Flipperowe ciekawostki i historie oraz aktualności #2

Gry
2012V
Flipperowe ciekawostki i historie oraz aktualności #2
Wojciech Gruszczyk | 20.07.2015, 21:05

Gotowi na kolejne informacje z flipperowego świata? Mamy dla Was trochę ciekawostek i sporo ważnych wiadomości! Zachęcamy wszystkich czytelników PPE do zapoznania się z drugą częścią „Gwiezdnych Flipperów”.

Flippery Star Wars i wokół nich (cz.2)

Dalsza część tekstu pod wideo

Trawestując najsłynniejsze hasło z Gwiezdnych wojen: Moc była z grami wideo i flipperami!

 

Pierwszy odcinek zakończyłem na pinballu „Star Wars” firmy Data East. Wprowadzono go na rynek w 1992 r. Z maszyn wcześniejszych i co ważniejsze flipperze dzierżącym palmę pierwszeństwa, zapomniałem o „The Empire Strikes Back” (1980); co słusznie wytknięto mi w komentarzach. Na swoje usprawiedliwienie powiem, że to rzadki tytuł i nic dziwnego skoro wyprodukowała go australijska firma Hankin w niewielkiej ilości 350 sztuk. Kompania ta działała trzy lata i wyprodukowała zaledwie pięć tytułów. Mimo dużej popularności pinballi - wtedy i dziś - w kraju kangurów i psów dingo, o czym jeszcze opowiem, był to jedyny prawdziwy ich producent tamże.

Wracamy do ojczyzny Gwiezdnych wojen. W 1997 r. Sega Pinball wypuszcza flipperowe podsumowanie pierwszej trylogii Star Wars stąd nazwa „Star Wars Trilogy”. Było to dzieło duetu: znany już Joe Kaminkow i jego młodszy kolega Joe Balcer, który pinballe zaczął projektować dwa lata wcześniej, zresztą również z Kaminkowem. Zainteresowało mnie typowo polskie nazwisko Balcera, więc nawiązałem z nim kontakt. Ale o tym napiszę w osobnym tekście poświęconym polskiemu wkładowi w tę branżę.

Teraz parę słów o producencie tego tytułu. Sławetna w świecie gier wideo Sega założona została w… 1940 r. w… Honolulu! Jak widać to już temat na ciekawy niezależny artykuł. W każdym razie miała dwa podejścia do pinballi. Pierwsze nazywało się Sega Enterprises Ltd. i istniało od 1971 r. do 1978. Drugie nastąpiło w 1994 r. Powstały wtedy m.in. „Apollo 13”, „South Park”, „Independence Day”, „Starship Troopers” czy „Twister”, czyli same adaptacje produkcji filmowych. Spośród dzieł nie bazujących na filmach czy serialach był tylko „Harley Davidson” i niskonakładowy, bilardowy „Golden Cue”. Ten ostatni to dość wyjątkowy przypadek o czym m.in. opowiem w trzecim odcinku. Oraz o roku 1999, który okazał się BARDZO ważny nie tylko w tym temacie, ale flipperów w ogóle.

Łukasz Dziatkiewicz

Wideo:

Polskie aktualności:

Okres wakacji jest też dobry na flippery, ale raczej w kurortach. Szczególnie dużo znajdziecie ich w nadmorskich. W jednym z owych - Dźwirzynie koło Kołobrzegu - odbędzie się turniej, a właściwie parę w ciągu dwóch. To impreza o zbiorczej nazwie Plaza Park Pinball Party, edycja IV. Przygotowanych będzie na nią przypuszczalnie rekordowa liczba maszyn w Polsce, bo między 30 a 40, w tym trzy rodzaje gwiezdnowojennych (dwa z wyżej opisanych i jeden który zaprezentuję w przyszłości) z czego większość więcej niż po jednej sztuce! Możliwość także gry pozaturniejowej – rekreacyjnej.

Kontakt do organizatora: [email protected] , 604 725 102.

Zaś we wrześniu (11-13) druga edycja jednego z najważniejszych turniejów flipperowych w Polsce – Printimus Pinball Cup 2015. Weźmie w nim udział ponad 50 graczy reprezentujących Polskę i osiem innych krajów europejskich. Są jeszcze wolne miejsca, zainteresowanych prosimy o kontakt: [email protected] .

Źródło: Informacja prasowa

Komentarze (13)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper