PlayStation VR2. Wygląda na to, że rok po premierze Sony porzuciło swój headset VR

Gry
4682V
PlayStation VR2
Łukasz Musialik | 29.02, 21:12

PlayStation VR2, następca popularnego headsetu VR od Sony, miał być rewolucją w wirtualnej rzeczywistości. Został zapowiedziany w 2022 roku jako „nowa generacja systemu VR, która poprawi wszystko od rozdzielczości, po pole widzenia i śledzenie”. Niestety, rok po premierze, która miała miejsce w lutym 2023 roku, PS VR2 nie spełnił oczekiwań. 

Mało gier, wysoka cena, brak kompatybilności wstecznej i opóźnienia w dostawach sprawiły, że PS VR2 nie zrobił większego wrażenia na rynku VR. Teraz po masowych zwolnieniach, które dotknęły między innymi studia PlayStation London, zajmującego się grami VR, wygląda na to, że gogle mogą być skazany na porażkę. Sprzęt robi bardzo dobre wrażenie, a jego parametry techniczne są naprawdę imponujące. Wyświetlacze OLED, świetne kontrolery z obsługą haptyki i śledzenie wzroku, to tylko niektóre z jego zalet. Jednak to gry generują pieniądze i wróżą sukces danemu urządzeniu. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Weźmy na przykład premierową ofertę PS VR2, która zawierała ponad 40 gier. To imponująca liczba, ale po bliższym przyjrzeniu się, tylko trzy z nich były prawdziwymi ekskluzywnymi grami na PS VR2. The Dark Pictures: Switchback VR spotkało się z chłodnym przyjęciem. Lepiej wypadły Synapse i C-Smash VRS, które stały się dwiema najpopularniejszymi grami na urządzeniu Sony, choć ta druga stanie się grą wieloplatformową (w kwietniu). Dlatego to na razie Meta zdominowała rynek VR ze swoimi ekskluzywnymi tytułami — Resident Evil 4 VR i Asgard's Wrath 2. 

Pomimo reklamowania PS VR2 jako platformy AAA, Sony nie wydaje się być zainteresowane tym, aby ich własne studia pracowały nad grami VR. Oprócz wielu niezapowiedzianych i anulowanych gier przez firmę, niektóre ze studiów dotknięte zostały niedawną redukcją etatów.

Wszyscy ci, którzy znają ekosystem sprzętu do gier Sony, prawdopodobnie dostrzegają podobieństwo między PlayStation VR2 a PlayStation Vita, przenośną konsolą do gier. Vita również była świetna pod względem swoich możliwości technicznych, ale brakowało na niej ekskluzywnych gier.

Sony bardzo szybko przestało interesować się konsolką i przestałą ją wspierać. Czy to samo czeka PS VR2? Na razie ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wygląda jednak na to, że posiadacze sprzętu od Sony mogą mieć uzasadnione powody do niepokoju.

Źródło: ign.com

Komentarze (215)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper