SKLEP
Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 09.02.2017 11:27
Tryb Turbo na PS4 Pro. Ogromna poprawa animacji w wielu grach!
7111V

Tryb Turbo na PS4 Pro. Ogromna poprawa animacji w wielu grach!

Jak naprawdę działa tryb Boost w PlayStation 4 Pro? Tym gorącym tematem zajęli się ostatnio specjaliści z DigitalFoundry. Wnioski są niezwykle ciekawe.

Sony bez żadnych fanfar wprowadziło "tryb Turbo" w najnowszym firmwarze (4.50) PlayStation 4. Funkcja dostępna jest na PlayStation 4 Pro i po jej aktywacji wiele tytułów ma rzekomo działać w trybie płynniejszej animacji.

Pierwsze doniesienia o trybie Turbo na PS4 Pro

Jak jest naprawdę? Temat wzięła pod lupę sprawdzona w bojach ekipa DigitalFoundry, która od lat testuje m.in. framerate w najnowszych grach. Na warsztat wzięto najpierw Knack, który na standardowym modelu PS4 działa z płynnością ok. 36 fps. Po włączeniu gry na PS4 Pro, z zainstalowanym patchem tytuł może pochwalić się ok. 56 klatkami animacji na sekundę. Tryb Turbo (bez patcha dedykowanego PS4 Pro!) zapewnia natomiast średnio 43 fps.

Inny tytuł, który przetestowano to Killzone: Shadow Fall, który po włączeniu trybu Turbo może pochwalić się średnio 5 klatkami animacji na sekundę więcej, w porównaniu z grą odpaloną bez tej funkcji. Lepsze wrażenia płyną też z rozgrywki w multiplayerze.

Najciekawsze wrażenia zapewnia odpalenie Assassin's Creed: Unity w trybie Turbo na PS4 Pro. Gra w trybie Boost generuje stabilne 30 fps. W tych samych lokacjach tytuł ma poważne problemy z utrzymaniem 25 fps. Różnica jest zauważalna na pierwszy rzut oka, nawet bez patrzenia na wartości fps wyświetlane na ekranie.

DigitalFoundry sprawdziło też wersję Assassin's Creed: Unity bez żadnych zainstalowanych aktualizacji. Okazuje się, że tytuł śmiga w prędkością powyżej 30 fps, nawet w najgorętszych momentach.

Duże zyski we frameracie można też zauważyć w przypadku DriveClub. "Tryb Turbo całkowicie odmienia ten tytuł" - zapewnia redakcja DigitalFoundry. Gra w trybie Turbo działa nawet w najbardziej wymagających momentach ze średnią wartością ok. 52 fps. Wersja bazowa "chodzi" natomiast w takich samych sytuacjach z wartością fps oscylującą wokół 40 klatek na sekundę.

Sony cały czas testuje i dopracowuje tryb Turbo na PlayStation 4 Pro. Prawdopodobnie dlatego firma nie zaczęła jeszcze trąbić o tym, jak dużym osiągnięciem jest wprowadzenie takiej funkcji w firmwarze konsoli. Okazuje się, że nawet bez patchów dedykowanych PS4 Pro, testowane tytuły prawie zawsze zachowują się zauważalnie lepiej po włączeniu Turbo.

 

Źródło: DigitalFoundry

Tagi: digitalfoundry ps4 ps4 pro Sony Turbo