Google zapłaci 350 milionów dolarów za ukrywanie błędu w Google+. Chodzi o nasze dane

Technologie
1159V
Google logo
Łukasz Musialik | 06.02, 19:58

Google zgodził się zapłacić 350 milionów dolarów, by zakończyć proces z akcjonariuszami, którzy oskarżyli firmę o ukrywanie błędu bezpieczeństwa w nieistniejącej już sieci społecznej Google+. Wstępne porozumienie zostało złożone w poniedziałek w sądzie federalnym w San Francisco po ponad roku mediacji i wymaga zatwierdzenia przez sędziego.

Proces dotyczył zarzutu, że Google dowiedział się w marcu 2018 roku o trzyletnim błędzie oprogramowania, który ujawniał dane osobowe użytkowników Google+, ale ukrywał ten problem przez miesiące, jednocześnie publicznie podkreślając swoje zaangażowanie w ochronę danych. Akcjonariusze twierdzili, że Google obawiał się, że ujawnienie błędu naraziłoby firmę na nadzór regulacyjny i publiczną krytykę, podobną do tej, jakiej doświadczył Facebook po tym, jak londyńska firma Cambridge Analytica wykorzystała dane jego użytkowników w czasie wyborów w USA w 2016 roku.

Dalsza część tekstu pod wideo

Według doniesień, akcje spółki-matki Google, Alphabet, spadały kilkakrotnie, gdy pojawiały się informacje o błędzie, obniżając wartość rynkową firmy o miliardy dolarów. Proces prowadzony był w imieniu funduszu emerytalnego, który posiadał akcje Alphabet, i obejmował akcjonariuszy Alphabet od 23 kwietnia 2018 roku do 30 kwietnia 2019 roku.

Google zaprzeczył popełnieniu jakiegokolwiek przewinienia, zgadzając się na porozumienie, i nie znalazł dowodów na to, że dane były nadużywane. Rzecznik firmy, Jose Castaneda, powiedział: „Regularnie identyfikujemy i naprawiamy problemy z oprogramowaniem, ujawniamy informacje o nich i traktujemy te kwestie bardzo poważnie. Ta sprawa dotyczy produktu, który już nie istnieje i cieszymy się, że udało się ją rozwiązać”.

Firma z siedzibą w Mountain View w Kalifornii osiągnęła wcześniej pokrewne porozumienie w wysokości 7,5 miliona dolarów z użytkownikami Google+ w 2020 roku. Prawnicy akcjonariuszy mogą ubiegać się o maksymalnie 66,5 miliona dolarów za opłaty (czyt. honoraria). Informacje o tym są zawarte w dokumentacji sądowej.

Źródło: Twitter

Komentarze (13)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper