewnętrzny HDD za pomocą portu USB 3.0. Zainstalujemy na nim aplikacje, gry a także przechowamy zdobione zdjęcia i nagrane filmy. Obsługa będzie łatwa i przyjemna. A już bardziej konkretnie - Sony oferuje nam opcję podłączenia dysku o maksymalnej pojemności 8TB. To wciąż połowa tego, co daje konkurencja, ale osobiście nie narzekam i cieszę się, że Japończycy w końcu przejrzeli na oczy. W czasach patchy, DLC i ciągłych aktualizacji 1TB dysk montowany w konsoli bardzo szybko zapełnia się zawartością.

Brakuje ci miejsca na dysku? Testujemy przenośny dysk dedykowany XONE

Opcja Blu-ray 3D na PlayStation VR

Dzięki aktualizacji 4.50 w PS4 pojawi się funkcja Blu-ray 3D dla PlayStation VR

Po najnowszej aktualizacji nie trzeba będzie już posiadać telewizora w funkcją 3D, aby oglądać filmy w tej technologii. Wystarczy nam PlayStation VR. Pisząc wprost - filmy na płytach Blu-ray 3D obejrzymy w stereoskopowym 3D zakładając na głowę wirtualne gogle. Również filmy dla dorosłych, które są już dostępne w takiej technologii, co patrząc na zainteresowanie tym tematem na różnych targach może być nie lada wabikiem. Z pewnością jest to fajna opcja, choć kupowania tylko dla niej gogli za niemałe pieniądze raczej nie polecam.

Japońskie targi VR przerwane. Zbyt wielkie zainteresowanie pornografią

Nowe szybkie menu

Aktualizacja 4.50 dla PS4 usprawni szybkie menu

Szybkie menu, wprowadzone wraz z aktualizacją 4.0, to strzał w dziesiątkę i cieszy fakt, że doczeka się kolejnych usprawnień. Całość ma na celu ułatwić nam buszowanie po menu bez konieczności wychodzenia z gry. Tym razem po wciśnięciu przycisku PS, szybkie menu zajmie jeszcze mniej miejsca na ekranie i pozwoli nam wchodzić na inne podstrony, przeglądać profile znajomych, tworzyć nowe grupy, zapraszać do gry przyjaciół itd. Przeprojektowane zostaną też powiadomienia - wszystkie wyświetlą się teraz na jednej liście. Pojawi się też opcja uploadowania lub pobrania zapisanych stanów gier bezpośrednio z menu głównego (wystarczy nacisnąć "Options" na padzie i wybrać Upload/Download Saved Data).

Boost Mode - tryb turbo dla PS4 Pro 

Boost Mode dla PS4 Pro to jedna z nowości aktualizacja 4.50

Nowa opcja dla użytkowników PS4 Pro. Możemy narzekać, że Sony wprowadziło konsolę, która zaburzyła podział na generacje znany od lat, ale jeśli ktoś nabył już Prosiaka, z pewnością ucieszy się z trybu Turbo. Ten przeznaczony jest przede wszystkim do gier, które ukazały się na rynku przed premierą PS4 Pro i nie doczekały się odpowiedniego patcha usprawniającego dany tytuł o nowe funkcje dostępne na Prosiaku. Dzięki tej opcji poprawie ulega rozdzielczość i płynność animacji. Z testów, jakie przeprowadzono wynika, że funkcja faktycznie działa i przynosi wymierne korzyści.

Dla przykładu Killzone: Shadow Fall po włączeniu trybu Turbo może pochwalić się średnio 5 klatkami animacji na sekundę więcej, również w multiplayerze. Z kolei Assassin's Creed: Unity działa na Turbo w stabilnych 30 klatkach, z czym wcześniej miał spore problemy. Serwis DigitalFoundry. prowadzący zaawansowane testy napisał nawet, że w przypadku Driveclub Boost Mode zupełnie odmienia produkcję, która zamiast w 40 klatkach śmiga w 52. Płynniej działają też tytuły jak Wiedźmin 3, Dark Souls 2, Bloodborne, Oddworld, The Evil Within czy Until Dawn. Trzeba jednak dodać, że tryb Turbo w niektórych grach sprawia jeszcze problemy, ale Sony cały czas pracuje nad tym, aby je wyeliminować.

To oczywiście tylko część opcji dostępnych w nowej aktualizacji, ale te wydają się najciekawsze. 

Tagi: firmware 4.50 playstation 4 PS VR ps4 pro