Kolejny emulator znika z sieci. Kilka godzin po publikacji

Gry
7218V
Delete
Łukasz Musialik | 22.03, 15:38

Emulatory wchodzą w konflikt z prawem autorskim i Yuzu nie był tu wyjątkiem, jednak jego los podzielił inny program.

Projekt Suyu — klon popularnego emulatora Nintendo Switch, Yuzu — został usunięty z platformy GitLab zaledwie kilka godzin po wydaniu pierwszej publicznej wersji.

Dalsza część tekstu pod wideo

Wydarzenie nastąpiło po tym, jak Nintendo zdecydowało się pozwać twórców Yuzu, co skutkowało zamknięciem projektu i koniecznością zapłacenia 2,4 miliona dolarów odszkodowania.

Suyu, który pojawił się jako jedna z dwóch alternatyw dla Yuzu, zyskiwał coraz bardziej na rozgłosie. Pierwsza wersja publiczna wprowadziła szereg poprawek i zmian, a także początkowe prace nad wsparciem emulatora na macOS.

Jednakże, szybko po wydaniu, GitLab otrzymał żądanie usunięcia projektu DMCA od przedstawiciela praw autorskich, co najprawdopodobniej wskazuje na działania Nintendo.

Mimo przeciwności, zespół Suyu nie chce się poddać, przenosząc repozytorium pod nowy adres  z zastrzeżeniem, że tworzenie nowych zostało ograniczone dla nowych użytkowników w celu zapobiegania spamowi. Nie jest jasne, czy te działania wystarczą, aby utrzymać projekt przy życiu, czy też jest to tylko kwestia czasu, zanim Suyu zostanie ostatecznie zamknięte.

W międzyczasie inny główny emulator Nintendo Switch, Ryujinx, jak na razie nie został dotknięty żadnymi działaniami DMCA, a także nie spotkał się z odpowiedzią Japończyków, ale wszystko wskazuje na to, że i na ten projekt przyjdzie czas.

Źródło: wccftech.com

Komentarze (33)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper